BIDENAUSTIN
17.8.2021
Kategorie: Politika

Katastrofální výprask v Afghánistánu

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonTo, co předvedlo NATO a speciálně Joe Biden, si zaslouží naprosto zásadní kritiku. Média podporující Bidena o Afghánistánu cíleně lhala a Biden jejím i svým lžím věřil.

Bývalý prezident Donald Trump oznámil stažení USA z Afghánistánu na květen 2021. Podmiňoval stažení uzavřením dohody mezi kábulskou vládou a islamisty z Tálibánu. Po nástupu do úřadu prezidenta oznámil Joe Biden posun termínu stažení amerických jednotek, a to na 11.9.2021 – v den dvacátého výročí útoku teroristické organizace Al-Káida na New York a Washington DC. Právě tento útok vedl k invazi USA do Afghánistánu a odstranění vlády Tálibánu nad touto zemí.

Jednání mezi kábulskou vládou a Tálibánem sice pokračovalo, nikam ale nevedlo. Zato se naplno projevilo, že kábulský režim bez podpory vojsk NATO není schopen svou moc nad Afghánistánem udržet. Začaly se objevovat první realistické informace o tom, že vládní vojáci dezertují, a to dokonce za hranice své země, než aby s bojovníky Tálibánu bojovali. Morálka vládních vojáků se ukázala jako naprosto katastrofální a Tálibán tak získával den za dnem stále novou výzbroj. Dokonce se provalilo, že vládní vojáci utekli před bojem i proto, že jim došlo jídlo. Samozřejmě se nabízí základní otázka – co tam vojska NATO celou tu dobu dělala, jestliže se údajně podílela na výcviku afghánských vojáků a pilotů. Mimochodem, podle posledních zpráv afghánské letectvo vůbec do poslední fáze bojů nezasáhlo, údajně kvůli technickému stavu letadel, ale mnohem spíše kvůli neochotě pilotů letadel bombardovat bojovníky Tálibánu, když už neměli za sebou americká letadla, která mohla jejich chyby napravovat.

V ČT se ozval zpravodaj z Washingtonu s tím, že bývalý prezident Trump tvrdě napadl Bidena za úprk z Afghánistánu. Bidenova administrativa, zejména ministr zahraničí, sváděla vinu na „předchozí vlády“. Jako by zapomněla, že před Trumpem se s Afghanistánem potýkal Barack Obama a Biden jako jeho viceprezident dvakrát tak dlouho co Trump. Kandidát německé CDU na kancléře Armin Laschet výsledek afghánského tažení pojmenoval jednoznačně jako „nejhorší porážku NATO“ v moderních dějinách. Je možné Laschetovi vytýkat cokoliv, nicméně v tomto případě jeho vyjádření oceňuji jako přiznání faktického stavu.

Sledoval jsem projev amerického prezidenta, v němž obhajoval své rozhodnutí odejít z Afghánistánu. Hovořil o tom, že dva demokratičtí a dva republikánští prezidenti se s válkou v Afghánistánu zabývali. V tom je poněkud nepřesný, neboť Obama byl v úřadu osm let a Biden je teprve druhý demokratický prezident, který se se situací v Afghánistánu musel vyrovnávat. Nicméně, Biden se v projevu zaměřil zejména na to, že svým rozhodnutím z Afghánistánu odejít předchází dalším americkým obětem. Dokonce v projevu připustil, že se potvrdilo, že dobýt, respektive plně ovládat Afghánistán se nikomu v historii nepodařilo. Prohlásil, že sami Afghánci nechtěli za svobodu bojovat – což potvrzuje dezerci v afghánské armádě – a v takovém případě je pomoc zbytečná. Po skončení projevu Biden odešel a nereagoval na pokřik otázek.

Už se v médiích objevují první zprávy o tom, že města pod Tálibánem přecházejí do nového režimu. Nesmí se prodávat alkohol a ulice zaplavily burky žen. V ČT ve zprávách zazněl hlas jedné Afghánky, která doslova s pláčem odsoudila to, že západní vojska z Afghánistánu odcházejí a jí nezbývá nic jiného než ze své vlasti utéci. Tálibán už na dobytém území zakazuje chodit děvčatům do školy, a i když se vyjadřuje, že se nebude mstít, nakonec se jistě mstít bude. Jinak by totiž ony desetitisíce Afghánců nechtěly ze své země odejít.

Americká média, která už v posledních týdnech zdaleka Bidena nevychvalují jako před jeho nástupem do úřadu, si už troufají přirovnávat Bidena k Jimmymu Carterovi. Biden se totiž při svém nástupu vyjádřil tak, že by chtěl jít ve stopách jiného svého demokratického předchůdce, Franklina Delano Roosevelta. Dával tak do souvislosti to, že nastupuje do postcovidové éry, která přinesla výrazný pokles ekonomiky a Roosevelt zase čelil následkům velké hospodářské krize ve třicátých letech minulého století. Média už tvrdí, že Biden ve stopách Roosvelta nepůjde, ale bude zařazen do kategorie neúspěšných prezidentů jako byl Carter. Ten čelil pádu íránského šáha a nový režim ajatolláha Chomejního a jeho revoluční gardy držely v zajetí americké diplomaty. Carter nařídil osvobození rukojmí vojenskou akcí, ta se ale nezdařila, a i to pak vedlo k poklesu Carterovi popularity a jeho porážce ve volbách na podzim roku 1980 s Ronaldem Reaganem.

V Kábulu tak padl loutkový režim, který byl plně závislý na vojenské síle armád NATO a který se poté, co americké jednotky a jednotky dalších států NATO odešly, nebyl schopen vojensky proti Tálibánu ubránit. Jaké to bude mít důsledky na světovou politiku lze v současnosti v hrubých obrysech již pozorovat. Posílí to radikální teroristické islamistické skupiny na celém světě a můžeme být možná svědky toho, že i v Evropě procitnou „spící islamistické buňky“ a na oslavu vítězství Tálibánu provedou nějakou teroristickou akci. Krach intervence v Afghánistánu by měl být varováním do budoucna. Ukázalo se totiž, že na islamistickou víru, v zásadě slepou, žádné zbraně nestačí. Přesto mě americký úprk z Afghánistánu překvapil. Když Biden vyhrožoval leteckými útoky na jednotky Tálibánu – bylo to na počátku srpna – ještě se zdálo, že kábulský režim ještě pár měsíců přežije. Že ty výhružky leteckými údery byly jen plané, se pak ukázalo během několika dnů. Nicméně, jak můžeme věřit údajnému úsudku „odborníků“, když hlásili dobytí Kábulu v řádu měsíce a ve skutečnosti proběhlo během dvou dnů? Co když podobní „odborníci“ řídí americkou politiku „boje s covidem“?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 493 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
72 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)