
Kam dospěla naše civilizace?
RENÁTA LUCKOVÁ
Rok 1989 přinesl svobodu a demokracii střední a východní Evropě. Lidé byli “vypuštěni” z ohrady a najednou si mnozí nevěděli a nevědí rady, co se svobodou a demokracií. Najednou mají problém, když je větší výběr než jen varianta modrá a rudá či ve variantě černá a šedá, případně hnědá, a že nemusí stát žádné dlouhé fronty na základní věci jako toaletní papír, maso, ovoce i další základní potraviny a věci. I tak to byl za totality přepych.
Lidé zjistili, že sice mají svobodu a demokracii, ale že není zadarmo, že se musí sami více přičinit a více se o sebe postarat a uživit se a chránit a opečovávat ji. Když vypustíte zvířátko, žijící dlouhá léta v ohradě, brzy se vrátí, protože zjistilo, že se tam na svobodě musí postarat samo o živobytí a svoji bezpečnost, že v ohradě má sice omezený pohyb, ale je o něj postaráno, někdo jiný jej nakrmí a uklidí jeho prostor, a že vlastně mu tak nic nechybí.
Moderní technologie zaplavily svět a zdá se, že se to začíná vymykat místo toho, aby lidstvo bylo schopno využít více pro svůj prospěch. Moderní technologie se stávají předmětem kontroly a ovládání lidí, a to dnes již přesahujíce hranice jednotlivých států.
Velcí, střední i malí podnikatelé a živnostníci to již dávno ví, o čem to je mít velkou zodpovědnost nejen za sebe, za své rodiny, ale také za své zaměstnance. Ale co ostatní, kteří čekají, až jim někdo přikáže, musí udělat tohle a tohle, a často si stěžují na zaměstnavatele, že občas musí zůstat v práci přesčas atd. Lidé, vylezlí z ohrádek zjistili, že najednou mají volnost a neví, co s ní. Až moře volnosti… A tak raději volí opět komunisty a podobně levicově orientované strany a hnutí, protože přece se najde nějaký guru, který jim bude diktovat, oni nebudou muset nic dělat, ale za to budou moci zase nadávat a udávat atd. To je přeci jednodušší než přemýšlet o tom, co lépe zlepšit a co pro to mohu sám udělat. A tak se raději vzdávají svých svobod a demokracie.
Naivní byly představy, že do 20 let doženeme západ. V mnohém jsme ho dokonce ve svém vývoji předčili, ale už si málokdo uvědomil, že západ na nás nepočká a nestagnuje kvůli nám. Nejen pro nás, ale i západu se otevřely nové trhy a západ si šel svým způsobem a tempem dál. Není možné srovnávat výše mezd západu, zvláště v Německu, a u nás, kdy byl daleko vyšší poměr české koruny ke sjednocené marce, a poté po vzniku eura stanoven poměrně vysoký kurz české koruny k euru, a česká vláda drží vysoký kurz české koruny k euru stále dodnes. Něco jiného bylo pro východní NDR, kdy po sjednocení Německa byl kurz východoněmecké marky k západoněmecké 1:1 do určité výše východoněmeckých marek a nad tuto výši kurz 2:1.
Ačkoliv v době totality a po pádu totality byly na životní úrovně tehdejšího Československa a východního Německa, tzv. NDR, na srovnatelné úrovni, po sjednocení si Němci vypomohli navzájem. Bývalá NDR díky sjednocení se západním Německem měla předpoklady k dobře provedené privatizaci, která probíhala pod patronací ekonomicky vyspělejšího západního Německa. V ekonomice tak byl dostatek kapitálu i na případnou restrukturalizaci a sanaci privatizovaných podniků a dostatek kvalifikované a kvalitní pracovní síly. Dalším výchozím předpokladem pro zvládnutí a úspěšnost německé privatizace a restrukturalizace ekonomiky byla existence vyspělé právní infrastruktury. To byl výrazný rozdíl třeba proti československé ekonomice. Československo muselo jít tak vlastní cestou, sbírat zkušenosti v zahraničí a hlavně tu chyběl kapitál a kvalifikovaná pracovní síla. Navíc ještě muselo krátce v 90-letech řešit rozdělení Československa. I přesto tyto odlišné startovní podmínky jsme za 30 let ušli výraznou cestu a udělali velký pokrok.
O to více je dnes překvapující, že západní a severské státy Evropy, které byly pro nás velkým vzorem kapitalismu, demokracie a pokroku, dnes plně podporují levicové komunistické směry. Asi jim chybí zkušenosti 40 let života v socialistické a komunistické totalitní nadvládě.
A i v Čechách se mnohým postesklo po totalitě. Je smutné, že mnoho Čechů je přesvědčeno, že za totality jim bylo líp. O to víc je zarážející, že se k nim přidala i mladá generace, která chce žít v komunismu – s využitím rovnostářství a sdílené ekonomiky a luxusu. Proč něco vlastnit a proč by se měli snažit něco budovat, když to mohou mít zdarma či s minimálním úsilím (sdílená auta, sdílené byty či ještě lépe přidělit jim byty zdarma atd.) a nemusí se o nic starat, půjčí si, použijí, občas i zničí, a vrátí zase zpět, ať se o to postará a opraví někdo jiný. A pokud chce někdo něco vlastnit, rozvíjet to a pečovat o to sám i s rodinou, tak se ti závistivci musí postarat o to, aby to neměl či ho pohlídat, aby toho neměl zase tak moc. Jinak je moc bohatý a musíme ho za to penalizovat. Jinak je přece asociál.
V ČR je stále hodně těžké, zvláště pro talentované, aktivní a schopné lidi se tu prosadit. A pokud někdo ukáže svůj úspěch, ocenění, bývá za to náležitě okolím potrestán. A zvláště, když dostanou ocenění v zahraničí, které si právem zaslouží. Díky těmto lidem, že jsou a dělají hodně nejen pro sebe, ale i pro Českou republiku a naši společnost. Naštěstí jsou tu i takoví jedinci mezi mladou generací. A díky za ně.
Závist je však v ČR hodně veliká. Tak neschopní radši vymýšlí vše možné i nemožné, aby ti talentovaní a schopní byli za to potrestáni, místo toho, aby se snažili se sebou a svým životem něco sami udělat. I 30 let po pádu totality je podprůměr brán za standard či nadprůměr a skutečný nadprůměr musí být penalizován. Typickým příkladem byla nepovedená inkluze ve školách. Lidem s menšími schopnostmi či nějak handicapovanými by měla společnost pomáhat a pomáhat je začlenit do společnosti a společenského uplatnění, vždyť i tito lidé jsou plnohodnotnou součástí naší společnosti. Ale co bylo na inkluzi obzvláště zarážející, bylo to, že talentovaní a chytřejší děti měli mít svého speciálního psychologa, zřejmě aby tak moc nevyčuhovali a zařadili se tak do průměru či ještě lépe podprůměru. Jak dopadla inkluze, je obecně známo…
Čeští odboráři a zaměstnanci žádají vyšší minimální mzdy a celkově daleko vyšší zvyšování mezd než je inflace. Už si však vůbec neuvědomují či raději nechtějí slyšet, že se tím vytváří velké problémy do blízké budoucnosti, roztáčí to kolo a vytváří podhoubí pro velkou inflaci a krizi v ekonomice. Zaměstnanci chtějí delší dovolenou, sick days, celou placenou nemocenskou, různé sociální dávky atd. Chtějí stále více a více volna a větší mzdy bez toho, aby aniž by zvýšili svoji produktivitu práce. Na zaměstnavatele a podnikatele se tím vytváří stále větší a větší tlak s rostoucími náklady, nejen mzdovými. Zatímco zaměstnanci si jezdí a užívají na dovolené u moře, leckdy si někteří užívají i luxusních zájezdů, majitelé, manažeři firem i živnostníci leckdy neznají léta volné víkendy ani dovolené, protože mají velkou zodpovědnost nejen za sebe, své rodiny, ale především za firmu a své zaměstnance.
Dnes už není moderní (dnes se tomu říká “IN” v moderním jazyce) spolu spolupracovat a společně něco tvořit, (nemám na mysli socialistickou ideologii, ani kolektivizaci), ale zajímat se také více o druhého ve smyslu, jak můžeme spolu spolupracovat, co dobrého udělat a vybudovat atd. Vyrostla tu mezitím velmi sobecká a agresivní generace (naštěstí, ne všichni), jakýsi nový druh generace, od dětství plně životně zajištěných a vyrostlých na moderních technologiích. Generace jedinců, kteří jsou jen oni jediní, a jim se musí vše podřídit a ještě je za to ostatní musí sponzorovat. A pokud tak tomu není, tak jsou schopni se za to soudit a obžalovávat atd., protože oni přece jsou v právu. A že se s rodičem nebudou cucat, jako se s nimi cucali jejich rodiče či oni se svými rodiči. Ale kde jsou práva ostatních? Rozmazlení sobečtí frackové, kteří teď diktují rodičům a starším lidem obecně, že vše je špatně, co udělali a leckdy v těžkém potu a i vážně nemocní vydřeli jejich rodiče a předkové, perzekuovaní totalitním režimem, ale ti starší musí udělat vše pro to, aby si mladí mohli žít v bavlnce a jak je rodiče, chudáky – dospělé děti, musí rodiče zabezpečit, jinak rodičům a starším lidem udělají ze života peklo.
Lidé by si měli více vážit toho, že je v Evropě přes 70 let mír a klid beze zbraní, i když poválečná léta, léta studené války i léta totality byla hodně těžká, a ochraňovat mír a bezpečí, vážit si života v míru a klidu a v lásce, úctě a toleranci vůči sobě navzájem včetně ochrany a předávání hodnot a zvyků, které tu budovaly generace po staletí, včetně naší generace a našich rodičů. Základním kamenem společnosti vždy byla a je klasická rodina a dobré mezilidské vztahy. I demokracii a svobodě se musí lidé učit. Je to velká výzva i pro další generace. To vše je ale pro některé téměř zbytečné, a proto hledají alternativy jako mnoho kategorií pohlaví, rozbití základní rodiny, kde rodiči jsou muž a žena atd. Takovým lidem zřejmě chybí napětí, krev a násilí a hlavně emoce…Ty emoce….jedinou hodnotu dnes mají emoce, protože ty hýbají světem…
Redakce
S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)
Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.
***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****
Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč
Celkem za měsíc: 10 650,00 Kč
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Latest posts by Redakce (see all)
- Těm lidem se rozpadá život! Pravda o živnostnících - 16.1.2021
- Český sen - 16.1.2021
- Tak nám začala veleakce Očkování Národa … - 16.1.2021
Takže za Husáka jsme tu stáli dlouhé fronty na všechno , to ta paní vážně přehnala a stejně tak je pokroucený celý článek ! To to s tím kapitalizmem musí být už hodně špatné !
Ano, za Husáka se stály fronty na všechno možné. Jako studenti jsme s oblibou prováděli takový kanadský žertík, že jsme se chvíli před odpolední otvíračkou tři nebo čtyři postupně postavili jakože do fronty před zeleninou, elektrem, masnou atp. Během pěti minut za námi pravidelně stálo dvacet nebo třicet lidí – nikdo nevěděl, na co stojí, ale byly to prodejny běžně nedostatkového zboží, takže (podle nich) asi někdo věděl, že něco přivezou. A když odemkli krám, tak my vpředu jsme prostě odešli pryč a bavili jsme se tím, jak se ostatní frontoví bojovníci tváří jako puci.
Speciální kapitolou byly knižní čtvrtky. Kvalitních knih dostaly prodejny příděl tři čtyři kusy na jedno knihkupectví, ale před otvíračkou v osm stála před prodejnou dvaceti- a někdy až padesátihlavá fronta a všichni doufali, že ti ostatní budou chtít jiné tituly. Na pár prvních se dostalo, ostatní utřeli hubu. Jednou mělo vyjít něco, po čem jsem obzvlášť prahl (tuším, že Hlava XXII), tož jsem si přivstal a ke knihkupectví jsem dorazil už v pět – a stál jsem až druhý!
Nepište blbosti , v pohodě jsem nakoupil všechno cestou z práce a žádné fronty jsem nestál ! Proč se stavěly Priory , samoobsluhy , atd. , aby tam nic nebylo ? Dnes udělejte frontu před Kauflandem a uvidíte jak začne narůstat !
Pepo, kápni jednou také božskou, že na určité zboží se ty fronty stály!!!!
Já osobně jsem tam v nich byl. No a COOO?!! Dejchám? Jo prozatím ještě jo.
Ale, dobrá, když nám soudruzi západní neustále předhazují problémy východních soudruhů, tak jestlipak přiznají západní soudruzi, že kdyby soudruzi východní to nepoložili, tak by tam na tom slavném západě byli dřív, nebo později v otvoře zádelní!! Kdoví co by se u nich přihodilo, kdyby východ neutratil za tu jejich kvalitu celoživotní úspory. Dodnes cálujeme, tak držte tlamy vy západní soudruzi!!!
akoby sa dnes fronty nestali … pred otvarackami na black friday … pred objavenim black friday kludne pred supermarketom bo v akci mal byt cukor za polovicu … na kotlikove dotacie … nacisto jak za komunistov, lautr ziadna zmena
No to je vlastně fakt
Pepo, ty jses jako zlinsky radia a impuls ,ti v osum take hraji cely tyden stejnou pisnicku.Bylo vsechno za komouse, hlavne,kdyz smelinari v socialistickych obchodech vedeli, ze mas na zapade rodinu a mas doma mareny nebo silase. Reznik v masne nebo v zelinar v zelenine,by se pred moji rodinou prerazili o regal samou ochotou ,mel jsem vsechno,netreba emigrovat.
Nikde jsem známého neměl a bylo to v pohodě a ani nevím , že by kolegové nebo sousedi z domu někde někoho upláceli přece měli chalupy , auta , chodili slušně oblečení a najedení ! Proč vy jste někoho uplácel, bez uplácení byste umřel hlady ?
Pepo ja nikoho neuplacel,takovi co dostali devizovy prislib na zapad si mohli vymenit maximalne 50dolaru na tyden ,tak chodili k takovym jako ja a skemrali o mareny .To vis, co si mohl koupit takovy cechoslovak za padesat dolaru a ceskoslovensky koruny menili akurat na Mexikoplazu nevyhodne snad 1ku6?
Leopold , Sehnalo se vše a vedoucí všech prodejen bohatli na zatajování zboží. Já chtěl barevnou televizi a nebyla. Pětikilo do kapsy a odpoledne jsem si ji zezadu vyzvedl, aby to nikdo neviděl. Vedoucí mototechny to samé, prostě šedá ekonomika. Jelikož byli v KSČ, nedovolil si nikdo to svinstvo žalovat a blbě se to dokazovalo.
Takže bylo všechno akorát někteří lidé přistoupili na hru s podplácením !
Ne, nebylo všechno. Velkou spoustu věcí ekonomika vůbec nebyla schopna vyprodukovat, protože to prostě v silách centrální ekonomiky z principu není. Ve srovnání s trhem. Vždyť k tomu soudruzi došli sami a ten systém se rozhodli zrušit sami. V podmínkách kapitalismu se jim daří líp. Jen vy těm jejich pohádkám věříte ještě po třiceti letech, zatímco se vám smějí do obličeje i oni. Smutné.
Co mají dnes lidé navíc kromě elektroniky , která většinou tenkrát nebyla ani na západě ? Co nezaměstnaní , bezdomovci , exekuce , obstavené penze , vysoká kriminalita , obrovský státní dluh , vysoká kriminalita , přibývající muslimové ?
Ales ale komousi nedavali do pracek a lednicek kazitka a siditka.Calexku s mrazakem mam v garazi pres tricet roku a pracka Gorenja jela manzelce 28let,menili jsem jenom teleskopy u bubnu,jinak elektro u techto spotrebicu super,jednoduche a spolehlive.Zato ta dnesni elektronika stoji v kapitalistickych spotrebicich za kulove.
Důležité je množství splnění pětiletky kapíkových soudruhů. Kvalitu vem čert, se to načinčá a je to. Další.
Na severni Morave bylo vsechno spotrebni zbozi, mrazaky,barevne televize,lednicky,barevne foto, boty,vsechny desky v Suprafonu u Sulakove.To vis severni Morava ,hornici,hute,koksovny,chemicky, znecisteny ovzdusi nejak museli komousi kompenzovat na ukor cele republiky.
Ale tak to bylo všude , protože se všude pracovalo ! Chyběla snad nějaké domácnosti chladnička nebo televize , pračka , nábytek , atd. I to auto už měla skoro každá rodina !
K nam do Slusovic jezdily delegace a zajezdy ze zapadu a padla jim brada co vsechno jako zemedelske druzstvo vyrabime.To nebyly jenom Slusovice,take Prace u Znojma ,druztva na Hane a vychodnich Cechach i v Tachove.Kdyby tenkrat stat nedrzel statni statky na uzde a tlumil ve statcich mzdy hlavne v pohranici, tak prevalcujem ve vyrobe potravin Evropu,toho se hlavne zapad bal, CS jezedackych druzstev.
….a také plná prddell Kubánců.
Tady ve Zline na Kubance litaly i dlazebni kostky v okoli Batovy trznice, dnesni restitucni Devateho objekt.
I zapad pojaL symboly kubansky revoluce, Fideluv syn Trudeau vladne Kanade a v zapadnich obchodech se prorodavaji tricka s komunistckym Chegevarou, jsou volne k prodeji a propagaci komunismu.
Oni byli hlavně na Ostravsku.
No vy jste nebyli ve škole? Jinak tahle prča se mohla udát tak ve městě, protože my na vsích jsme byli v práci, takže žádné fronty být ani nemohly. Je úsměvné jak tu furt někdo neustále mává padesátiletými argumenty, né úsměvné ale směšné.
Vysokoškolský rozvrh vypadá poněkud jinak než na nižších stupních. Byly třeba dny, kdy jsme měli ráno od šesti do osmi laboratoře, pak až ve čtyři odpoledne hodinovou přednášku a od šesti do sedmi večer cvičení. A padesátileté argumenty? S těmi začal Pepa, když jasně napsal, že ZA HUSÁKA se nestály fronty, což mu tímto vyvracím. A doufám, že mi nechcete diktovat, jaké mám osobní zkušenosti.
Ale já jsem mluvil za sebe , pokud v obchodě stáli přede mnou u pultu tři lidi , tak to jsem za frontu nepovažoval , dnes stojíte frontu u pokladny ve většině obchodů ! Vy jste snad po roce 80 viděl na ulicích před obchody nějaké fronty ?
Ano, studoval jsem v 80. letech.
Na Favorita (jak auto, tak kolo), se stávaly fronty tak, že nutnou výbavou byla polystyrenová destička (protože byla zima) a manželka, která vás vystřídá (protože to bylo přes noc). :)
Jo auto… to mi připomíná jednu tehdejší knížku pro mládež, která se mi později dostala do ruky – Červená kůlna. V první kapitole byly názorně vykreslené peripetie rodiny při koupi auta – rok jedli jenom suché rohlíky, dlouho čekali na vyřízení objednávky, když mělo aouto přijít, tatínek nocoval před Mototechnou, nemohli si ani vybrat barvu – maminka za žádnou cenu nechtěla šedou, ale jako na potvoru na ně “vyšlo” zrovna šedé auto… Paradoxní je, že autorem byl kovaný komouš Ota Hofman, který samozřejmě touhu po vlastním autě kritizoval jako buržoazní přežitek a tak to popsal náležitě barvitě. Jenže to byly tehdy tak běžné scény, že si ani on, ani cenzura očividně neuvědomili, jaké vysvědčení tím socialistické plánované ekonomice vystavil.
Odtud (z toho “buržoazního přežitku”) si zřejmě někteří přenesli v hlavě uhnízděnou tu myšlenku, kterou rozebírám níže. Tedy, když dnes část mladých lidí nechce vlastnit auto, tak to budou nějací zakluklení levičáci.
Vy jste také jedl jenom rohlíky , když jste si za totáče kupoval auto ?
Chááááááááááááááácha
Už v mém mládí si pamatuji, jak maminka říkávala, že jestli chce rodina jako taková ušetřit na rozpočtu, tak jedině na jídle!!! Lidově, utrhnout si u držky!!!
Vy dva vysokoškolsky vzdělaní pánové, vy si myslíte, že dnes to někteří dělají jinak!!! Chááááácha!!! Jenom v mém okolí, protože bydlím v zástavbě maloměštáků, kterým hownoo nesmrdí a hrají si na hogofogo, to nedělají JINAK!!! Nežerou, v krámu panička kupuje pět deka salámu, aby moc neutratila. Nežerou, nekouří(tož je dobře), nechodí do hospody, ale starej lemtá krabičák doma ve sklepě atd. Večer u normálních lidí se svítí v baráku, šetřílkové běhají v potmě atd. JOOOOO,pak vyjedou v novém autě a jsou IN!!! Tak jaký je rozdíl???!!
Na Favorita se stála fronta , protože to byla novinka , ale ty fronty do rána zmizely , ale jinak jste si mohli koupit okamžitě jiné škodovky ! Na nové modely se vedou záznamy i dnes ! Frontu na Favorita jsem vystál v noci také , auto jsem dostal za 6 neděl , kolega se zapsal do pořadníku za dva dny už bez fronty a auto dostal za necelé 3 měsíce , potom už ani pořadníky nebyly ! Byla to moje jediná fronta a ještě z blbosti , ty tři měsíce bych starým autem v pohodě dojezdil !
No máte pravdu, že většina věcí, které by lidi chtěli, na trhu prostě nebyla, takže ani fronty se nestály.
Už jsem tu před časem uváděl příklad. Byl jsem v té době velký kutil a srovnání českého železářství s prvním Baumaxem za rakouskou hranicí, kam jsem si vyjel hned, jak to bylo možné, byl slušným kulturním šokem.
Co vám tak strašně chybělo , žil jste snad na stromě ? Vy jste za totáče strašně trpěl , když jste musel stát pár hodin frontu na Favorit ačkoli jinou škodovku jste mohl mít hned za poloviční cenu ! Jak jste mohl kutit , když tu nic nebylo ? I dnes mají v Rakousku všeho víc , hlavně muslimů !
No dovolte, já jsem demokrat!! Já a něco diktovat, kde jste na to přišel?!!
Fronty se stáli, o tom nehodlám diskutovat. A ano, obchoďáky byly plné – vesměs nehezkého předpotopního zboží, takže další fronty se stáli, když přivezli něco lepšího…protože nebyla konkurence, nebyla potřeba něco zlepšovati, žeano?! Vám to možná nevadilo, asi ste skromnej jak ten Lenin, ale lidé mají rádi hezké věci a taky, každý něco jiného…jo, vCCCP měli taky obchody plné….té stejné konzervy…to byly ty zlaté rudé časy….
Nehezké předpotopní zboží ? Libor z vás musí mít radost !
Může mi někdo říci kde se ti idioti kteří buď v té době byli malí a věděli úplné h**no nebo ještě nebyli vůbec na světě, ale vědí naprosto vše jak to tenkrát chodilo vlastně klonují protože to není možné aby se tací debilové rodili jako normální lidé.
Zajímalo by mě, jak autor přišel na to, že sdílená ekonomika nějak souvisí s komunismem. Co to je za blábol? Ve sdílené ekonomice (třeba při sdílení aut – systémy typu spolujízda) snad chybí základní tržní pravidla? Pokud vím, tak mladí lidé používají sdílenou ekonomiku prostě proto, že umí počítat. A tak si například umí spočítat, že vlastnictví auta vychází na velké tisíce Kč měsíčně (tedy že by se jim skoro vyplatilo jezdit radši taxíkem) a následně s podporou IT vytvořili nové ekonomické modely. Lepší příklad, jak zacházet se svobodou, naopak těžko najít. Ovšem pán nám bude tvrdit, že to zavání komunismem. Tohle stařecké měknutí “konzervativních” mozků mě fakt fascinuje.
Sorry… ne pán, paní korzerva.
Do třetice… konzerva. :)
Ta paní opravdu sice přemýšlí (po svém) a snaží se situaci analyzovat, ale ve výsledku je vedle jak ta jedle. “Byli jsme vypuštěni z ohrádky jako zvířátka a nevíme, co si se svobodou počít.” Ale víme to stejně dobře jako to vědí ti na Západě, které nikdo z ohrádky nevypustil. Problém je v tom, že současný svět je tak chaotický, nepřehledný a až příliš často absurdní (viz. záplava pochybných teorií – ekoterorismus/Exctinction Rebelion, gender, Me too, LGBT, multikulturní společnost, která, pokud to ta paní neví, se už po několik generací neosvědčila, nadto “politická korektnost” a všudypřítomná propaganda…….pro rozumného člověka.je opravdu těžké brát to vážně a nedejbůh se podle toho řídit).. Se svobodou to nemá pranic společného. Lidé na Západě (alespoň pokud vím) s tím také mají problém, i když to ze strachu raději neříkají. (To je podle autorky asi ta pravá svoboda.)
Z vaší odpovědi, jelikož se moc nedrží tématu mého příspěvku, bych se asi chytil leda toho “chaotického a nepřehledného světa”. Doporučil bych každému, komu dnes svět tak připadá (což není ostuda), aby prostě ještě víc času strávil jeho studiem, než se pustí do analytických článků. Třeba tím, že víc času stráví s těmi mladými, než nad nimi zlomí hůl a radši na ně bude nadávat na internetu.
To ale není odpověď na Váš příspěvek, ale na článek té paní!
Tak tu hůl jsem zlomil už dávno, jen mám hrůzu z jejich budoucnosti až jejich rodiče kteří se o ně dnes starají a vše pro ně dělají bez toho aby je vedli a vychovávali pro samostatnost, medvědí služba rodičů bude pro většinu, neříkám všechny, katastrofa.
A smutné je, zbytek článku má hlavu a patu. Všude v Evropě, Česko nevyjímaje (a na nějakou “nákazu” z Evropy se těžko vymlouvat) lidi volí levicové strany. Ale ty právě volí hlavně generace rodičů těch mladých! Volí takové strany, které mají potřebu všechny tyhle novoty včetně sdílené ekonomiky, kryptoměn (prostě cokoliv nového a pro ty geronty těžko uchopitelného) zregulovat, omezit, zadupat. Od toho, abychom se o vás postarali, jsme tu přece my, stát. Mentalita “maminka ví, co je pro tebe dobré” – přenesená skrze demokracii na celospolečenskou úroveň.
No, já teda nevím, jak početná skupina starších volí takové Piráty s tím jejich multikulturním ekofašistickým přístupem
Nicméně, dokonce ani Piráti nejsou tak levicoví jako Babišova strana. Ale samozřejmě je škoda, že tu pro mladé není pravicovější liberální alternativa.
dneska už dělení na pravici a levici nedává smysl
Ale dává a bude dávat. A já budu s dovolením tu demagogii, že nedává – která se někomu hodí a někdo ji jen bezmyšlenkovitě papouškuje – vždy vyvracet. :)
Ale jsou levicoví…stejně, snad i více…nakonec, v EP jsou v té hnusné zelené frakci a to je nová rudá! Nevím, co je méně levicového na tom, že podporují dovoz barbarů za naše, abychom my otročili a oni…měli vlastně komunismus?! Nevím, co je pravicového na tom, že lidem více zdaním druhé byty, abych je donutil pronajímat je levně, nebo dokonce doveženým barbarům! Nevím, co je pravicového na tom, že budu lidem z pozice moci brát možnost výběru zdrojů vytápění, či světla apod.!? Nevím, co je pravicového na dotacích?! nevím, co je pravicového na podpoře nějakých aktivistů…a mohla bych pokračovat!
Kde myslíte , že ti “levičáci ” berou peníze , no přece u kapitalistů , protože nikdo jiný peníze nemá . Ti kapitalisti jim to dávají proto , že jim to všechno nese peníze , migranti jsou pro ně obrovský zisk !
jakou svobodu a jakou demokracii přinesl listopad 89 ?
Nabídnu srovnání..stejnou jako mobilní telefon…
Ano , s mobilem jsme jak pes na vodítku !
Fronta na kvalitní zboží je poněkud jiná, než fronta na pracáku, nebo na lůžko pod mostem, nebo u kontejneru.
Dnes je bohužel fronta na nekvalitní zboží , protože je levnější !
Já myslím, že smyslem té změny bylo to, aby, když už někdo musí stát v nějaké frontě, bylo aspoň o malinko spravedlivější a různorodější, kdo, jak často a v jak dlouhých frontách bude stát. “Rovnost stání ve frontách” prostě mnoha lidem nepřipadala úplně fér. Ale to je věčný střet levice s pravicí. :)
A už jste viděl ve skutečnosti ty fronty na sociálce když jsou dny vyplácení dávek? To mi vždy připadá že je zatmění slunce, mám to kousek od baráku takže to vidím, zatím co majorita v práci rachluje aby to uživila, to je v pořádku že?
Například nevím, kam míříte s těmi frontami na pracáku. Jestli vám větší smysl dává systém, který lidem vždy přiřadil nějakou práci, i kdyby se do ní měli chodit vyspat nebo si uštrikovat šálu… Tak mě to spíš přišlo dost depresivní.
Pokud lidé měli jiný legální zdroj příjmů tak do žádné práce nemuseli ! Vy jste znal někoho , kdo měl v popisu práce nicnedělání ?
Vždyť já nepíšu, že nebylo možné se zaměstnání vyhnout. Já píšu naopak o tom, že když jste byl líný, ovšem bez příjmů, tak měl systém povinnost vám nějakou práci dát. Což je samozřejmě ekonomický nesmysl a logicky to vedlo k nízké produktivitě práce, eventuelně až k těm “zašívacím” místům, o kterých samozřejmě každý věděl.
A takových lidí bylo samozřejmě hodně a navíc ty vaše alternativní “legální zdroje příjmů” byly dost omezené, pokud nebylo dovoleno investovat, podnikat, atd., že.
Taky nevím, co těmi alter zdroji myslí…to jako někdo žil z renty? Za komunistů? O investicích ani nemluvím…no, možná myslí udávání, to třeba někoho živilo a ani se moc nenadřel…
Pokud vám třeba strýček z Ameriky pravidelně posílal peníze na konto u ČSOB a stačilo to na obživu , pracovat jste nemusela !
O něco víš jsem to psal, je etnikum které má legální a dokonce ideální zdroj příjmů bez práce, to jsou ty vymoženosti DEMOgracie, to opravdu plně za totáče scházelo.
Myslím, že největším problémem byla likvidace českého hospodářství a podniků po roce 89. I když například design byl zastaralý, stačilo přece pozvat zahraniční odborníky, zaměstnat je, dát jim dobrý plat a nechat je modernizovat – české výrobky by tak byly konkurenceschopné. Místo toho se majetky rozdaly za OO prd. rovnou celé podniky, a přivedly uměle ke krachu. Zničila se tak spousta zdravých ekonomických struktur. Záměr. To nikdo neměl dopustit. Kdo za to může? Strůjci tzv. privatizace, kteří se nesrali s nějakým přijetím zákonů před samotnou realizací transformace. Takže by nyní všechny ty kreatury měly chodit kanálama, a né vystupovat ve veřejném životě a kritizovat, co se děje v současnosti.
“zaměstnat je, dát jim dobrý plat” … z čeho, prosím vás? :)
Pochopitelně to, po těch desetiletích devastace, nešlo jinak než obráceně – nechat je, aby oni zaměstnali nás.
nebojte, na švýcarských kontech komunistů a papalášů to jistě nebylo v mínusech…
Jistěže nebylo.
Naštěstí je to za námi, občas vytáhněte zadek od počítače a rozjeďte se podívat po naší krásné zemi, kolik je tu nových českých firem (když teda prokličkujete mezi firmami Agrofertu) a jak se jim daří expandovat i do světa. Mě to množství a pestrost přijde na tak malou zemi docela dostačující. Ale to holt nesmíte hledat ocelárny a textilky, nebo co vám zůstalo v nostalgické hlavě. Svět je jinde, všude.
Vy byste měl nejen “vytáhnout zadek”, ale také i zapojit mozek, jestli nějaký máte. Přesně tyto prosperující zdravé firmy, a čím více prosperují, tím rychleji, si uvědomí, že je velký nesmysl podporovat tento koloniální systém a destruktivní distribuci veřejných prostředků v této zemi.
A nemají jen české názvy? Již jsem se nejednou o tom přesvědčil, pokud tedy nepočítáte takové ty živnostníčky.
Devastace přišla se západními kapitalisty až po roce 1989 , za 30 let kapitalisti stát zničili , rozkradli , zadlužili, zničili český průmysl , zemědělství , školství ! Co kapitalisti za posledních 30 let vybudovali , kromě pár kilometrů vadné dálnice na Moravě a cizích montoven ? Dnes jsme jen německá kolonie , kde chybí lékaři , zdravotní sestry , řemeslníci ! Hlavně , že přibývají muslimové.
Takto bychom měli tady teď opravdu úroveň jako v Německu. Hromada zbytečných úředníků by nyní pracovala v podnicích a Česko by prosperovalo.
A proč do těch podniků nejdou pracovat? Českých podniků je tu dost, všechny hledají lidi… Nechápu, co jim brání. Asi jim plat úředníka stačí. Zvlášť, když je Babiš uplácí až tak, že platy ve státní sféře jsou už vyšší než v soukromé.
válet se někde na ministerstvu je určitě příjemnější, než muset podávat výkony v produktivní sféře, stačilo by zrušit hromadu nesmyslných úřednických míst a zjednodušit systémy
Něco je v tom kapitalizmu špatně !
KAM DOSPĚLA NAŠE CIVILIZACE?,ptá se paní aoutorka,
Chtělo se mi odpovědět že zpět na stromy,Ale chyba
Existují Zelení s Bursíkem,klimatičtí buřiči a dřevomorka.
Stromy jim překáží,končí a nebudou.
No jasně, Zelení a Bursík, to jsou ty největší problémy naší současné politické scény. V těsném závěsu Vít Bárta.
Česká politická scéna zleva do prava a zpět a civilizace?
To má být příspěvek k Silvestru Aleši?Poněkud brzy Aleši.
Světový i domací vývoj civilizace nás zahání do jeskyní
a na stromy.To druhé plánovitě ničí ochránci přírody jejichž zástupcem je pro mě lesomorka Martin Bursík
a parta Zelení.
Atómové bomby na nagasaki a hirosimu. Boje v Afganistane. Bombardovanie a vraždenie srbov ešte v 90 rokoch minulého storočia. Isteže hlavne že máme 70 rokov mier 😁. To ma dostalo asi najviac. Od 45 roku ide všetko do prdele. To len sprostí hrdí česi si nevedia priznať že nemci sú lepší . Tak málo stačilo a v Európe by bol teraz skutočný mier. Neboli by tu negri moslimovia a iná háveď. Hold česi jsou asi príliš hlúpy na to aby niekomu vzdali hold. Zvlášť keď sú lepší ako vy. Česi boli v tretej ríši považovaní za rovnocenných. Dnes ste čo ,? Otroci židov ? Jasné že áno a s vami aj celá Európa. Hlavne že vyhrali tí “správni”
Skopčátský troubo.Kdyby se reprezentace zlodějů,vlastizrádců a lokajů zvané československá,
později česká vláda nedraly v německý anál
možná by měl ten sametový švidl smysl.
Kdyby Germáni,v duchu tradice,slepě neuznávali.
Befehl a Fuhrerin bylo by na celém světě líp,KDYBY!
Pozri Peter,ak ty seš čobol ,tak já jsem Miss Word.
Si len iba taký akýsi chuj,
Nemci mali vyhrať to je fakt
Kurzové sázky – Tenis – Fotbal. Velmi spolehlivé informace.
http://nitexe.blogspot.cz/
“Kam dospěla naše civilizace?”
Na jasnou otázku jasná odpověď: ke konci.
No a co uznat, že prostě všichni lidi na to podnikat a starat se sami o sebe nemají? Že pro většinu lidí je pohodlnější když se jim o určitou oblast života stará někdo jiný? A nejen pohodlnější, ale prostě to funguje? Že plno podnikatelů zase neumí fungovat jako zaměstnanci, nezvládnou se někomu podřídit a dělat co se jim říká? Já na tom nic špatného nevidím, že někteří lidi mají raději mírnou nesvobodu ale zajištění. Oni ti podnikatelé totiž taky žádnou svobodu nemají, makají jak broci a je to jejich volba, ale kdo z nich si to může v životě udělat jak by chtěli, když jsou tady závazky z podnikání? Můžou svou svobodu de facto využívat, třeba dnes nepracovat protože svoboda? Těžko. Kolikrát je to naopak. Ty kecy o svobodě mě fakt už berou, svobodu de facto nikdo nemá, je to jen iluze, at už už to má podobu takovou nebo makovou. Vždycky je tu řada podmínek které se vám líbí nebo ne ale musíte je přijmout jak jsou, tedy ohrada, uvnitř které existujete. Nemáte svobodu rozhodnout se kde se narodíte a komu, jak budete vypadat a jak vám to bude pálit, nevyberete si rodný jazyk, většinu vlastností (třeba i to jak jste vytrvalí a jestli tíhnete k podnikání je v genech, to si nevybíráte), takže to jsou celé jen kecy někoho kdo si myslí že je lepší než ten plebs, co není samostatný a radši chce bezpečí než svobodu. No a? Bezpečí je nad svobodou, když jste v nebezpečí je vám svoboda na nic. Můžete prožít krásný život v ohradě, a hnusný v divočině, kde máte svobodu, ale jste neustálí štvanci. Každý to má jinak, tak už vy posedlí svobodou nepruďte normální spořádané občany, a nedělejte se lepší než oni, není tomu tak.
Dobře jste to rozebra!la