auto1018
22.2.2021
Kategorie: Ekonomika

Kam až klesnou pojišťovny v honbě za ziskem?

Sdílejte článek:

TOMÁŠ FLAŠKA

FLASKATUrčitě to znáte všichni, kdo máte auto. Každý rok vám přijde předpis pojistného na povinné ručení o něco vyšší, než byl rok předchozí. A můžete být sebevzornější řidič bez nehod.

Obvykle je to podpořeno mediální kampaní, kdy se vynořují PR články, jak škody z nehod narůstají, jak musí pojišťovny každý rok platit více pozůstalým … skoro byste slzičku zamáčkli. Ale bojovat se s tím dá, a můžete opravdu desetiletí platit pojistné stejné. Rozebral jsem to tady. Pro neznalé – povinné ručení musí mít uzavřeno každý majitel motorového vozidla, a kryjí se z něj škody, které případně provozem toho vozidla způsobí.

Jiná situace je u havarijního pojištění. Opět pro neznalé – toto pojištění je dobrovolné a v podstatě kryje škody, které si buď majitel způsobí sám (typicky bouračka do příkopu), nebo pachatel neznámý (vandalismus, živel, odcizení). U nového auta je rozumné si takové pojištění sjednat. S pojišťovnou dohodnete podmínky (např. spoluúčast), uvedete hodnotu auta (např. 500.000 Kč v okamžiku nákupu) a uzavřete pojistnou smlouvu. Ale pak nastává ten háček.

Pojišťovna vám každý rok pošle složenku na dohodnutou pojistnou částku. A vy platíte pořád to samé pojistné, byť třeba po 5ti letech je hodnota auta již jenom 200.000 Kč. Teď si představte, že vám to auto někdo ukradne, platili jste pořád stejné pojistné, ale pojišťovna vám nedá těch na začátku domluvených 500.000, ale jen současnou hodnotu vozu, tedy 200.000. Na nějaké automatické snižování pojistného ze strany pojišťovny samozřejmě zapomeňte.

Ti chytřejší a pilnější jednou tak za 2-3 roky pojišťovnu navštíví a smlouvu nechají přepočítat. Jinými slovy uzavřou tu samou smlouvu s pojištěním vypočteným na aktuální hodnotu vozidla, tedy nižším pojistným. Ale tu pakárnu s nutností se o to sám postarat, případně pojišťovnu navštívit, všechno znova vyplnit a sepsat, vám pojišťovna neodpustí. Proto nad tím mnoho lidí, troufnu si říci, že většina, mávne rukou a platí a platí neustále neúměrně vysoké pojistné.

Ovšem letos mi pojišťovna Generali, u které jsem pojištěn už asi 15 let, a která asi před 2 roky přešla pod Českou pojišťovnu, připravila překvapení. Jsem od pojišťoven zvyklý na mnoho, ale tohle mi už vyrazilo dech.

Byť hodnota mé asi 7 let staré Octavie neustále klesá, tak mi přišel od Generali předpis havarijního pojistného na další rok asi o 15% vyšší, než na rok předchozí. Tohle jsem už tedy nepovažoval za drzost, ale přímo za nehoráznost hraničící s provokací.

Takže abych se neunahloval, nechal jsem si na internetu spočítat konkurenční nabídky a samozřejmě jsem byl o dost níže, než co mi nově navrhovala Generali. Vybaven těmito vědomosti si říkám, že jim ještě dám šanci a píšu svému pojišťovacímu makléři, který mě má už dlouhá léta na starosti, zda by s tím zvýšením mohl něco udělat.

Taktika pojišťovny č. 1 – zdržování: Pojistnou smlouvu musíte vypovědět nejpozději 6 neděl před koncem pojistného období. Makléř mi obratem mailem odpovídá, že mi do konce týdne vyhotoví nový návrh. Nevyhotovil. A neozval se ani o několik dnů později. A lhůta na výpověď se blíží.

Taktika pojišťovny č.2 – emoce: Na svého makléře už nečekám a zvedám telefon a chci to s někým probrat. Zítra mi prý zavolá specialista. Zavolal. Skoro jsem se styděl. Dozvěděl jsem se, že já už mám tak výhodnou smlouvu, že s tím se nic nedá dělat. A nová auta jsou strašně drahá, především opravy na nich, že musí zvedat nejen povinné ručení, ale i havarijní pojištění. Namítám, že u mého auta k žádnému nárůstu hodnoty nedošlo, naopak, že za ten rok zase tržní hodnota o něco poklesla. Dozvídám se, že oni musí rozložit krytí pojistných rizik na všechny pojištěné. To už fakt nevím, jestli to myslí vážně, nebo mě považuje za méněcenného.

Taktika pojišťovny č.3 – nikde se s vámi nebudou párat: Během mého namítání, že s tímto nemohu souhlasit, mi sdělí, že VŠECHNY pojišťovny takto postupují a musí to být. Vzhledem k tomu, že už mám konkurenční (nižší) nabídku, tak se jenom usmívám.

Neprotahuji to, sděluji mu že po 15ti letech obě smlouvy (povinné ručení i havarijní) vypovím a následující den, ještě ve lhůtě, tak činím písemně. Nevím, jestli jim to opravdu stojí za to. Mám bonus na 250 měsíců, tedy přes 20 let bez nehody a jediné škody. Jenom jsem platil a platil.

Příští týden to uzavřu s tou konkurencí. Ale zkouší to a zkouší. Pořád dokola. Osobně považuji pojišťovny za nutné zlo a veřejného nepřítele č. 1.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Mirko Hampl 170,- Kč

Celkem za měsíc: 4 725,00 Kč
Vybráno 13.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 729 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,54 out of 5)
Loading...
politicon.cz
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.