zemanhrad
1.7.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

K vystoupení prezidenta Zemana na oslavě amerického Dne nezávislosti

Sdílejte článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

Hned úvodem prozradím: budou to dvě pochvaly. Začnu od konce prezidentova krátkého proslovu, který uzavřel slovy: „ … I say that the slogan “Black Lives Matter” is a racist slogan because all lives matter.“

Tedy:

  • … říkám, že slogan “Black Lives Matter” je rasistický slogan, protože záleží na všech životech.

Někoho tím možná překvapil, někoho naštval, někoho potěšil. Patřím k těm třetím. Z prostého důvodu. V poněkud jiné souvislosti jsem ve svém článku „O otroctví trochu jinak“ (blog iDNES, 29/6) vyjádřil své přesvědčení, že heslo Black Lives Matter je heslem kontroverzním a doslova jsem uvedl: „oponuji: na všech životech záleží, nejen na černých“.

Dlužno ovšem dodat, že ani já 29. června, ani Miloš Zeman o den později jsme neobjevili Ameriku, neboť v Americe měli podobný názor různí lidé několik let před námi.

Za všechny jmenuji Donalda Trumpa, který ještě jako kandidát Republikánské strany vyjádřil jasně svůj postoj:

Jde o nadpis článku na levicovém politickém webu Talking Points Memo s datem 12. července 2016. (Trump je v Bílém domě od 20. ledna 2017.) V článku je citováno toto Trumpovo vyjádření:

  • Mnoho lidí má pocit, že je to ve své podstatě rasistické (označení). A je velmi kontroverzní. Protože na všech životech záleží. Je to velmi, velmi kontroverzní termín. Říkám, že slogan „Black Lives Matter“ je rasistický, protože na každém životě záleží.

Vykladači názvu hnutí Black Lives Matter nám samozřejmě vysvětlí, jak je to celé myšleno a že to chápeme nesprávně. Sorry, ale vidím co vidím. Pokud by chtěli, abychom i my natvrdlejší jejich sloganu porozuměli, pak by museli napsat (v angličtině) „Také na životech černochů záleží“. A důsledně to používat. Ono to příslovce „také“ dává celému označení poněkud jiný smysl.

Druhá pochvala na Hrad: za to, že prezident připomněl starý spirituál „Old-Time Religion“. Poslechnout si ho můžeme ve sborové verzi níže na videu. Zde jenom připomenu, že je zpíván také v českých křesťanských sborech pod názvem „Bůh je záštita má“.

Miloš Zeman skladbu sice přímo nejmenuje, ale z kontextu je zřejmé, že je to právě ona. Na zmíněné oslavě řekl:

  • Co se mých hodnot týče, rád bych vám připomněl jednu starou píseň, která praví, bylo to dobré pro mého otce, bylo to dobré pro mou matku, je to dost dobré i pro mě. Tedy nepotřebuji žádné velké bratry, kteří by mi říkali, jaké hodnoty jsou správné, a to nejen jako prezidentovi nebo jako velvyslanci. Potřebujeme svobodu myšlení, potřebujeme zdravý rozum.

V repertoáru ji měl i B. B. King s těmito slovy (která zřejmě inspirovala Miloše Zemana):

Give me that old time religion … It was good for my old mother … It was good for my old father … And it’s good enough for me. (Dej mi tu dávnou víru … byla dobrá pro moji starou matku … byla dobrá pro mého starého otce … a je dost dobrá i pro mne.)

Často jsem se přistihl, když se nade mnou kupily temné mraky, že jsem si v duchu zpíval její novější verzi:

Bůh je záštita má,

Bůh je záštita má,

Bůh je záštita má,

s Ním nemusím se bát.

Nevím, co mi zítřek tají,

strasti bez konce se zdají,

mraky cestu zakrývají,

ale Bůh je spása má.

VIDEO/YOUTUBE – Old-Time Religion

 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 10 650,00 Kč
Vybráno 30.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 852 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
politicon.cz
57 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.