zavreno
23.12.2020
Kategorie: Ekonomika

Kamenné obchody čekají další ztráty, neboť po Vánocích, v době výprodejů, zůstanou zavřené

Sdílejte článek:

LUKÁŠ KOVANDA

Vláda dnes rozhoduje o pátém, nejtvrdším stupni systému PES. Pokud bude zavedený, budou mít zřejmě od 27. 12., kdy má být spuštěn, otevřeny pouze obchody s potravinami, lékárny a drogerie. Navíc bude zřejmě platit zákaz nedělního prodeje. Neděle připadá na 27. 12. To znamená, že třeba potraviny by lidé mohli v některých řetězcích nakupovat po dnešku opět až v pondělí 28. 12.

Týká se to třeba řetězců Lidl či Penny Market, které se rozhodly zavřít své obchody i na Štědrý den, ačkoli by mohly mít v ten den otevřeno ještě do 12:00. Naopak řetězce Globus, Kaufland, Albert či Tesco otevřené zůstanou i na Štědrý den, a to buď do 11:00 nebo do 11:30, resp. 11:45.

Ještě dnes tak mohou zejména obchody s potravinami registrovat zvýšený zájem nakupujících, který se v obchodech, jež zůstanou otevřeny, protáhne i do zítřejšího dopoledne. Lidé se totiž budou snažit předzásobit na poměrně dlouhé období zavřených obchodů.

Ve hře je ale návrh ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, aby obchody s potravinami v neděli výjimečně otevřeno měly. Zároveň je Havlíček proti tomu, aby velké řetězce prodávaly sortiment, který jim nepřísluší, třeba hračky.

Řetězce prodejen s potravinami opravdu mohou tíhnout i po Vánocích k tomu, aby rozšiřovaly svůj sortiment o další zboží, včetně třeba právě hraček či oděvů. Prodejny s tímto zbožím, které nemají ráz potravinového hypermarketu či obchodu, by totiž zůstaly kvůli pátému stupni systému PES uzavřeny. A to zrovna v době, kdy jsou lidé navyklí nakupovat v povánočních slevách. Tato silná poptávka by se tak mohla přesunout právě do řetězců, které by inkasovaly výrazně navýšené tržby za jiné než potravinářské zboží.

Pokud vláda zavře od 27. 12. většinu druhů obchodů – s výjimkou výše uvedených „potravin“, lékáren a drogerií – v podstatě tím zruší tradiční sezonu povánočních výprodejů. Pro těžce zkoušený maloobchod je to letos jen další rána, která jej připraví o další až desítky miliard na tržbách. Přece jenom, povánoční a novoroční sezona výprodejů patří k jednomu z celoročních vrcholů tuzemského nakupování. Lidé během tohoto vrcholu v nakupování také uplatňují svoje dárkové poukazy, které dostali jako dárek pod stromeček a který je mnohdy časově limitovaný. V horším případě se po Vánocích do obchodů běžně chodí reklamovat či vracet zboží, které pod stromečkem tak či onak „zklamalo“. I možnost reklamací či vracení zboží tak bude omezena.

Mnout ruce se naopak mohou provozovatelé e-shopů, kterým zavření podstatné části kamenných obchodů v důležité části sezóny „přihraje“ další zákazníky. E-shopy v ČR tak i díky tomu mohou letos překonat hranici 200 miliard tržeb, což je naprostý historický rekord.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 030 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)