gpbrno
22.2.2019
Kategorie: Ekonomika

Kam jdou veřejné peníze u Velké ceny Brna?

Sdílejte článek:

VILÉM BARÁK

Z peněz daňových poplatníků se každý rok zaplatí společnosti Dorna 100 mil. korun a nechá se jí vydělat na reklamě a televizních přenosech. Důvodem je, aby se věhlas Brna nebes dotýkal. Ne, tahle akce si nezaslouží ani korunu.

Dlouhodobě se zajímám o dění okolo Velké ceny Brna motocyklů (např. Kam se ztrácejí peníze z Grand Prix). Jsem brněnský patriot, který bydlel u starého okruhu, dělal zde pořadatele, po závodech poklízel balíky slámy, při cestě z autobusu často bez řečí podlézal trať pod mostkem, protože přechody (podchody) neexistovaly.

Na zpravodajské serveru idnes.cz jsem nedávno narazil na článek publikovaný 7. listopadu 2018 s názvem „Pořadatelé Velké ceny motocyklů žalují ministerstvo kvůli nízké dotaci“, autor Robin Krutil (rkr). Vztahuje se ke sporu mezi městem Brnem a ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy o vyplácení dotace na pořádání Grand Prix Brno v závodech motocyklů za rok 2018. Je zde citováno následující vyjádření mluvčí ministerstva: „Spolek například v podkladech neuvedl, že obdržel 10 milionů od města Brna a dalších 20 milionů od Jihomoravského kraje. Žádost také obsahovala nezvykle nízké odhady komerčních příjmů z akce, ale například chybí také relevantní příjmy z parkovného nebo pronájmu prodejních stánků“.

Pokud se rozhlédnete na síti, nikde nelze nalézt veřejně přístupné informace, které by detailně popisovaly hospodaření Spolku pro GP ČR Brno, IČ 04500750 (Spolek). Za ty miliony, které tam proudí, si to veřejnost snad zaslouží. Nic nepublikuje nejen Spolek, ale ani jeho členové, a to Statutární město Brno, Jihomoravský kraj a Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava z.s.p. Tedy kromě toho, co je vloženo do Sbírky listin Obchodního rejstříku u Spolku. Jenže zde uvedené údaje neposkytují vůbec žádné relevantní informace o počtu prodaných vstupenek, příjmech z parkovného, pronájmu prodejních stánků, reklamy, platbách za nájmy tribun, pozemků, závodní dráhy, příjmech z vysílacích práv atd.

Jsem toho názoru, že utajování je vedeno snahou před veřejností jak to všechno je. Ta by samozřejmě upozornila na nesrovnalosti, na “papírový stav” a skutečnost, kterou lidé vidí nebo osobně znají. Někdo prodává na stánku, někdo dělá na parkovišti, někdo prodával vstupenky, tiskla jej firma kde pracuje atd. Kdyby lidé měli možnost porovnat vykazované údaje s tím, co znají, určitě by se vše provalilo. Ono to utajování funguje i vůči dotačnímu místu, tj. ministerstvu školství, jak je ostatně vidět z vyjádření její mluvčí zachycené ve zmíněném textu.

Někdo předložil ministerstvu školství žádost o dotaci ve výši 70 mil. Kč. Zde zamlčel, že obdržel 10 milionů od města Brna a dalších 20 milionů od Jihomoravského kraje a dále uvedl nezvykle nízké odhady komerčních příjmů z akce, bez relevantních příjmů z parkovného nebo pronájmů prodejních stánků. Z tohoto důvodu by mělo být zahájeno šetření.

I po převzetí pořadatelství Velké ceny Spolkem pro GP Brno pod “kontrolou” Brna a Jihomoravského kraje se na neprůhledném hospodaření tohoto spektáklu nic nezměnilo, a je jedno, zda bylo v Brně u moci ANO nebo ODS a spol. Když už politici neví kudy kam, začnou křečovitě dokazovat, jak je Grand Prix zisková pro Brno, Jihomoravský kraj, stát, vesmír. Pro občany určitě zisková není, ti platí vznikající ztrátu..

Dobré je, když “proaktivní, mladí, nezkažení, progresivní Piráti, kteří jsou úplně jiní než stávající politické strany a sdružují jiné lidi” napíší: „Není pravda, že město (Brno) akci podporuje “masivně” náklady akce jsou cca 160 milionů a město na ně vynakládá ročně historicky 10 milionů (za rok 2018 pak 15 milionů)“. Schopnost považovat 10 mil. korun za „nemasivní“ částku je šokující. Chtěl bych vidět, jak by se jeden každý z nich snažil, kdyby se jednalo o jeho vlastních 10 mil. korun. Zřejmě 10 mil. korun v politickém rozhodování je nic.

Kouzelné je i vyjádření Brna (23. ledna 2019): „….z pohledu zviditelnění statutárního města Brna je Grand Prix ČR Brno mimořádně významnou sportovní akcí a její nekonání by citelně oslabilo sportovní život našich občanů a věhlas statutárního města Brna. ……proto je sportovní akce dotována…..“. Takže z peněz daňových poplatníků se každý rok zaplatí společnosti Dorna 100 mil. korun a ještě se jí nechá vydělat na reklamě a televizních přenosech. Důvodem je, aby se věhlas Brna nebes dotýkal. Ne, tahle akce si nezaslouží ani korunu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč

Celkem za měsíc: 5 472,00 Kč
Vybráno 15.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 863 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 3,88 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.