Karel_Gott_2017_(8)
4.10.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Karel Gott forever …

Loading...
Sdílejte článek:

PAVEL VESELÝ

#Pavel VeselyLidé, kteří se vymykají z obyčejného průměru a podprůměru, který nazýváme normálností, to měli vždycky těžké. Nejen v našich dějinách, ale i ve světě. Nic nového se neukázalo ani poté, co zemřel Karel Gott. Málokdo si ale dokáže představit tlak, který byl na něj vyvíjen z různých stran. Stane-li se někdo výjimečným svým talentem a tvrdou prací, je vždy tlačen do toho, aby tyto své přednosti vložil ve prospěch nějaké ideologie. On ale zůstal svůj. Karel Gott byl tím, který pomáhal Jiřímu Suchému, Martě Kubišové i Chartě 77. V roce 1979 vyšla píseň: „Kam tenkrát šel, můj bratr Jan“, která byla připomínkou Jana Palacha v době normalizace. Karel Gott mnohé lidi právě svojí autoritou a svojí osobností zaštítil a tím mnohým pomohl.


Totalitní režim, více než jakýkoli jiný, naučil lidi přivlastňovat si životy druhých. Ostatně dělá to každý takový režim. Mluvilo se o našich umělcích, našich učitelích, našich kněžích. Vždyť národ musí být přece sjednocen. Musí mít jednotný názor. V jednom z dokumentů hodnotí Karel Gott zcela správně vývoj po roce 1989. Vyměnil se národ? Vyměnili se lidé v této zemi? Ti dřívější odešli a přišli jiní? Ne. Mysleli jsme si, že mávnutím kouzelného proutku se z vlků stanou ovce a všichni se budeme plácat po ramenou, že jsme jinými. Lidé jako ovce byli puštěni z ohrady. A jelikož zjistili, že svoboda je také o odpovědnosti, vracejí se poslední dobou zase rádi do ohrady. Karel Gott to řekl přesně a držel si to, co dělal i dříve. Vysoký profesionální standart, pilnou práci. Výsledkem bylo, že mohl svobodněji říkat své názory. A také tak činil.

Ale byl to i velmi skromný a introvertní člověk, který mnohým lidem pomohl a nemluvil o tom. To je daleko důležitější. Vahou své osobnosti mohl chránit a chránil mnohé. Na rozdíl od jiných. Má se to vědět? A mělo by? Je potřeba ukazovat ´podívejte, já jsem pomohl tomu či onomu´? Někteří lidé to dělají rádi. Potřebují, aby se o jejich pomoci vědělo. Aby ukázali své kvality. Karel Gott byl v podstatě introvert, který nemusel o věcech mluvit. To je celé. Byl veřejnou osobností. Přesto má právo národ vidět mu až do kuchyně? Nemá. Každý má právo na své vlastní soukromí, i když je veřejnou osobou. Tím se nestává majetkem davu. Tím se nestává osobou, která se bude muset všem zpovídat. Důležitá jsou fakta. A ta mluví jasně. Karel Gott byl stejný člověk jako všichni. Se všemi klady i zápory. Přesto rozdával radost. Byl také osobností světového formátu.

Mluvíme dnes stále více o rozdělené společnosti. Všechno bychom rádi sjednotili. Ale opravdu sjednocení je výrazem demokracie? Opravdu jeden, zaručeně správný a garantovaný názor, je výrazem demokracie? Není. Demokracie je diskuze. A může být jakkoliv ostrá, ale výsledkem by mělo být, že jsou spolu diskutující schopni i poté mluvit. Platí to všude. V politice, kultuře i v mezilidských vztazích. Dokážeme rozdělení společnosti personifikovat. Ti či jiní mohou za to, že jsme rozdělení. Že někdo má jiný názor. Honba za pravdou, za jedinou pravdou, nás dovede k nesvobodě a totalitě. Pravda je totiž tehdy svobodná, pokud ji nikdo absolutně nevlastní. A to jsme se ještě 30 let od Sametové revoluce nenaučili. Snad se to jednou povede.

Karel Gott spojoval lidi svojí osobností. Spojoval lidi různých názorů. Byl to velký gentleman, slušný člověk a velký profesionál. Mnohým lidem pomohl a moc o tom nemluvil. A to dělají právě osobnosti. Jeho odkaz by měl být stále živý. Nikdy nezapomenu na naše setkání v klubu Mecca. A nejen tam. Upřímnou soustrast je potřeba vyjádřit rodině Karla Gotta, jeho ženě Ivaně i dcerám. Všem čtyřem dcerám. Byl to především jejich tatínek a pak zpěvák. Karel Gott forever.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Eduard Ezer 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Roman Dejmal 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 893,00 Kč
Vybráno 22.55%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 311 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.