karantena
4.4.2020
Kategorie: Společnost

Karanténa jako past? Aneb skutečně nás ohrožují víkendoví výletníci?

Sdílejte článek:

MARTIN PRÁŠEK

Krásný jarní víkend a řečeno slovy písničkáře “sbory čumí po lučinách”, vyhlížejíce mandelinku bramborovou. Pardon ty neukázněné, kteří můžou za přenos COVID viru, protože nesedí doma, ale vyrazili ven.Možná je ale vše jinak.

Mohou skutečně být lidé, kteří s dvoumetrovými odstupy a rouškami na obličejích vyrazili do jarní přírody hrozbou pro šíření viru? je skutečně nutné na ně pořádat zátahy a udělovat drakonické pokuty?

Položil si někdo z hlav dezinfekcí anticovid pomazaných otázku, jestli vlastně to, že lidé opustí město a paneláky není nakonec z epidemiologického hlediska JENOM DOBŘE? Jestli náhodou domácí karanténa není spíše pastí, nežli řešením ?

Pravděpodobnost, že se virus přenese na dalšího člověka je přímo úměrná jeho KONCENTRACI v prostředí (která klesá s časem) a DÉLKOU EXPOZICE, kterou člověk v daném zamořeném území stráví.

Oficiální doktrína pro boj proti SARS2 viru sice správně nařizuje roušky (bohužel ale i v nesmyslných aplikacích ), odstupy a minimalizaci sociálních kontaktů, jenže nařizuje i domácí karanténu (tedy aby lidi seděli na zadku doma, krom povolených činností). Opravdu ale internace lidí v paneláku může něco vyřešit ? Není to spíše past? Ony totiž byty v paneláku nejsou žádnou izolací, spíše naopak.

Jak praví přísloví “Historia – magistra vitae”, neboli historie jest učitelkou života se musíme vrátit do roku 2003, kdy došlo po světě k šíření méně nakažlivého, ale více smrtelného staršího brášky dnešního viru, jmenovitě SARS1.

Píše se rok 2003 a po světě začíná úřadovat nový coronavirus, způsobující SARS. V půli března dorazil do Hong-kongu. Amoy Gardens pak byl komplex několika 30-40 patrových bytových domů a obchodů, kde se nákaza projevila obzvláště hrozivě. 329 lidí nakažených, 33 zemřelo.

Příčinou byla kanalizace a vzduchotechnika paneláků, která rozšířila mikroaerosol z kanalizace a tím nakazila lidi. Více zde Příčinou byly jednak vyschlé sifony u odtoků z koupelen, ale také nikým nezjištěné drobné praskliny a netěsnosti v potrubí kanalizace a vzduchotechniky . Infekční aerosol tak mohl v podstatě postupovat jako oblak celým domem

I naše paneláky mají technické šachty. I naše paneláky propojují koupelny, toalety ale i digestoře VZDUCHOTECHNIKOU. Paneláky samozřejmě mají svoje vlastní “klima” a své vlastní proudění vzduchu, které může unášet aerosol stejně jako klimatizace v autobuse, nebo v nemocnicích (viz univerzitní nemocnice v HongKongu ). A samozřejmě mohou zde být i různé mikrotrhliny v kanalizačních potrubích., které mohou produkovat aerosol (a jak známo COVID se přenáší i močí a výkaly. Kromě toho, v odpadních vodách může přežívat až týden, kvůli čemuž je uzavřena i kanalizace pod Bulovkou).

Řečeno polopatě Kdykoliv cítíte, co vaří u souseda, pak vězte, že stejně dobře, jako vůně svíčkové, se k vám přenáší páry, patrně k Vám mohou i aerosoly a může se k Vám patrně přenést i virus. Incident v Amoy Garden to dokazuje. Pravděpodobnost si však nedovoluji odhadnout. Ale možná by nebylo od věci denně v nejvyšším patře paneláků spláchnout do záchodu decku dvě chlorové dezinfekce.

Z této rovnice pak vychází jediné: ZKRÁTIT DOBU EXPOZICE a vyrazit na víkend pryč, do přírody, kde virus ničí i UV záření slunce a kde jej vítr prakticky neškodně rozptýlí, může být z epidemiologického hlediska jenom dobře. A to i když odjedou zdraví obyvatele (opustí místo s infekčním tlakem), tak i když odjedou nositelé (Nebudou vylučovat virus v paneláku a tedy koncentrace viru na místě bydlení klesne. A v přírodě se vir rozptýlí a rychle zanikne).

Ergo honit výletníky po turistických stezkách je nesmysl, a v kontextu šíření infekce vlastně kontraproduktivní, možná dokonce škodlivé.

A jak už zmínka o mandelince bramborové v perexu napovídá, mám podezření, že i u opatření, honící výletníky a nudisty bez roušky, aby náhodou nenakazili žáby a kachny se jedná spíše o politické PíÁr vymyšlené omezení.

Vždy je třeba odvést pozornost od vlastních kixu tím, že lidu poukážeme na ty zlé, kvůli kterým trpíme my všichni. Pro nácky to byli židé. Pro komouše vrazi z wallstreetu a Zlý brouk bramborouk, v pozdním socializmu meloucháři a maloměšťáci. Jo a taky obézní. Pamatuji si na tabuli kreslený vláček, kolik tun cukru a mouky atd sežerou obézní lidé z kapes nás všech a Rajko Dolečka, který tuhle nenávist vyvolával (a jako člověk od dětství prostorově výraznější, který si díky tomu užil svoje, doufámn, že ho v pekle čerrti za tohle smaží na sádle a kandují v cukru do skonání světa ). Dnes hojné “lyžaře” teď střídají “výletníci”, alespoň v COVID epidemii.

A kritické myšlení ? To zheblo v horečkách za suchého kašle. Hlavně že máme koho nenávidět, na koho ukazovat a koho pokutovat.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 15 171,54 Kč
Vybráno 43.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 383 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 3,84 out of 5)
Loading...
politicon.cz
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.