burkajohn
9.12.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Kauza Hidžáb – náboženský pluralismus, nebo islámský fundamentalismus?

Loading...
Sdílejte článek:

SM

Nejvyšší soud se postavil proti tomu, aby české školní řády směly zakázat mj. islámské zahalování žen i mimo praktickou výuku: „Česká republika musí akceptovat a tolerovat náboženský pluralismus, nesmí diskriminovat či naopak bezdůvodně zvýhodňovat některý z náboženských směrů.“ Téma je to velmi citlivé, a především celoevropské. Týká se svobody jednotlivce, náboženské svobody, šíření oživeného středověkého fundamentalismu. Česká republika akceptuje náboženský pluralismus. Otázkou je, jaké projevy jakých náboženství jsou ve veřejném prostoru, a na nižších stupních ve školství, přijatelné, a jakými nástroji je lze upravovat.

Výrokem, že „Česká republika musí akceptovat a tolerovat náboženský pluralismus, nesmí diskriminovat či naopak bezdůvodně zvýhodňovat některý z náboženských směrů,“ zřejmě Nejvyšší soud nechce říci, že například Francie neakceptuje a netoleruje náboženský pluralismus. Lze to tedy číst tak, že školní řád nemá dostatečnou autoritu, a chceme-li v České republice upravit náboženské symboly, v tomto případě na půdě veřejných škol, je třeba tak učinit zákonem.

Od roku 2004 platí ve Francii zákon, podle něhož nelze ve školách nosit „ostentativní náboženské symboly.“ Znamená to, že decentní křížek na krku nevadí, ale hidžáby a ostatní formy islámského zahalování žen vadí (zákonu vadí ovšem taky třeba sikhský turban nebo židovská jarmulka). Ten zákon nechal mimochodem vypracovat nedávno zesnulý Jacques Chirac. Jistě by ho za to dnes mnozí označili za „pravicového populistu“, ale v roce 2004 taková nálepka ještě nebyla tolik populární.

Před několika týdny došlo k případu, který naznačil, do jaké míry může být formální a zákonem nařízený zákaz diskutabilní, a jeho výklad či pokus o aplikaci v praxi může vést ke zbytečným konfliktům. Dvě z žen, které doprovázely děcka mateřské třídy školy Louis Pergaud na exkurzi na hasičskou stanici, byly zahalené jedna v hidžábu, druhá v čádoru. Hasiči jim nedovolili vstoupit. Ředitelka školy nato návštěvu zrušila. Hasiči, kterým se dostalo v první vlně ovací za uvědomělý republikánský přístup a respekt k zákonům, si ve skutečnosti zákon vyložili nesprávně. Zákon z roku 2004 říká, že (třeba) hidžáb je zakázáno nosit nejen na půdě školy, ale i během školních akcí. Obě dámy ovšem nebyly učitelkami, ale matkami dvou z dětí. A na rodiče se zákon z roku 2004 nevztahuje, explicitně jim náboženské symboly právě v těchto situacích dovoluje. Složitý problém, složitý zákon. A neznalost zákona neomlouvá.

Jistě nikdo, ani náš Nejvyšší soud, nebude tvrdit, že Francouzská republika, kde již 15 let platí zákon zakazující mj. islámské zahalování žen na veřejných základních a středních školách, čímž vynucuje jejich sekulární charakter, je nedemokratickou, netolerantní a zejména vůči islámu netolerantní zemí. Diskuse o zákazu islámského zahalování zejména ve školství je zcela legitimní.

Proč je islámské zahalování žen tak živé téma? Bangladéšská lékařka a spisovatelka Taslima Nasrinová o něm prohlásila: „Zahalování existuje jen proto, že Mohamed žárlil na návštěvy, které u něj okukovaly jeho manželku Aišu. Nesnášel to a tak přišel s tím, že mu Alláh sdělil, že ženy si před muži mají zakrýt tvář. Nesmíte také zapomínat, že se s ní oženil, když jí bylo 6 let. Pro mě je hidžáb symbolem nejhoršího útlaku. Žila jsem v muslimské společnosti, v muslimské rodině. Kolem sebe jsem viděla ženy zahalené od hlavy k patě v burce, které jejich manželé bili, přiváděli si k nim další manželky nebo se s nimi rozvedli kdykoliv se jim zachtělo.

Jako malá jsem si myslela, že se prostě chovají špatně, že islám určitě nic takového nedovoluje. Korán jsem se učila v arabštině, které jsem nerozuměla. V mnohých nearabských zemích se Korán učíte takhle z paměti, takže nerozumíte skutečnému významu veršů. Ale ve 14ti se mi dostal do rukou překlad koránu. Ke svému překvapení jsem zjistila, že to Alláh označuje ženy za méněcenné, že schvaluje polygamii, rozvod jen pro muže, mužské právo bít ženu, brání ženám svědčit před soudem, určuje jim menší dědictví, nařizuje zahalování.

Mnozí muslimové tvrdí, že fundamentalisté se mýlí, že nepředstavují pravý islám. Ale to není pravda! Je to islám, pravý a autentický islám, kde se nařizuje zabíjet odpadlíky a nevěřící. V Koránu to tak doslova stojí.“

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč


Celkem za měsíc: 10 864,60 Kč
Vybráno 31.04%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 853 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.