
Karel Gott vs. Karel Kryl
TOMÁŠ VYORAL
Ať už si o Karlu Gottovi myslíme cokoliv, bezesporu byl velkou osobností, velkým umělcem, zpěvákem, profesionálem, ale především slušným a pokorným člověkem, který navzdory své slávě dokázal zůstat nohama na zemi. Potvrzuje to jak drtivá většina těch, kteří ho znali, tak i s ním zaznamenané rozhovory či vystoupení.
Karel Gott vs. Karel Kryl. Dvě různé cesty, dva velcí lidé
Nepamatuji si, že by Karel Gott kdy veřejně proti komukoliv konkrétně řekl křivého slova. Z mé zkušenosti ho většina lidí měla ráda, ať už jako zpěváka nebo člověka. A respektovali ho i ti, které jeho písně nijak zvláště neoslovovaly, kam se řadím i já. Napříč svými bublinami – a že jich je – osobně neznám jediného člověka, který by Karla Gotta nenáviděl. Bezesporu lidi spojoval. Více než kdokoliv jiný v naší Československé a České republice.
Proč asi chtěl Václav Havel a lidé okolo něj Gotta s Krylem společně při zpěvu hymny v prosinci 1989? Jeden emigroval, bavil lidi svými písněmi a tepal do bývalé garnitury ze zahraničí. Druhý zůstal v zemi, netepal do garnitury a bavil miliony lidí a rozdával jim radost v nelehké době přímo z místa činu. Karel sám říkal, že není bojovník na barikády. Je zpěvák a chce rozdávat lidem radost. Neslyšel jsem, že by komukoliv uškodil, ba spíše se až nyní ozývají opačné hlasy.
Gott a Jágr. Od nich bychom se měli učit jak spojovat
Mohu-li soudit, tak právě v tomto ohledu – ve spojování – je Karel Gott ještě spolu s Jaromírem Jágrem v naší kotlině zcela vymykajícím se úkazem. Pan Gott však přece jenom ještě ční o jednu úroveň výše, a to navzdory (nebo díky) dvěma různým režimům.
Samozřejmě, že ho nemiluje a neobdivuje deset milionů Čechů. Řada lidí je kritická k jeho působení za komunistického režimu. Je to legitimní. I já mám v tomto ohledu výtky. Nic ale není černobílé. Ani Václava Havla nemilovalo deset milionů. A myslím, že z tohoto ohledu by zřejmě vyhrál první jmenovaný.
Dvojí metry do pravdy a lásky oděné zloby a nenávisti
Hlava mi pak nebere odsuzování a soudy, s nimiž hned v den oznámení Gottova úmrtí vyrukovala řada těch, kteří se nezřídka ohánějí spojováním, pravdou a láskou. Všichni ti Šafrové, Bělobrádkové, Mitrofanovové, Klvaňové, Halíkové, Bakalovi Respekti, kteří hrdinně pozvedli meč proti Gottovu fungování v bývalém režimu a znovu tak na sobě samých ukázali, kolik hnisu a nenávisti jejich bezedná láska skrývá.
Jsou přitom k smíchu, když si člověk uvědomí, že na druhé straně až orgasticky adorují třeba bývalého kariérního komunistu, generála Petra Pavla (jenž by podle všeho táhl i v čele Turků, kdyby se otočila situace), u něhož je zřejmě minulost odpuštěna. Důvod? Na rozdíl od Karla Gotta se totiž Pavel a jiní pozdní disidenti přidali k jejich sektě vyznávající jednoho jediného a jeden jediný žádoucí světonázor. Podobným cílem nenávisti jako Karel Gott je třeba i Jaromír Nohavica, který se rovněž nedal strhnout k současnému levnému hrdinství.
Karel Gott si se všemi svými odstíny dle mého zaslouží veškerý respekt a úctu. Klidný odpočinek, Mistře!
Autor: Tomáš Vyoral
Redakce
S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)
Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.
***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****
Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Mirko Hampl 170,- Kč
Celkem za měsíc: 4 725,00 Kč
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Latest posts by Redakce (see all)
- Skutečná pandemie vzniká v Davosu - 7.3.2021
- Tak máme za sebou první sobotu našeho dalšího lockdownu - 7.3.2021
- Ne-konečné řešení v nekonečnu a jeden osobní příklad - 7.3.2021
Kryl nebyl moc dobrý muzikant, na kytaru uměl zahrát pár akordů, to i každý šestiletý Rom je větší kytarový virtuóz než byl Kryl, a zpěv taky nic moc, bodoval svými texty a přednesem, byl to spíše básník.
Kryl nebyl žádný Jimmy Hendrix nebo Frank Zappa, jeho síla byla jinde.
Gott měl krásný hlas ,ale měl taky velké štěstí na tehdejší skladatele a textaře, kteří mu složili hodně skvělých hitů, které letí dodnes.
Karel Gott je takový český Tom Jones.
Rozhodně zpěvák byl lepší Goťák…
Vidíš, když trochu zběláš, tak s tebe vypadne něco rozumného. Já souhlasím.
Ty jeho přirovnání na nějaké Zappy či Jonese, jsou nesmyslné. jako všechny provokace co tu píše.
Tvůj příspěvek malý velký tě svlékl do naha.
Typická korouhev poslušně ragující na třeba i lehký
závan vánku.Slyšels-li někdy něco od Kryla?
Možná nebyl dobrým muzikantem ale zůstal
věren tomu čemu věřil a bojoval,opravdu bojoval
proti tomu co ničilo a ničí tuto zem.Tomu ty
vzhledem ke svému etniku ani nemůžeš rozumět.
Karel Gott se snažil a uměl rozdávat pohodu a
zůstat svůj.To vůbec není málo.
Od Kryla mám několik cédeček, dokonce ještě i kazety… jeho textům rozumím a plně s nimi souhlasím a často z Krylových textů běhá mráz po zádech. Navíc na školní besídce jsem zpíval od Kryla morituri te salutant.
Nicméně ideově Kryl nebyl liberál , mezi disidenty mám jiné favority.
“Od Kryla mám několik cédeček, dokonce ještě i kazety… jeho textům rozumím a plně s nimi souhlasím a často z Krylových textů běhá mráz po zádech. Navíc na školní besídce jsem zpíval od Kryla morituri te salutant.
trn. do (_!_) , ty “školní besídko”
Nicméně ideově Kryl nebyl liberál , mezi disidenty mám jiné favority”
jak jenom slušně odpovědět
už vím, tak víš co? nejlepší když půjdeš tam, kde slunce nesvítí
božínku, co ty jsi za zmetka
nezapomeň na romeu
jo, a mám pro tebe jeden intelektuální návrh. Co kdybys šel do (_!_)? Navždy.
Ideově Kryl nebyl liberál – tak to je jeho další velké plus.
Kvůli těm , kterým ty za bakšič politicky posluhuješ řekl kdysi Karel Kryl, že už zase ryjeme držkou v zemi.
Přesně Frigo, šmejd provokatér to skutečně nikdy pochopit nemůže, i když si to namlouvá. Krylův složitý jazyk plný metafor, navíc navázaný na různé věci zde a cítění našich lidí zrovna jemu nemůže nic napovědět. Je to zoufalec zajatý do pár liberálních pouček a frází a tak nahlíží i na Kryla, i na Gotta.
Příteli, však Romové mají také svého mistra lyriky, prase Bangu. Tolik vulgarit a tuposti do jedné písně nedokázal Kryl našlapat ani zdaleka.
Kdyby ještě žil, mohl se u hnědýho ledacos přiučit.
Když “každý šestiletý Rom” je hudebníkem, srovnatelným s Krylem, proč se hudbou neživí a sotva dospěje, chodí nás všechny vyžírat na sociálku do své smrti?
Nebo je tohle tvrzení zase nějaké hnědé šméčko.
Kdo vsechny ty sasky, o kterch tady mluvite, znal, nebo zna v zahranici. Karla Gotta zna cela Evropa a udelal pro ceskou popularitu mnoho. Komous nikdy nebyl, ani system nepochvaloval, jako treba ta Honeckrova devka Katarina Witt. Ta byla v Erikove riti az po usi. U nej to bylo jen profesionelni postoj, kdo chce s vlky ziti, musi s nimi vyti, nic vic a nic min.
Tak sa do Gottovej rovnice uz dostal aj sudruh Kryl a dokonca aj sudruh Jagr… Toto mi vnuklo skvelu myslienku, ako zvitazit nad kapitalizmom… Sudruh Gott zatrepal backorami v utorok a sudruh Kryl (3.3.1994) vo stvrtok… Teraz by uz stacilo odprasknut sudruha Jagra v stredu a potom este nejakeho spevaka, hokejistu, alebo futbalistu v pondelok a v piatok a vyhlasit dni ich umrtia za statne sviatky = dni pracovneho volna… Nie datumy ich umrtia, ale dni tyzdna, v ktorych skonali… Chcel by som vidiet, ako by si potom sudruhovia tvorcovia hodnot (kapitalisti) poradili bez tych “neschopnych sprostych zamestnaneckych sociek”, ak by sa kazdy tyzden skladal z piatich statnych sviatkov a volneho vikendu…? Sudruhovia vlastneci, nasadte si na hlavy gottovky a doplnte stavy mrtvol, potrebnych na zlikvidovanie kapitalizmu…!
A ty běž do prdele.
poslouchej, ty nasersy paničko přemýšlej…
ať to je jak je, ten člověk má kus pravdy
a prdím, zda je to OK, či ne
Ladyno,
Sám velký spasitel a vládce Andrej Babiš bude chystat Gottovi pohřeb s mnoha poctami.
Teď mě tak napadá, jak to tady bez toho Andreje vlastně mohlo fungovat… Nejspíš jsme tu ani neměli pohřby a mrtvé jsme házeli do popelnic… až teď s Andrejem přišla ta kultura…
24 let po sametu , jsme tu žili na stromech a topili kravským lejnem… až přišel Andrej
božínku…
před “Andrejem”
já tam žil víc jak 60 let, a tenkrát cikoši fakt dělali a neměli “VŠ” romistiky, ale dělali!!!
proč kravské lejno musí tolik pouštět smradu…
tralalááá
jo, a kde ty jsi žil ty? – na stromě jistě NE, bo jste dostali byty (které jsou z většiny v
tak na to
ty “romistiku” – ty jsi jenom podělanej provokatér, ale stejně my to občas nedá na tebe reagovat, hnuse
kurwa ten blijící tady fakt chybí…
Autore nespojuj Kryla s Gottem. To si Kryl nezaslouzi. Krylovi pisne byly plne poselstvi, kritiky, viry a nadeje zatimco Gottovi obsahovaly jen prihlouply zivotni optimismus. Ale to to neni to hlavni. Hlavni je OBROVSKA moralni propast ktera je deli. Zatimco Kryl se neohnul, nepoklonkoval bolsevikum a byl za to trestan, Gott se zcela propujcil bolsevickemu rezimu a vezl se za to na vysluni. Moc dobre vedel o zlocinech komunistu a stejne jim za prebendy lezl do rekta. Na to nezapominejte autore.
No ono je to trochu složitější, proti režimu se vymezoval leckdo, třeba i lidé jako Sládek, jehož republikáni po revoluci spolupracovali s neonacisty a rasisty.
Tak to už teda raději Gotta a stranické písně…
Ne každý kdo se vymezoval vůči minulému režimu byl dobrým člověkem, ne každý nepřítel režimu byl liberál, často mezi nimi byli i rasisté, obdivovatelé jiných totalitních režimů, fašisté,hitlerovci apod.
Gott byl z mého úhlu pohledu naprosto v pohodě, s režimem otevřeně nespolupracoval a po revoluci nijak minulý režim nebránil.
Pane m.v,
Sládek se vůči režimu začal vymezovat až po jeho pádu, do té doby měl flek v cenzorském komunistickém úřadu. Poté – jako náhodou – založil Republikánskou Stranu, která dost často hlasovala v souladu s komunisty. Nejdříve to byl velký kritik nacistů (a Němců), ač sám dosti připomínal aktivního člena NSDAP, a později se také stal kritikem komunistů, komunismu, či Bureše nebo Okamury, patrně poté, když byl vlivnými lidmi vyhodnocen jako chytrý a nebezpečný konkurent, kterého je lépe nastálo nepouštět k moci.
(dokonce obvinil Zemana, že v tom jel, aby ho zavřeli, aby byl tehdy jako prezident zvolen Havel.
(tehdy se ještě vůči Havlovi klauzemanisté nevymezovali, to až později se připojili k hardkomoušům))
Vůbec bych Gotta se Sládkem nesrovnával, Gott si opravdu úspěch zasloužil a peníze vydělal svým pěveckým umem, a nejen talentem, ale i dřinou. I když jistěže dělal morální kompromisy, bez nich by neudělal kariéru. Ve zločinném režimu není možné mít najednou peníze, čest, i slávu.
Nicméně opravdu, na rozdíl od různých bařtipánů, jako Zeman nebo Sládek, co měli rudé fleky a trafiky.
Pokud srovnám Kryla s Gottem, tak Krylovy písně měly a mají jeho duši, a mají velkou výpovědní hodnotu.
To ty Gottovy, zejména ty z doby Normalizace a pozdější, nemají. Jsou určeny pro masový konzum nenáročného posluchače, často jsou to melodie, coververze převzaté z toho “zlého prohnilého Západu” a Ameriky, otextované komunistickému režimu, nebo polistopadovému, poplatnými textaři.
Vůbec bych Gottovi nevytýkal, že neměl odvahu emigrovat jako měl Kryl. Málokdo jí měl.
Měl díky tomu kariéru, a kladně nakloněný režim, možná mu to nevadilo, zatímco Kryl sklízel nenávist zapařených rudých skrčků, a to i těch narychlo po listopadu převlečených.
Ano, souhlasím, rovněž nevím o tom, že by někdy Gott bolševiky miloval a hájil komunistický režim.
Rovněž nevím o tom, že by svého postavení zneužíval k tomu, aby někomu ubližoval.
To, že mu i Bureš chtěl udělat státní pohřeb, svědčí o tom, že by se dal charakterizovat jedním slovem:
NEVADIL.
Budoucnost dá s největší pravděpodobností vyniknout Krylovi, jehož odkaz, i některá poselství, budou dlouho žít. Zatímco na Gotta bude časem patrně víceméně zapomenuto.
Kryl by byl možná dobrý recitátor , je otázka jestli by lid vůbec ty jeho písně časem poslouchal , nehodil se ani komunistům ani kapitalistům , v žádném případě to nebyl dobrý zpěvák , možná tak k táboráku .
íčko, je to možné co ty jsi za hnusa?
to fakt muselo bejt někde školeno
Poslyš , ty psí lejno , v rámci pravdy je třeba říci , že ten tvůj pomlouvaný Sládek žádné teplé , rudé místečko neměl!
Z onoho ,, Uřadu pro tisk a informace ,, kde dva roky organizoval tiskové besedy (dobový výraz…) byl vyražen na žádost jisté Kataríny Bilakové jako nežádoucí živel….
Takový to byl rudý kolaborant ty zkurvený lháři se siderickým kyvadélkem……!!
Pane Langere, díky za opravdu pěkný příspěvek. Za sebe souhlasím asi se vším. Že makakové mají trochu jiné, svérázné pojetí diskuse, na to jsme si už asi zvykli.
Srovnávání Kryla a Gotta ve mně vyvolalo otázku, zda byl lepší Tiziano Vecelli nebo Hieronimus Bosch. Jsou prostě věci, které srovnávat nelze. Zkrátka oba byli velcí mužové československého lidu a mám za to, že do značné míry poznamenali náš život.
Petr Dlouhý 👍
O propastném rozdílu mezi umělci Karly píši v tomto příspěvku –
https://pravyprostor.cz/gott-s-vami-aneb-ma-mit-karel-statni-pohreb/#comment-951072
hožihnoji polínku, pokud chceš poznat “lidskou” propast – koukni do zrcadla, ty xjediný přispěvateli
sádrák
“slepice” janina tě dobře nazval – koňská síla
prostě
Kryl byl trestan?
Umění, umělec je od slova UMĚT. Karel Gott uměl hezky zpívat a Karel Kryl uměl psát krásné poeticko-politické texty k písním. Oba to byli umělci a dobří umělci ve svém oboru. I Jágr je umělec ve svém oboru, umí.
Když si ale projdu sbírku moderního umění v Národní galerii či jinde, tak si kolikrát říkám proč se většina exponátů nazývá umění a ne neumění, když autoři nic pořádného neumí. I spousty muziky se to týká.
Jo!
Petr Dlouhy a nemas to uz jedno, bez s moralkou do hajzlu a zavri za sebou dekl a neotravuj normalni lidi, troubo 😴
Ten P. Dlouhý je prozápadní Čurda , nepřítel Čechů , obyvatel západních zadků !
Kryl byl geniální básník.Psal v tzv.francouzském verši(verš na počet slabik a rým třeba i v šestém verši).což je hrozně těžký,na to musí být talent od Boha.Gott měl zase od Boha hlas.Gott byl také těžký profík a tvrdě makal,což Kryl nebyl.Kryl k nám na jaře 93 přijel na koncert už na plech,v zákulisí do sebe ještě kopnul flašku rumu a zase odjel.To by se Gottovi nestalo.Ale oba měli dar od Boha a to se počítá.
Co je to Kryl? Neznam. Gotaka znam od malicka, stejne jako moje deti. Kryl a ja jsme oba nadavali v hospode na komunisty, to jsem ale hrdina!
Krome toho jsem toho nazoru, ze se spevaci nemaji michat do politiky. U mne to treba Beatles posrali, kdyz s tim zacli a tim to byl take zacatek jejich konce. Predstav si, Imagine, ze by to delal kazdy, tak si ani nezaspivam, snad jen na hajzlu. A kdyz zacal Paul Mc Catrney vykladat, jek cerny a bily na jeho piane jsou mirumilovne pospolu, tak jsem sel blit. To mi jsou milejsi psnicky o hezkych zenskych, o lasce k nim a ne jak je zatahnes do pruvodu proti rasizmu a jak milujes Cesko, protze jsi Cech. To by melo byt samozrejme, o tom se nemusi zpivat. Pro Nemce je take Nemecko nade vsechno, v tom dobrem slova smyslu. To se ale uz nesmi zpivat, protze i nackove milovali Nemecko. To se sice trochu zcvrklo, ale milovat by ho meli dal. Zenskou radeji dostanu do postele, uplne trivialne.
Jdete do haje s vyssimi cilemi! Nejvyssi cil je krasny orgasmus. O cem jinem je zivot?
No, tak to je váš názor. Já jsem Krylovi vděčná za jeho naprosto úžasné texty, které fantasticky vystihly dobu toho šedivého totalitního hnusu. Nedám na pana Kryla dopustit. A je také nesmrtelný.
Kapitalistický hnus vystihl dobře a to ani netušil , co se bude dít dnes !
Kdy? Kde? Kde vystihl kapitalistický hnus? Ve své pozdní tvorbě popisoval náš nedařící se pokus od přechodu od bolševické totality ke slušné západní společnosti.
Uplně nejsměšnější jsou pak ti, kteří přesně ví, “co by říkal dnes”.
…bohové nám závidí naší smrtelnost, už nikdy nebudeš krásnější než jsi ted, všechno je krásnější dík dočasnosti, každá chvíle může být poslední, už se nic nebude opakovat…
MNO tak Kryl byl především básník Gott zase zpěvák tak že porovnávat je zavání hloupostí toho kdo to chce dělat . Já je měl rád oba a to proto co uměli takových lidi se rodí málo a zejména dnes už minimum . Mládež nenaviklá práci hladu a utrpení není již plně schopná plodit ze svého středu kvalitní umělce většinou jen takové povaleče a flákače co sice mají talent , ale nemají motivaci něčím být :(
Sorry, ale to jsou hrozné stařecké zapšklé kecy. Dnes mají muzikanti lepší existenční vyhlídky? V době, kdy národ nekouká na televizní estrády, ve kterých by vystupovali? V době, kdy nikdo nekupuje desky a každý si sežene muziku zadarmo? V době tisíckrát větší konkurence než v době Gottových začátků? To si fakt myslíte, že muzikanti dnes nemusí makat?
No, když může být “populárním zpěvákem” Klus …
Nějak se to bortí, řekl bych.
Oni ti hudební úmjelci mají dnes především špičkovou techniku a aparaturu. To se nedá srovnat před třiceti lety zpět. Jestli je někdo dobrý vokalista tak to musí předvést bez techniky a na živo. S technikou je dobrý skoro každý i more Banga. Pak také záleží na hudebním žánru, můj názor je, že na tvrdou muziku se angličtina hodí díky barvě řeči nejvíce. Němčina také, ale už to není ono. Také řada německých kapel zpívá anglicky, proč asi?!! Lépe to zní pro lupena.