babis vezeni
27.3.2019
Kategorie: Politika

Kauza Čapí hnízdo: Nalijme si čistého vína, Babiš neodstoupí ani nekončí

Sdílejte článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

lubomir-stejskal46696083_0Policie ukončila vyšetřování této kauzy a z několika stran se ozývá, že:
 
1) Andrej Babiš bude jistojistě obžalován
2) jako obžalovaný by měl řady hnutí i politické funkce opustit

Že bude AB obžalován hlásilo v úterý (26/3) několik médií – některá s odkazem na server Neovlivní.cz. Ten ale téhož dne, v článku Sabiny Slonkové („Policie ukončila vyšetřování Čapího hnízda … “), uvedl:

  • Podle informací Neovlivní.cz je komisař Pavel Nevtípil připraven navrhnout žalobci, aby premiéra a spol. postavil před soud. Žalobce mu ale nemusí vyhovět, v tuto chvíli tedy není zdaleka jisté, že premiér skončí před soudem.

Čili: držme se faktů, rozlišujme a vyčkejme dalšího vývoje. Premiér je toho času obviněn, nikoli obžalován.

Tento rozdíl v terminologii je dosti podstatný v případě výše uvedeného bodu „2“. Portál Forum 24 v úterý (26/3) v článku „Zlomový den pro Babiše …“ napsal:

  • Další věcí je osud Babiše v čele vlastního hnutí. To by měl podle stanov okamžitě opustit. V kodexu hnutí je totiž jasně uvedeno, že reprezentant, proti kterému byla podána obžaloba, neprodleně rezignuje na funkce i členství v hnutí. Takže? Kdy to Andrej Babiš sepíše?

Autor článku Štěpán Malát má pravdu, když píše:

  • Babiš na funkce a členství v hnutí nerezignuje. Hnutí není hnutí, ale politická divize jeho koncernu a v této divizi není síla, která by ho k odchodu donutila. On je šéf, členové jsou podřízení.

Dopouští se ale nepřesnosti, píše-li, že „v kodexu hnutí je jasně uvedeno, že reprezentant, proti kterému byla podána obžaloba, neprodleně rezignuje na funkce i členství v hnutí“. Ono je to celé složitější.

I kdyby AB nakrásně obžalován byl, což nad ním samozřejmě visí jako Damoklův meč, ani tak by hnutí ani funkce opustit nemusel.

Z prostého důvodu: ANO totiž v březnu 2017 změnilo text bodu X svého kodexu, a to přidáním několika slov, která podstatně upravují význam tohoto bodu.

Porovnejme. Zatímco původní kodex pravil, že „Reprezentant, proti němuž je zahájeno trestní stíhání, neprodleně rezignuje na volený mandát, na svou funkci v Hnutí a na členství v Hnutí“, nyní platný bod X říká:

  • Reprezentant, proti němuž je podána obžaloba pro úmyslný trestný čin nebo nedbalostní trestný čin spáchaný v souvislosti a ve spojení s výkonem veřejné funkce, neprodleně rezignuje na volený mandát, na svou funkci ve Hnutí a na členství ve Hnutí.

Rozdíl je zřejmý. Údajný dotační podvod, o který v kauze Čapí hnízdo jde, byl spáchán v roce 2008. AB založil své hnutí a pak získal i veřejné funkce (poslanec parlamentu, ministr, premiér) o několik let později. I kdyby tedy premiér obžalován byl, nebude to v souvislosti a ve spojení s výkonem veřejné funkce.

Že by měl v případě podání žaloby odstoupit v souladu s elementárními principy politické kultury, je jedna věc; podle platné úpravy morálního kodexu reprezentanta hnutí ANO učinit něco takového není povinen.

Předseda hnutí ANO se opakovaně vyjadřoval s nepřeslechnutelným despektem na adresu tzv. tradičních politických stran. Těžko ale přesvědčí nestranného pozorovatele, který je příznivcem onoho tradičního demokratického systému, jehož alfou a omegou jsou právě ony tradiční politické strany, že hnutí ANO se od nich zásadně kvalitativně liší – v tom smyslu, že teprve ANO přináší onu kýženou vyšší morální úroveň. Zatím jsme svědky nikoli podřizování se politiků původně jasně formulovanému a nekompromisnímu bodu X kodexu, ale přizpůsobení (změkčení) kodexu podle potřeb politiků.

Může být, že nová verze kodexu z roku 2017 přijde v příštím období AB náramně vhod. Vedle problémů kolem obhajoby u soudu nebude muset řešit, jak naplnit jedno jeho ustanovení. Jednoduše proto, že bod X se ho netýká.

Autor: Lubomír Stejskal

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč

Celkem za měsíc: 8 084,00 Kč
Vybráno 23.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 057 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,55 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.