euflag
9.7.2020
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Kapitalistické krizi se poručí: Nebude

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRMarxovo tvrdil, že krize kapitalismu jsou nevyhnutelné. To se ale současná Evropská unie snaží zpochybnit. Marx krize viděl jako zlo a hodlal s nimi zatočit plánovanou výrobou a vládou lidu. Jak to dopadlo, víme. Evropská unií zvolila jinou cestu.


Co Marx ve svém svatém tažení za zrušení krizí neviděl bylo to, že krize, jakkoliv tvrdé pro část obyvatelstva, ale vždy přinesly očistný program. Snižovala se byrokracie, státy musely odpovědněji hospodařit, zanikaly fosilní firmy a draly se ven firmy nové. Práci se vrátila její hodnota a dávkovací povaleči už neměli tak snadný život. Krize kapitalismu, jakkoliv se zdála škodlivá, měla i svou ozdravnou stránku.

Připomeneme, že po II. Světové válce byla přijata teorie, že krize kapitalismu byla příčinou války. Hodně zjednodušené tvrzení. Hlavní příčina spočívala v nesmyslných Versailleských smlouvách a především v nacistické ideologii, proti které stála stejně nebezpečná komunistická, vytvořená právě na Marxových základech.

Kdyby současnou Evropskou unii postihla obvyklá kapitalistická krize, nikoliv jen ta účetní recese, která občas zapípá v nějakých skoro zfalšovaných číslech, je vysoce pravděpodobné, že EU by se rozpadla. Toho se nejvíce bojí Německo, které z existence EU nejvíce těží. Proto přistoupila německá vláda k tomu, že budou vydány dluhopisy s jejich ručením, protože už jinou možnost, jak udržet EU neměla. Ale pořád lepší ztratit nějaký ten peníz, než ztratit dojnou krávu, a tou je EU pro Německo již mnoho let.

Krize, skutečná Marxova krize, nesmí být v EU připuštěna. Již v roce 2008 se v EU zachraňovaly banky, které dávno měly zmizet z trhu, byly nalévány peníze do skorošpatných firem s argumentem zaměstnanosti, a to aniž by kdokoliv v EU žádal podíl a odpovědnost za vložené peníze. To se v USA nestalo. Ve Spojených státech přes 300 bank zkrachovalo, peníze vkládané do firem byly podmíněny vlastnictvím státu a ani takový socialista, jakým byl prezident Obama, si netroufl tento ozdravný proces narušit.

V Evropské unii se to špatné zalátalo, aby vše zůstalo při starém. Starém, nehybném, zaostalém a ideologicky pomateném. Místo červených Maových knížek se dnes v EU rozdává zelená, bezejmenná a stejně tak idiotská, jako byla ta od Mao Ce Tunga.

Marx chtěl zlikvidovat krize plánováním (přesně to se v EU děje), a regulací (a co jiného „pozitivního“ z EU teče?) a zabráněním sociálních otřesů. O to stejné se má pokusit plánované gigantické zadlužení EU a další dluhy národních států. Ve skutečnosti je to život na nesplatitelný dluh a výsledná krize bude nejen větší a horší, ale může mít i mnohem násilnější vyústění.

Německo volí cestu úplatku, protože jinou nezná. Státy v EU si mnou ruce, protože to vypadá na nevratné peníze a každá vláda počítá každý den ve funkci, kdy jí to, lidově řečeno, sype. Nějaká odpovědnost budoucím generacím?

Dávno nikde není. Není v politice, není v médiích a začala být lhostejná i voličům, kteří se utěšují známým heslem: Ono to nějak dopadne. A to ve víře, že konec bude šťastný. Jenomže nebude. Konce narkomanů nebývají šťastné a bez pomoci druhých nikdy nejsou. A EU nebude mít kdo pomoci, protože Spojené státy mají svých problémů více než dost. Pouhé tři měsíce útlumu ekonomiky západního světa vypadá pomalu jako konec světa. Tak mizerně na tom tento svět je? Nikoliv, tak silně politici všem voličům lžou.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 711,00 Kč
Vybráno 30.60%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 712 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
politicon.cz
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.