spdokamura
9.5.2021
Kategorie: Politika

Kam se ztratil volební potenciál SPD?

Sdílejte článek:

DAVID GRUBER

gruberUdálostí posledních hodin je zveřejnění volebního modelu agentury Median pro letošní blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Jde o hodně, stát je přece největší dojná kráva pro lidi bažící po slávě, moci, penězích za každou cenu, a proto by měly být agentury provádějící předvolební průzkumy úzkostlivě nestranné. Tím, že nějakou stranu nebo hnutí úmyslně nebo z nedbalosti dají více do popředí nebo více upozadí, mohou provést i dost značnou nespravedlnost. Jistě znáte heslo „čert snáší na největší hromadu“. Takže kdyby některá strana měla v průzkumu nereálně vysoká procenta, může to s nemalou pravděpodobností zviklat nerozhodné voliče směrem k ní, směrem k její volbě. A naopak, strana nebo hnutí zlovolně nebo z nedbalosti zatlačené do pozadí může kvůli tomu voliče zbytečně ztratit.

A tak jsem si pročítal, jak interpretovaly výzkumná čísla a grafy Medianu mainstreamové sdělovací prostředky: Idnes, irozhlas, zprávy aktuálně, novinky.cz, lidovky.cz …

V článcích mainstreamů jsem našel tu nedůslednost, co mi vadívala už dříve u lenivějších a vychytralejších spolužáků ve školních dobách. Sem tam trochu změnit slovosled textového zdroje, ale hlavě moc nepřemýšlet, hlavně to s co nejmenší námahou nějak „obšlehnout“, ať je s tím minimum práce. A až žák vychytralec a pohodlník vyroste a stane se novinářem – ať to je rychle venku na internetu, hlavně ať je čtenost, ať jsou tedy na webu kolem článků dražší reklamy, ať se sypou penízky…

Čest formulacím, které v tomto případě občas z toho novinářského pohodlíčka vybočily v pozitivním smyslu – ale soudím, že to jsou jen řídké výjimky.

Mezi grafy a čísly se uváděly nejdříve volební preference jako takové, pak volební potenciál (tj. zjednodušeně procenta od všech přesvědčených i váhavých pro danou stranu, hnutí, koalici dohromady) a volební jádro (jen ti pevně přesvědčení). Volební potenciál je číslo u každé jednotlivé strany, koalice či hnutí nejvyšší, volební preference číslo prostřední a volební jádro číslo nejmenší. Logicky.

Při komentáři k volebním potenciálům šly komentáře v maistreamech celkem víceméně popořadě od nejžádanějších volebních subjektů k těm stále méně žádaným. Koalice Piráti a STAN, ANO, Spolu… ovšem pak najednou ČSSD, KSČM, Zelení, Přísaha, Trikolóra-Soukromníci-Nezávislí…

Volební potenciál čtvrtého nejžádanějšího subjektu, s jistým vstupem do Poslanecké sněmovny, tam chyběl. O všech to bylo, jen o SPD nikoliv.

Aha, asi někdo tak hodně nemá rád SPD, že to vynechal. Asi je volební potenciál SPD tak velký, že někomu stojí za to jej tajit. Na dalších mainstreamových webech ten údaj určitě bude… pomyslel jsem si.

Ale nebyl…

Dal jsem si práci a vyhledal prvotní zdroj výzkumu – zprávu agentury Median. Viděl jsem, že všechny mnou navštívené mainstreamové portály přebíraly ten komentář k volebním potenciálům… jak? No, ne zrovna zcela bezmyšlenkovitě, ale dosti značně tím pohodlnickým nechvalně školním „obšlehávacím způsobem“. SPD v tom mediánovém komentáři procento nemá, tak si neděláme hlavu, nepodíváme se pár centimetrů vedle do grafu, hlavně ať to máme s krku s co nejmenší námahou. Jeden jako druhý…

V grafu prvotní zprávy Medianu ovšem ten volební potenciál SPD byl – a sice ve výši 16.5 procenta. Tedy ve vyšší hodnotě než je volební jádro Pirátů a STAN, než je volební jádro ANO, než je volební jádro Spolu. Jinými slovy, kdyby ty tři nejatraktivnější volební subjekty volili jen jejich skalní a kdyby SPD volili skalní i váhaví, byla by SPD vítězem voleb. Tuto variantu, i když matematicky málo pravděpodobnou, se nikdo z mainstreamových webových interpretů nenamáhal ani okrajově naznačit. A asi ani na ni při své novinářské práci pomyslet.

Mohu si coby tvůrce českého racionálního čtení jen povzdechnout, jak jinak by to vypadalo, kdyby se mu naučily, ovládaly je a denně používaly široké vrstvy lidí… Každý by si všiml, vyhodnotil by si to – a nebylo by třeba psát tento text.

Chtěl bych ještě dodat, že nejsem neměnný skalní volič SPD ani jeho zarytý odpůrce. Jako učitel bych měl být navenek nadstranický a volit vždy nakonec podle aktuálního vývoje situace – té veřejně známé i té zákulisní, kterou znám díky své profesi a svým žákům velmi nadstandardně.

Takže berte tento můj text jen jako nápravu stavu, kdy všude možně chybělo jedno nikoliv nevýznamné číslo.

Šťastnou ruku při volbách!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Otakar Ježek 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 622,48 Kč
Vybráno 44.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 002 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (32 votes, average: 4,84 out of 5)
Loading...
95 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)