babis vezeni
27.3.2019
Kategorie: Politika

Kauza Čapí hnízdo: Nalijme si čistého vína, Babiš neodstoupí ani nekončí

Sdílejte článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

lubomir-stejskal46696083_0Policie ukončila vyšetřování této kauzy a z několika stran se ozývá, že:
 
1) Andrej Babiš bude jistojistě obžalován
2) jako obžalovaný by měl řady hnutí i politické funkce opustit

Že bude AB obžalován hlásilo v úterý (26/3) několik médií – některá s odkazem na server Neovlivní.cz. Ten ale téhož dne, v článku Sabiny Slonkové („Policie ukončila vyšetřování Čapího hnízda … “), uvedl:

  • Podle informací Neovlivní.cz je komisař Pavel Nevtípil připraven navrhnout žalobci, aby premiéra a spol. postavil před soud. Žalobce mu ale nemusí vyhovět, v tuto chvíli tedy není zdaleka jisté, že premiér skončí před soudem.

Čili: držme se faktů, rozlišujme a vyčkejme dalšího vývoje. Premiér je toho času obviněn, nikoli obžalován.

Tento rozdíl v terminologii je dosti podstatný v případě výše uvedeného bodu „2“. Portál Forum 24 v úterý (26/3) v článku „Zlomový den pro Babiše …“ napsal:

  • Další věcí je osud Babiše v čele vlastního hnutí. To by měl podle stanov okamžitě opustit. V kodexu hnutí je totiž jasně uvedeno, že reprezentant, proti kterému byla podána obžaloba, neprodleně rezignuje na funkce i členství v hnutí. Takže? Kdy to Andrej Babiš sepíše?

Autor článku Štěpán Malát má pravdu, když píše:

  • Babiš na funkce a členství v hnutí nerezignuje. Hnutí není hnutí, ale politická divize jeho koncernu a v této divizi není síla, která by ho k odchodu donutila. On je šéf, členové jsou podřízení.

Dopouští se ale nepřesnosti, píše-li, že „v kodexu hnutí je jasně uvedeno, že reprezentant, proti kterému byla podána obžaloba, neprodleně rezignuje na funkce i členství v hnutí“. Ono je to celé složitější.

I kdyby AB nakrásně obžalován byl, což nad ním samozřejmě visí jako Damoklův meč, ani tak by hnutí ani funkce opustit nemusel.

Z prostého důvodu: ANO totiž v březnu 2017 změnilo text bodu X svého kodexu, a to přidáním několika slov, která podstatně upravují význam tohoto bodu.

Porovnejme. Zatímco původní kodex pravil, že „Reprezentant, proti němuž je zahájeno trestní stíhání, neprodleně rezignuje na volený mandát, na svou funkci v Hnutí a na členství v Hnutí“, nyní platný bod X říká:

  • Reprezentant, proti němuž je podána obžaloba pro úmyslný trestný čin nebo nedbalostní trestný čin spáchaný v souvislosti a ve spojení s výkonem veřejné funkce, neprodleně rezignuje na volený mandát, na svou funkci ve Hnutí a na členství ve Hnutí.

Rozdíl je zřejmý. Údajný dotační podvod, o který v kauze Čapí hnízdo jde, byl spáchán v roce 2008. AB založil své hnutí a pak získal i veřejné funkce (poslanec parlamentu, ministr, premiér) o několik let později. I kdyby tedy premiér obžalován byl, nebude to v souvislosti a ve spojení s výkonem veřejné funkce.

Že by měl v případě podání žaloby odstoupit v souladu s elementárními principy politické kultury, je jedna věc; podle platné úpravy morálního kodexu reprezentanta hnutí ANO učinit něco takového není povinen.

Předseda hnutí ANO se opakovaně vyjadřoval s nepřeslechnutelným despektem na adresu tzv. tradičních politických stran. Těžko ale přesvědčí nestranného pozorovatele, který je příznivcem onoho tradičního demokratického systému, jehož alfou a omegou jsou právě ony tradiční politické strany, že hnutí ANO se od nich zásadně kvalitativně liší – v tom smyslu, že teprve ANO přináší onu kýženou vyšší morální úroveň. Zatím jsme svědky nikoli podřizování se politiků původně jasně formulovanému a nekompromisnímu bodu X kodexu, ale přizpůsobení (změkčení) kodexu podle potřeb politiků.

Může být, že nová verze kodexu z roku 2017 přijde v příštím období AB náramně vhod. Vedle problémů kolem obhajoby u soudu nebude muset řešit, jak naplnit jedno jeho ustanovení. Jednoduše proto, že bod X se ho netýká.

Autor: Lubomír Stejskal

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 450,00 Kč
Vybráno 27.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 229 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,55 out of 5)
Loading...
18 komentářů