KATYN
6.4.2021
Kategorie: Historie

Katyňský masakr: Chladnokrevná genocida polské elity a velká stalinská lež

Sdílejte článek:

SM

Před 81 lety začala otřesná událost, která vstoupila do historie jako Katyňský masakr. V dubnu a květnu 1940 bylo bez milosti (a také bez soudu) popraveno okolo 22 000 polských důstojníků, vojáků, politiků, lékařů a významných představitelů inteligence. Sovětský svaz se snažil vinu svalit na nacistické Německo a zásadní posun nastal až v roce 1990, kdy se k nevídanému masakru Sověti přiznali.

Pokud bychom chtěli hovořit o jedné z nejhorších novodobých genocid, jistě by nemohl být opomenut Katyňský masakr z roku 1940. Statečný polský národ, který si ve druhé světové válce vytrpěl své, přišel o tisíce důstojníků, politiků, spisovatelů, vědců a dalších představitelů inteligence.

Osud těchto lidí byl v podstatě zpečetěn německým přepadem Polska 1. září 1939, čímž v Evropě začala druhá světová válka. V souladu s ujednáními se Sověty se k útoku 17. září 1939 připojil i Sovětský svaz. Do rukou Sovětů tak padlo rovněž zhruba 15 000 válečných zajatců důstojnických hodností, k nimž připojilo ještě asi 10 000 příslušníků inteligence (většinou rezervistů) zajatých mimo bojové operace, kteří byli vězněni v naprosto nevyhovujících podmínkách v západním Rusku, Bělorusku či na Ukrajině až do roku 1940.

Zcela v duchu chladnokrevné bolševické zásady účel světí prostředky, kterou dovedla sovětská moc až k absurdnímu vrcholu, bylo rozhodnuto, že tito lidé budou bez slitování sprovozeni ze světa. Pro stalinský režim znamenali zajatci protisovětsky smýšlející jedince, kteří se nemohou vrátit domů, protože by mohli vyvíjet (například důstojníci) protisovětskou či protikomunistickou činnost. Ostatně už jen nepřátelský postoj k SSSR byl hodnocen jako hrdelní zločin. Šéf NKVD Lavrentij Berija tak dosáhl svého, Stalin dal pokyn definitivně pokyn k akci a genocida Poláků, která svým rozsahem později šokovaly historiky, mohla začít.

Masakr neprobíhal jen v nechvalně známém lese v Katyni, ale také v Kalininu a Charkově. Popravčí čety z NKVD zabíjely až do května 1940 denně i 500 zajatců mechanicky ranou do týla a oběti byly ukládány do mělkých hromadných hrobů. Genocidě padlo za oběť asi polských 15 000 důstojníků a 7 000-10 000 příslušníků inteligence. Některé zdroje na druhé straně uvádějí, že mrtvých mohlo být až 28 000. O život přišel například i otec slavného polského režiséra Andrzeje Wajdy Jakub. Jeho syn natočil v roce 2007 celovečerní film s jasně vypovídajícím názvem Katyň, který získal mnoho cen. V Katyni zemřel i admirál Xawery Czernicki nebo bratr premiéra polské exilové vlády generál Franciszek Sikorski.

O tři roky později hlásil německý rozhlas senzační zprávu o objevu hromadných hrobů polských důstojníků. Nacistické Německo tak zesílilo už tak silnou protisovětskou kampaň. Právě na Německo se snažil Sovětský svaz později svalit vinu. V roce 1944 Sověti prohlásili, že k masovým vraždám nedošlo na jaře 1940, jak tvrdili nacisté, ale až na podzim 1941. Mělo se tak stát v době, kdy oblast Katyně obsadil wehrmacht a právě jeho příslušníci měli krvavé dílo vykonat.

A Sovětský svaz trval na svém i během poválečného Norimberského soudu, když už o sovětské verzi existovaly vážné pochybnosti. Není bez zajímavosti, že Sověti se drželi lži, že za masakr může Německo,  až do roku 1990, kdy konečně Sovětský svaz svou vinu za vyvraždění tisíců Poláků přiznal. O 20 let později ruská Státní duma schválila rezoluci, která prohlásila, že Katyňský masakr byl zločin provedený na přímý příkaz Stalina a dalších sovětských funkcionářů.

Katyň má bohužel i novodobou smrtící symboliku. Ve stejném roce, co ruská Duma schválila zmíněnou rezoluci, cestovala nejvyšší polská delegace na místo, aby uctila památku obětí tohoto zločinu. 10. dubna 2010 se zřítil letoun Tu-154 u Smolenska s 96 lidmi na palubě. Tragédii nikdo nepřežil. V letadle cestoval například prezident Lech Kaczyński s manželkou Marií či náčelník generálního štábu a velitelé pozemních, leteckých, speciálních i námořních sil a další významní představitelé státu. Reminiscence právě na Katyňský masakr z roku 1940 nebývale a v plné síle ožila.

Katyňský masakr se řadí k jedněm z největších sovětských válečných zločinů. Pro Polsko pak znamenal výraznou decimaci důstojnického sboru a inteligence, která po válce chyběla v budování poválečného státu, a která mohla být teoreticky vážným soupeřem nastupující komunistické moci.

 

  •  history.com, Wikipedia
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 623 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 3,31 out of 5)
Loading...
politicon.cz
144 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.