kapr
23.12.2016
Kategorie: Společnost

Kádě plné kaprů i pro naše vnuky

Sdílejte článek:

PAVEL JURUTKA

Ono zabít kapra není úkol pro každého, paní Vandrovcová, to je jasný. Jsme už tak nějak od přírody každej jinej. Někdo může, někdo ne. Jenom jíst musíme všichni. Přikládám proto návod, jak kapra přichystat, aby to bylo perfektní.

I pro naše vnuky. Protože kapr je potravina. Nic víc. Vypěstovaná lidma za účelem potravy. Nemá duši, nemá plány. Asi jako pšenice nebo čočka. Je jedno jestli je to lysec nebo šupináč. I tak ho v průběhu přípravy zbavíme kůže.

Kdy začít?

Ideální čas k nákupu kapra je 2 dny před spotřebou, aktuálně tedy 2 dny před Štědrým dnem. Dá-li Pámbu, zůstane Štědrý den zachován i našim vnukům coby tradice po rodičích. Prostě tradice, a tradice jsou důležité, to mi věřte. Ty velké, obecné, i ty malé, co si děláme sami. O tom ale jindy. Takže 2 dny, ne 3, protože to byste ho museli ještě zamrazit, a ne 1, protože už není velký výběr a rybímu masu prospívají 2 dny v nálevu.

Macka nebo prcka?

Dámy asi mají jasno, ale v tomto případě skutečně platí: zlatá střední cesta. Doporučuji váhu (slovo hmotnost je hnusné) kolem 4 kg. Je to optimální z několika důvodů: kapr má dostatek masa a je i maličko tučnější, což není na škodu. Tuk je pro lidi dobrej (v zimě tím tuplem), i když vám pomýlení pojídači obilních klíčků budou tvrdit úplnej opak.

Co dělat, když už leží na kredenci?

Pracovní desku si vydlážděte novinama, kam oko dohlédne. Nebude to klouzat a pamatujte, bude stříkat krev. Doufejte, že ne ta vaše. Kapra položte na krájecí desku a ještě si připravte suchý hadr, ideální je stará utěrka nebo staré tričko. Takové to vaše kdysi oblíbené, co vám ta vaša vyřadila, páč už se na to nemohla dívat. A to bylo přitom úplně dobré tričko!

Rozdělení užitných částí

Pro náš případ předpokládáme, že je kapr po smrti a taky že kapra připravuje chlap. Přijde mi to, že tak to má být. Cokoliv s ním uděláme, už ho nebude bolet. Vykuchejte ho. Je to jednoduché, to tu teď nebudeme rozebírat. Jen jikry nebo mlíčí uchovejte do polívky.

Opravdu ostrým nožem a sekyrkou odstraníme hlavu pomalým řezem a to včetně prsních ploutví. Hlava je pak ideální na rybí polívku (u nás se říká polívka, nebo taky slípka, mlíko a tak podobně) a to celá. Takže ji důkladně umyjete, vyčistíte žábry (propláchnete) a dáte do mísy bokem. Sekyrkou odstraníme ocas. Nožem odřízneme ostatní ploutve včetně hřbetní a tohle všechno vyhodíme. Buďte při tom opatrní, tyhle části kladou odpor a je dobré si pomoct nůžkami na drůbež. Mě se osvědčily i klasické kleště na drát. Chlapi vědí, aspoň ti z dřívějších vrhů.

Kůže

A tohle už je vyšší dívčí! Ostrý nůž, hadru a trpělivost. Od přední strany u páteře nařízněte pod kůží na placato tak, abyste ji dokázali tou suchou hadrou chytit a pomalu kůži stahovat. Nespěchat, hrozně to klouže, takže tu hadru (u nás je hadra, nevím proč, ženského rodu) musíte občas posouvat a nožem si pomoct, pokud ke kůži přilne maso. Když to zvládnete, jde to už pak dobře a kůži stáhnete vcelku. Totéž na druhé straně.

Vykostění

Postupně pomalými řezy podél páteře oddělte maso od kostí a páteř i s žeberními kostmi dejte bokem. To vše je pochopitelně i s trochou masa, takže tyto části nevyhazujte, opět dobře očistěte a dejte k hlavě. Není nad to, když do rybí polívky přidáme i kousky masa, to je nakonec asi jasné.

Porcování

A teď máme k dispozici dva pláty rybího masa zbavené kůže, ploutví a kostí. Teď už nakrájejte porce podle vlastního uvážení, doporučuji ovšem spíš menší, lépe a rychleji se usmaží. Očistit, osušit, opepřit černým pepřem a zasypat sušeným česnekem. To vše dát do mísy a zalít mlíkem, aby to plavalo. Mísu zabalte do potravinové fólie a dejte do ledničky. Sáček s věcma na polívku taky, díky kostem, kouskům masa a mlíčí je toho tak akorát.

Finále

O rybí polívce až jindy.

Porce kapra osušte, dobře osolte a doporučuji přidat bílý pepř a maličko kmínu. Trojobal tady v Rakousku-Uhersku už děláme třista let, tak to určitě zvládnete. Garantuji vám jemnou mírně pikantní chuť bez nechtěné rybiny. A protože porce jsou menší, dejte si na talíř klidně dvě, nebo i tři. Jsou Vánoce.

Tak děcka, dobrou chuť a ať žijí tradice!

To vše nejen jako rokama ověřený návod, ale i v reakci na pomatený článek aktivistky a údajné socioložky Vandrovcové o tom, jak naši vnukové už nebudou znát kádě plné kaprů. Já doufám že budou a udělám pro to maximum. Váš lovec-sběrač.

bloger_3
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Vlastimila Čumpelíková 500,- Kč, Anonym 900,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 199,- Kč
Vybráno 43.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 154 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...