kartamigr

Karty pro migranty 

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilV posledních dnech se na mnoha místech Sítě, včetně tohoto webu, objevily zprávy o zadržení islámského teroristy Hassana F. v Maďarsku. Důvodem ke znepokojení veřejnosti nebyla jen samotná přítomnost vraha a bojovníka ISIL, který se měl podílet na pobití asi 20 nevinných civilních osob v Sýrii, ani jeho vcelku úspěšné cestování kontinentem na falešné doklady. Zneklidňující bylo i to, co měl v kapse.

Anonymní platební karta. Nabitá eury. A není to poprvé, co se podobná, přenosná platební karta, bez jakéhokoli jména vlastníka v EU objevila a vzbudila rozruch. Už loni v létě něco podobného  „rozmázli” Srbové.  Od nich převzaly zprávu o distribuci anonymních karet mezi „uprchlíky” další a další agentury. Skandál se nebezpečně rozrůstal, až musel zasáhnout mainstream. Prostřednictvím (účelového) serveru Manipulatori.cz 

Velice důrazně a autoritativně vyhlásil, že se jedná o hoax, o typickou „fake new”. Že uprchlíci, chudáci co uvízli v Řecku, dostávají takovéto karty se vcelku bagatelní částkou a že ta karta platí jen na území Řecka. Což je samozřejmě obojí pravda. Ale „nevhodnému” pátrání po předplacených anonymních kartách v rukou migrantů tak byl rázně zatnut tipec.

O to silnější nutkání, musí pocítit každý zdravě zvídavý člověk, aby se na ty karty a jejich distribuci podíval důkladněji. Foto jedné z nich můžete najít třeba v článku zde. Spatříte kartu MasterCard beze jména vlastníka. Zapátráme-li poté na stránkách příslušné firmy (třeba zde) zjistíme, že se k programu rozdávání nabitých karet tak zvaným „uprchlíkům” vcelku hrdě hlásí.

Celé to začalo okolo roku 2012.  MasterCard ve spolupráci se Světovým potravinovým programem Organizace spojených národů – World Food Programme rozdal své karty 2, 2 milionům tak zvaných syrských uprchlíků.  Každý měsíc na jejich kartě „přistane” 27 USD každému jednomu z nich – to je celkem 59 400 000 USD na měsíc. Jak firma uvádí – platební karty jsou finančně podporovány: Austrálií, Kanadou, Dánskem, Evropskou komisí, Finskem, Francií, Německem, Irskem, Japonskem, Koreou, Kuvajtem, Lucemburskem, Norskem, Spojeným královstvím a Spojenými státy.

Zřejmě se to osvědčilo. V roce 2016 začala stejná firma, ve spolupráci s mezinárodní organizací Mercy Corps  a se srbským ministerstvem distribuovat předplacené debetní karty také uprchlíkům kteří jaksi „uvízli” v Srbsku. Rodiny tu dostávají karty v hodnotě zhruba 235 USD (210 EUR) a jednotlivci přibližně 78 USD (70 EUR).  (zde)

Poté zahájila společnost Mercy Corps podobný program v Řecku. Mělo jít o tzv. „doplňkový hotovostní program”, který by poskytoval uprchlíkům prostředky k pokrytí jejich základních potřeb a „umožnil jim žít důstojně”. Tento program byl provozován nejdříve na ostrově Lesbos, později byl rozšířen i na celou řeckou pevninu.

A zřejmě proto, že o tenhle druh „uprchlíků” je třeba náležitě pečovat nejen po cestě, v tranzitních zemích, ale i v cílových destinacích, zahájila společnost MasterCard v roce 2015 spolupráci s Finskou imigrační službou Migri. Nabízí předplacenou kartu Mastercard, tentokrát již ne anonymní, ale spojenou s „digitální identitou” migrantů, poskytovanou jim společností Migri. (zde) Což, podle místních sluníčkářů, „urychluje proces jejich usazování ve Finsku”.

Jistě vás napadne, proč to všechno vlastně tahleta MasterCard dělá. Nehledejte jen zisk. Kromě běžných a vcelku pochopitelných komerčních pohnutek (získávání nových klientů a zvýšený obrat) je tu ještě jeden aspekt. Takový vyšší, etický. A politický… Firma se totiž na svých stránkách nijak netají úzkou spoluprací s „filantropem” G. Sorosem.

Veřejný „coming out” přišel v roce 2017. V rámci Světového ekonomického fóra v Davosu proběhlo veřejné jednání Sorose s generálním ředitelem společnosti MasterCard Ajay Bangou, a ti dva to pak vybalili naplno. Oznámili vytvoření společného podniku Humanity Ventures, který má za cíl „urychlit hospodářský a sociální rozvoj zranitelných komunit po celém světě, zejména uprchlíků a migrantů.” (zde a zde).

Takže obvyklé podezřelé – Sorose a „mezinárodní organizace” bychom měli. Ale co naše milovaná EU? Nechá se snad zahanbit? Ale ne, nebojte se. Taky se zapojila. Prozradil to už před lety (a to s neskrývanou hrdostí)  eurokomisař pro humanitární pomoc a krizové řízení Christos Stylianidis: “Dnes jsme spustili největší a nejširší humanitární projekt, jaký kdy EU podporovala. Bude poskytovat základní zdroj příjmů pro jeden milión syrských uprchlíků.” Nemluvil do větru.  Evropou „nabité” platební karty se rozdávají v rámci programu Emergency Social Safety Net (ESSN – Nouzová sociální záchranná síť).

Tenhleten program ESSN je výsledkem partnerství mezi Evropskou unií a Tureckem, realizovaného Světovým potravinovým programem a tureckým Červeným půlměsícem, který spolupracuje s tureckými vládními partnery. Ano, tušíte správně! Je to součást onoho úplatku tureckému sultánovi, který mu před pár lety přispěchala složit k nohám Merkelová. Aby byl tak hodný a moc jich sem nepouštěl. Že je radši budeme tak trochu živit, aby s tím neměl náklady….  Byly na to vyčleněny finančními prostředky ve výši 998 milionů EUR, s určením pro  přibližně 1,4 milionu uprchlíků v Turecku. Fotku „evropské” karty, která se od té sorosovské trochu liší, si můžete, spolu s podrobnostmi projektu, prohlédnout zde.

Aby bylo úplně jasno. Karty, vydávané „uprchlíkům” na území Turecka, Sýrie, Řecka či Srbska, platí a fungují skutečně jen v Turecku, Sýrii, Řecku a Srbsku. Jinde jimi platit, nebo z nich vybírat hotovost nelze. I částky na nich jsou v zásadě malé. Ovšem rozsah projektu bere dech. Miliony a miliony lidí, dostávají „naše” peníze. Po celé roky. Za to, že opustili své domovy a zamířili do Evropy.

Celé to vypadá jako jakási svérázná kompenzace. Za to, že se něco zvrtlo, nepodařilo. Za to, že uvízli. Že se jen shodou nešťastných okolností nedostali do slibované Evropy. K naslibovaným dávkám, bílým ženám, domům a bezpracnému, panskému životu. Vypadá to jako závdavek, aby na cestě vydrželi, nevzdávali to, dokud se ty zpropadené problémy nepodaří odstranit…

A to je i důvod, proč se mainstream velice snaží veškeré zmínky o „nabitých, anonymních kartách pro migranty” potlačovat. Aby nám nedošlo, co ta malá plastová kartička v ruce zadrženého teroristy znamená. Abychom nezačali tak nějak tušit obří rozměry, titánské náklady a zjevnou, pracnou, mnohaletou přípravu operace „velká výměna”.  A nezačali podle toho jednat. Nebo volit.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 918 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (35 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
21 komentářů