kraviny
31.3.2016
Kategorie: Multikulturní soužití

Kauza “Byty jako přemalovaný kravín” má pokračování: Uprchlíci stále nejsou spokojeni a chtějí pryč z ČR

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

RED 31|03|2016

Jistě si ještě pamatujete kauzu, která resonovala českým mediálním světem v polovině února. Skupina křesťanských uprchlíků z Íráku, která byla “pečlivě” vybrána nadačním fondem Generace 21 a ubytována v Okrouhlíku u Jihlavy, oznámila ústy svého předáka, že se jim nelíbí připravované byty v centru Jihlavy a přirovnala je k “přemalovaným kravínům”. 

Bylo popsáno mnoho stran a vyřčeno mnoho slov o “špatném” překladu, o zavádějících reportážích, ale ať se obhájci uprchlíků snažili sebevíce, nepodařilo se jim vyvrátit fakt, který má pro českou společnost velmi hořkou pachuť. Na naši pomoc tito lidé v podstatě kálejí a jsme pro, alespoň některé, zaostalí chudáci, kteří jim nejsou schopni ani pořídit důstojné bydlení.

Že se tato teze zakládá na správném předpokladu dokazuje i další vývoj celého příběhu. Běženci u nás nejsou spokojeni a zvažují odchod. A to i z České republiky. Oznámil to Nadační fond Generace 21, který pobyt uprchlíků zajišťuje. Důvody prý fond nezná. „Od začátku jsme si byli vědomi toho, že pracujeme s lidmi a počítali jsme s tím, že se na naší cestě za záchranou 153 životů objeví i potíže. Ty nyní nastaly,“ přiznává v tiskové zprávě mluvčí fondu Martin Frýdl. Jak uvedl, někteří iráčtí křesťané z Okrouhlíku u Jihlavy vyjádřili nespokojenost se svou budoucností. „Skutečné důvody neznáme a vlastně ani nevíme, jak si svou budoucnost představují,“ konstatoval mluvčí.

Je to s nimi těžké. Třikrát za den změní názor, řeknou něco jiného. Ráno nechtějí naši pomoc, že si život v České republice zařídí sami po svém. Odpoledne chtějí do jiné země Evropské unie, večer zpět do Iráku. A druhý den ráno hovoří o úplně jiném řešení,“ pokračuje Frýdl a dodává: „Každou chvíli dostáváme od skupiny jiné informace a z tohoto důvodu nejsme schopni dát veřejnosti žádnou bližší specifikaci.“

Všichni uprchlíci získali v České republice azyl. Jsou svobodní a mohou se v rámci republiky pohybovat, jak chtějí. Nemohou ale volně cestovat po zemích Evropské unie. Pokud by chtěli odcestovat zpět do vlasti, musí si na ministerstvu zažádat o cestovní doklady.

Na Okrouhlíku uprchlíků nyní končí nájemní smlouva. Kam půjdou, není jisté. Nejasný postoj Iráčanů byl také důvodem, proč nadační fond odložil podání žádosti o přidělení bytů rodinám uprchlíků v Jihlavě. Nad budoucností uprchlíků na Okrouhlíku tak panuje velká nejistota. V pátek skončí pronájem ubytovacího zařízení. Celá skupina se bude muset vystěhovat a objekt uvolnit. „V tuto chvíli nepočítáme s prodloužením nájemní smlouvy. Termín vystěhování je možné posunout třeba o den, ale do konce týdne bychom chtěli mít celý objekt prázdný,“ vzkázala majitelka objektu. Podle Generace 21 je možné přestěhování do podobného společného objektu v regionu.

Problémy se však netýkají jen skupiny iráckých uprchlíků na Okrouhlíku u Jihlavy. Nečekané potíže se objevily i ve skupině křesťanů, která našla zázemí v Brně. Jedna osmičlenná rodina se rozhodla k návratu do Iráku. „Důvod je jediný: prarodičům se zoufale stýská a chtějí umřít v rodné zemi. Vzhledem k silným rodinným vazbám s nimi chce odjet celá rodina,“ vysvětluje mluvčí Generace 21. 

Do České republiky bylo s pomocí Nadačního fondu postupně přesídleno celkem 153 křesťanů. Jednalo se o rodiny, které si pečlivě vytipoval a prověřil už v uprchlických táborech. Jak je však vidět, integrace není vždy tak sluníčkově jednoduchá a soužití různých kultur tak bezproblémové jak se nám někteří snaží namluvit. A to zde nyní řešíme jen “pečlivě prověřené” uprchlíky křesťany. Co budeme dělat s “neprověřenými” muslimy až jim Angela zavře dveře?

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2018: *****

Rudolf Roedling 1000,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Šárka Vinklerová 500,- Kč, Oldřich Silný 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Pavel Kassl 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, David Bezděk 150,- Kč

Celkem za měsíc: 8 000,00 Kč
Vybráno 22.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
55 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.