TurowCoalMine
25.9.2021
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Kauza dolu a elektrárny Turów

Sdílejte článek:

CATHOLIC OBSERVER

Kauza dolu a elektrárny Turów, rozehraná na ze strany Babišistánu, neustále plní palcové titulky polských medií. Třeba podat informace, které v ČR mainstreamová media nepodají a která, pokud nějaké přece jen zveřejní, nejednou obsah faktů zkreslují, ačkoliv se jedná především o závažná rozhodnutí polské vlády. V překladu podávám ta dnešní, zvláštního komentáře k nim ani není třeba. Z dalších zpráv dodávám, že na 22. října odbory Solidarita organizují hromadný zájezd za účelem protestní demonstrace před Soudem EU do Lucemburku – a to i v případě, pokud budou pokračovat polsko-česká jednání. Rozehrání této kauzy z české strany nezůstává bez odezvy ani u polské veřejnosti, u níž těžce poškodilo vnímání Čechů. Slyšet je výkřiky „bojkotuje škodovky, nekupujte české pivo…atd.

Saryusz-Wolski poslal v kauze Turowa interpelaci Evropské Komisi: Je konání náměstkyně předsedy Evropského soudu v souladu principem zákonnosti?

Europoslanec strany Právo a spravedlnost (PiS) Jacek Sarysz-Wolski v pátek /24. září/ poslal Evropské Komisi interpelaci, v níž se táže, zda náměstkyně předsedy Evropského soudu, když učinil rozhodnutí v kauze dolu Turow konala souladu s principem zákonnosti.

Jednání náměstkyně předsedy Evropského soudu

Je v souladu s principem zákonnosti jednání náměstkyně předsedy Evropského soudu, která konala v obsazení jediné osoby a odložila odvolání proti svému vlastnímu rozhodnutí žádající postoupení kauzy tribunálu Soudního dvora, čímž se stala samosoudkyní vevvlastní věci? — táže se politik.

Evropské Komisi rovněž připomíná, že „důl Turow je neobyčejně důležitý z hlediska bezpečnosti země, jelikož tam těžená surovina zásobuje elektrárnu, které odpovídá 7 procentům elektrické v zemi produkované energie, což představuje zásobování okolo 3,2 milionů domácností“.

Hlavní otázky

V souvislosti s tím si Saryusz-Wolski přeje vědět, zda „podle Komise nařízení vypnout tak strategický energetický komplex (….) „má významný vliv na (….) celkovou strukturu zásobování (…) Polska energií (….) ve smyslu čl. 192 odst. 2 písm. c) Smlouvy o fungováni EU (ve spojitosti s čl. 194 odst. 2 této Smlouvy), a tím neporušuje výše uvedený článek, jenž stanoví, že takové rozhodnutí může učinit jedině Rada a to jedině cestou jednomyslnosti?“

Náměstkyně předsedy Soudu EU  Rosario Silva de Lapuerta vydala v pondělí (20. Září) ustanovení, nařizující Polsku platit denně 500 tisíc EUR pokuty za nezavedení dočasných prostředků a nezastavení těžby hnědého uhlí v dole Turów.

Prezident Duda: EU nemůže fungovat jak v tomto momentě. Je despotická, změnila se na ideologický klub.

„Nějaká neodpovědná paní si řekla, že třeba zastavit v dole v Turově těžbu uhlí, aniž by se pozastavila nad tím, že to je 7 procent polské energetiky.(…) to je velice vážný problém. Otevřeně říkám – myslím, že zastavit tuto těžbu nejsme schopni“ – řekl prezident Andrzej Duda v televizi TVP INFO, když se vyjadřoval ke kauze dolu Turów.

Nemůžeme si to dovolit. Bude třeba se velmi vážně zamyslet co dělat, neboť to vůbec podkopává smysl fungování tohoto Tribunálu. S placením tohoto trestu nesmíme souhlasit. – řekl prezident.

NAŠE NEWS. Je návrh na vyloučení soudkyně, která vydala ustanovení v kauze Turów. Podá jej vláda Soudu EU?

Portál wPolityce.pl zjistit, že Ministerstvo spravedlnosti doporučuje ministru pro věci EU postoupit návrh na změnu složení soudu vyloučením soudkyně Rosario Silva de Lapuerta. Nyní činnost přísluší vládě, konkrétně ministrovi Konradovi Szymańskému.

Soudkyně Rosario Silva de Lapuerta, která je náměstkyní předsedy Soudu EU vydala dvě šokující rozhodnutí, poškozující polský raison d´etat. V prvním ustanovení o zabezpečení z května t.r. nařídila uzavřít důl Turów. V druhém uložila Polsku drakonická trest 500 tisíc EUR denně za nevykonání ustanovení z května. Konání soudkyně byla evidentně v rozporu s její kompetencí. Vykonání jejího květnového ustanovení by poškodilo nejen region, v němž se důl i elektrárna nacházejí.

Polské ministerstvo spravedlnosti poukazuje na velmi důležitý předpoklad, vyloučení španělské soudkyně se týkající. Jedná se o otázku klíčovou pro každé soudní řízení, čili o nestrannost soudce. Z našich informací vyplývá, že rezort spravedlnosti zpochybňuje nestrannost Rosarii Silva de Lapuerta právem. Vytýká, že byla dárkyní strany Partido Popular, a to ukazuje její politické vazby a konexe, zvláště, že španělská strana, na jejíž konta platila peníze, patří do frakce Evropské lidové strany v Evropském parlamentě. Členové této strany útočí mj. na reformu justice v Polsku a proti jiným jednáním demokraticky zvolené vlády nad Vislou.

Rozsudky

Resort spravedlnosti ve svém návrhu ministrovi Szumowskému upozorňuje i na další protipolské rozsudky senátu Soudu EU, v němž španělská náměstkyně předsedy zasedala. Jedná se mj. o rozsudku týkajícího se Bělověžského pralesa z r.2017 a také o rozhodnutí Soudu EU z července 2020, týkající se disciplinnární komory polského Nejvyššího soudu. Toto ustanovení o „zmrazení“ Disciplinární komory bylo obzvlášť kritizováno, neboť se vměšovalo do zřízení členského státu. Soud UE značně přestoupil své kompetence. Soudkyně Rosario Silva de Lapuerta v obsazení jediné osoby vydala rovněž ustanovené ze 14. Července t. r. týkající se Disciplinární komory.

Ministerstvo spravedlnosti ve svém návrhu zdůrazňuje, že ustanovení tribunálu Soudu EU, týkající se dolu Turów obchází čl. 260 odst. 2 fungování Soudu EU. To je důležitá otázka. Z tohoto článku jasně vyplývá, že finanční trest lze členskému státu vyměřit jedině na základě konečného rozsudku, a nikoliv na základě ustanovené. V dopise ministrovi Szymańskému náměstek ministra Sebastian Kaleta upozorňuje, že 6. října t.r. funkční období Rosarie Silva de Lapuerty končí.

Návrh Polska na vyloučení španělské soudkyně se musí co nejrychleji doručit Tribunálu soudu EU v Lucemburku. Zájem Polska to vyžaduje. Ten musí být zabezpečen neodkladně. Doufejme, že ministerstvo věcí EU se této věci ujme a navrhne vyloučení soudkyně, která se co nejvýrazněji řídí politickým zájmem a nikoliv výkonem spravedlnosti.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 247 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)