migrantibosna-850x550
4.10.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Kateřina Janouchová: Migrační politiku považuji za destruktivní a neuváženou

Sdílejte článek:

PAVEL DUDR/KATEŘINA JANOUCHOVÁ

Rozhovor s česko-švédskou spisovatelkou Kateřinou Janouchovou.

Kateřina Janouchová, dcera jaderného fyzika Frant. Janoucha a profesorky radiační biologie Ady Kolmanové, kteří emigrovali v roce 1974 se svými dětmi do Švédska, švédsky i česky publikující spisovatelka, ( fb stránka Katerina Janouch ) nám poskytla následující rozhovor. V roce 2017, kdy ji kritizoval dokonce premiér Löfven, byly její knihy z mnoha švédských knihoven vyřazeny.


  
Můžete nám říci něco o sobě a také o Vaší nové knize Zvěstovatelka, která nyní vychází česky ?

KatJanouchKniha je jedenáctou částí mé série o porodní asistentce Cecilii Lundové a odehrává se ve Švédsku, kde došlo k teroristickému útoku. Setkáváme se zde se společností, která se mění, s něčím, co zažívá velká část západní Evropy, a píšu o těchto problémech z pohledu matky a ženy. Cecilia, která nyní provozuje vlastní kliniku, je tímto jednáním otřesena a je hluboce zasažena, stejně jako všichni ostatní. Několik teroristů je stále na svobodě. Píše rozzlobený sloupek o nezodpovědnosti politiků. Kolik se může opravdu říct nahlas? Zároveň potkáváme 16letou přistěhovaleckou dívku Leylu, která je přísně střežena svými bratry a svou rodinou. Rodinná čest musí být zachována za každou cenu! Leyla je zasnoubená se starším příbuzným a má se brzo provdat. Leyla se však zamilovala do švédského chlapce a tajně porušuje všechna pravidla, podle kterých jí rodina nutí žít. Výsledkem je, že je vystavena velkým rizikům, tak vážným, že je ohrožen její život. Cesty Cecilie a Leyly se neočekávaně protínají. Obě jsou ženy, které následují hlas svého srdce, ale obě se také ukáží jako dlaždice ve hře mnohem větší, než samy původně chápaly. Je riziko, že se znova budou obětovat nevinné životy – a jen Cecílie další šílenství může zastavit…
– Co bych měla o sobě říci … Jsem spisovatelka, která používá svůj hlas k vytváření názoru. Jsem kritická vůči švédské vládě, což je patrné v mé beletrii, ale píšu i čistě politické knihy, které však v současné době zatím nejsou přeloženy do češtiny.
V souvislosti s covidem zemřelo v Česku 555 lidí ( k 24.9.2020 ), zatímco ve Švédsku 5.876, přitom obě země mají asi 10 mil. obyvatel. Jestliže víme, že na to umírají hlavně starší lidé, vzniká otázka, zda není za tím též snaha snížit výdaje na důchody?

Samozřejmě to není důvod, proč tolik lidí zemřelo. Na druhou stranu si myslím, že Švédsko bylo vzato do postele rychlým vývojem viru a oni byli lakomí v ochraně starších a křehkých lidí. Dnes se však svět stále více zajímá o švédskou strategii, kde nedošlo k přísnému zablokování. Zatímco jiné země vidí ve druhé vlně pandemie drastický nárůst počtu pacientů, zdá se, že si Švédsko vede mnohem lépe. Ale myslím, že je příliš brzy na to, abych přesně řekla, jak bude všechno probíhat.

Podle Eurostatu bylo v Česku v roce 2018 zaznamenáno policií 6,1 znásilnění na 100.000 obyvatel, zatímco ve Švédsku to bylo 77 případů.  Je toto číslo reálné?

Ano, Švédsko má bohužel velké problémy s tím, čemu se někdy říká “pandemie znásilnění”. To znamená velké množství sexuálních zločinů. O tom se ve Švédsku vede debata a mnozí jsou zklamaní politiky, kteří nejsou schopni tento znepokojivý zločin potlačit. Mimo jiné máme problémy s nedostatkem zaměstnanců policie a neúspěšnou integrací.

Ve stejné statistice ovšem nejsou zveřejněny údaje o počtech únosů v Dánsku, Švédsku a Norsku. Přitom Vy se s tím problémem zabýváte i v knize Únos do světa stínů. Můžete k tomu něco napsat?

V multikulturní společnosti existuje také multikulturní zločin, kterému švédská společnost čelí, když před několika desítkami let došlo k tomu, že tyto problémy spojené se zvýšenou migrací ze Středního východu a Afriky nemají řešení. Dnes policie identifikovala nejméně 36 kriminálních klanů, které vystavují naši společnost závažné trestné činnosti, kde je mimo jiné součástí každodenního života těchto sítí vydírání, vyhrožování, ochranné aktivity a různá zneužití. Švédsko s tím má velké problémy.

Evropská komise připravuje nový migrační systém, do něhož by se měly zapojit všechny země EU. Předsedkyně EK Leyenová řekla, že “migrace je pro Evropu výzvou a celá Evropa musí přispět svým dílem.” Co nám k tomu řeknete?

Mohu říci, že tuto migrační politiku považuji za destruktivní a neuváženou. Výsledkem je, že celá země utrpěla velkou odpovědnost, a já chci, aby ostatní země byly varovány, kam to může jít, když přijmou statisíce lidí z velmi odlišných kultur, aniž by měly dlouhodobý plán, jak by to mělo fungovat.
Mají bezúhonní Švédové právo držet zbraň k sebeobraně, nebo aspoň pepřový sprej?

Ne, nemáme právo na pepřový sprej. Existuje však legální sprej s barvou pro sebeobranu. Ve Švédsku jsou dnes velmi zastaralé názory na sebeobranu. Zároveň policie a společnost již nejsou schopny chránit občany před šířící se závažnou trestnou činností. Můžeme klidně říci, že máme ve Švédsku tím pádem obtížnou situaci…

Chcete něco vzkázat svým příznivcům a čtenářům do Česka?

Chci srdečně pozdravit své české krajany! Miluji Prahu a svou rodnou vlast, po které se mi vždy stýská, i když také miluji Švédsko, kde už žiji mnoho let. Všem svým čtenářům chci říci, že jsem velmi šťastná a hrdá na to, že se jim moje knihy líbí. Doufám, samozřejmě, že se jim bude líbit i tento poslední díl seriálu o porodní asistentce Cecilii Lund.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Vítězslav Nováček 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 20 371,00 Kč
Vybráno 58.20%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 482 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.