20.7.2015
Kategorie: Ekonomika, Společnost

Kalouskova setinka

Sdílejte článek:

WASYL 20|07|2015

Poprvé jsem tu převratnou myšlenku slyšel od Miroslava Kalouska v DVTV a potom se kolem mě mihla ještě několikrát. Totiž že čtyřmiliardová garance pro Řecko, která se po Česku chce a o kterou bychom velmi pravděpodobně následně skutečně přišli, je pouhá setina toho, co „jsme“ z EU dostali.

Inu, matematicky to skutečně nemá chybu. Česká republika z evropských penězovodů opravdu „vyčerpala“ zhruba čtyři sta miliard korun, tedy stonásobek toho, co se po nás teď chce zaplatit na Řecko.

Mimochodem, slovo „čerpání“ nemám rád. Z důvodu čistě etymologického. Politici, kteří v každé druhé větě „čerpají“ nebo dokonce „nedostatečně čerpají“, mi totiž neevokují správce suverénní země plné schopných lidí a lidí schopných se o sebe postarat. Místo toho mám vždy před očima kapitánský můstek lodi, do které teče.

Ale o to teď nejde. Chtěl bych se podržet myšlenky, že aktuální celoevropská podpora řecké fiskální černé díry po nás požaduje „jen setinku“ toho, co „jsme“ z EU dostali. Ta myšlenka by neměla zapadnout a mělo by se na ní stavět.

Matematicky to totiž skvěle vychází, jen to má jeden háček. Ty peníze z evropského rozpočtu jsme nedostali „my“ ve smyslu „my všichni“, občané a daňoví poplatníci. To ani omylem.

Ty peníze putovaly a putují ke konkrétním organizacím (a ano včetně samospráv), nadacím či soukromým firmám, z nich se odkrojí část pro mudrce, kteří se získáváním dotací pomáhají, z další části se vyrobí takové ty „toto podpořil ten a ten evropský fond“ cedulky, přisype se z vlastní kapsy v rámci spolufinancování a za výslednou sumu se cosi postaví nebo opraví.

image

Zase nechci rozporovat, že jsou to někdy věci užitečné. Často však na úkor jiného protřebného projektu, který třeba i „hoří“ daleko víc, akorát se zrovna do žádného dotačního programu nehodí. Typicky – v obci mají nic moc chodníky a strašlivou kanalizaci. Na opravu trubek však dotace nejsou, tak se radši opraví chodníky, s nimiž by šlo ještě nějakou dobu žít. Kdo žije na menší obci, jistě takové případy zná. Vedle toho se staví silnice a cyklostezky odnikud nikam, rozhledny v údolí, nebo i na kopcích, leč nedostatečně „vzrostlé“ oproti okolním stromů a podobně.

Pak se přispívá zcela soukromým firmám na nejrůznější školení, soukromým pořadatelům kulturních akcí a já nevím komu a čemu ještě.

Tak či onak, je tu mezi námi nemalé množství lidí, kteří v systému dotací nejedou. Ať už proto, že se jim příčí vyplňovat nějaké žádosti, nebo prostě jen nejsou u toho správného rozhodování a ve volbách jednou za čtyři roky je to fakt nevytrhne.

Proto platit „jen setinku“ je super plán, ale platit by to měl ten, kdo dotace pobírá. Nechť se zřídí zvláštní fond, který bude příspěvky na čtyřmiliardovou záruku pro Řeky schraňovat. Restaurace, jež dostala – dejme tomu – sto tisíc na školení personálu, pošle ve stanoveném termínu tisícovku. Podnikatel, který získal padesát milionů na své venkovské „hnízdo“, dodá půl mega. A tak analogicky další – kraje, neziskovky… Solidarita je přece správně, áááno?

Je důležité upozornit, že ony čtyři miliardy jsou jen záruka. Kdo je takový eurooptimista, že se na systému dotací dobrovolně podílel jako příjemce, jistě věří, že dobří Řekové se chytnou za nos, tato pomoc bude skutečně poslední nutná a na naše záruky se ani nesáhne. Pak můžou „své“ peníze dostat zpátky, nebo ponechat třeba na umoření státního dluhu. Každý podle svého solidárního uvážení.

Podstatné je, že já nebo vy, kteří jste si z eurofondů nesosli, nebudeme tu „solidární setinku“ muset „vracet“. A to je fér, ne?

ZDROJ: wasyl.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 12 078,00 Kč
Vybráno 34.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 30 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.