cor_TITVIRPENIÍZE
9.4.2020
Kategorie: Ekonomika

K tomu koronavirově-ekonomickému “dilematu”

Sdílejte článek:

JAN ČERVENKA

Já taky nemám žádnou radost z ekonomických perspektiv, které nás čekají, jen vidím, že se nám tady vzmáhá, jak se tomu v postmoderně říká, vášnivý “diskurs” na margo dilematu, jestli máme zničit toho vira, ale pohřbít tím ekonomiku, nebo jestli máme ekonomiku nechat alespoň trochu dýchat, byť za cenu, že nám tu COVID-19 bude nějak kontrolovaně, lineárně pobíhat a pomaličku “přirozeně imunizovat” primárně tu část populace, která nakažení tímhle hnusným ksindlem dokáže “ustát” a v drtivé většině případů přinejmenším neumře, i když i “lehký průběh” téhle rýmičky může být hodně nepříjemný zážitek a těžší průběhy, kterých je docela dost, bývají hodně často spojené s ošklivými trvalými následky, i když člověk nemoc samotnou přežije.

Podle mě je celé tohle dilema falešné, a to neříkám jako epidemiolog-alarmista, ale jako brutální realista s ekonomickým vzděláním. Je to výsledek nesprávného náhledu a nepochopení podstaty problému, jestli se ten kolosální průser dá ještě nazývat problémem. To, co teď globálně drtí celou světovou ekonomiku, nejsou protiepidemická opatření a zavřené hranice, ale samotná epidemie. Ne panika z epidemie, ale epidemie jako taková. Proč tomu tak je jsem se snažil vysvětlit částečně už v předchozím příspěvku. Tahle epidemie sice není tak letální, jako by třeba mohla být ebola, nebo MERS, kdyby ty přešly do podoby pandemie, ale vykazuje dostatečně vysokou smrtnost na to, aby dokázala naprosto rozvrátit a paralyzovat jakoukoli společnost, která by jí nechala “volný průběh”. Prostě ekonomika a nic nemůže “šlapat” dobře, když budou lidé umírat na vysoce nakažlivou nemoc po tisících denně tam, kde jich za normálních okolností průběžně umírá asi tak pětina z tohoto počtu (tohle je můj hrubý empirický odhad na základě nakynutého počtu stránek místních italských plátků tisknoucích nekrology zemřelých občanů Bergama, Cremony a dalších měst v epicentru nákazy). Nedělá to dobře spotřebitelské náladě, neprospívá to turistickému ruchu a neláká to ani investory, tedy snad s výjimkou výrobců rakví a poskytovatelů pohřebních služeb.

Dokud tu ta epidemie bude, dokud kdekoli bude přetrvávat nějaké ohnisko nákazy a dokud se alespoň neobjeví účinná léčba a efektivní očkovací látka, které eliminují nebezpečnost COVID-19, do té doby má prostě celá světová ekonomika a potažmo naše ekonomika velký problém. My bohužel na globální situaci s COVID-19 nemáme žádné páky a naše ekonomika i naše spotřební návyky a preference jsou bohužel nastavené tak, že se to s přítomností COVID-19 nesnese. Provozovat předkoronavirové globální nomádství, ať už to rekreační, nebo pracovní, případně studijní, a žít z cizích nomádů (turistů, gastarbeiterů) jezdících sem tady s koronavirem prostě nejde. Nejde všechny dodávky zboží do supermarketů a taky materiálu a příslušenství do firem zajišťovat prostřednictvím globalizovaných logistických toků zboží a všeho ostatního v režimu just-in-time, protože to prostě epidemie nedovolí.

Máme tedy jenom dvě možnosti. Buď zásadně přenastavíme celou ekonomiku, což ale nepůjde udělat ze dne na den, a dokonce ani z roku na rok, ale asi tak z pětiletky na pětiletku, když to půjde hodně dobře, a začneme se orientovat na domácí zdroje a domácí poptávku, případně na zdroje a poptávku v regionu, nebo holt musíme ten virus všude zlikvidovat, nebo ho alespoň držet v šachu, dokud nebudeme mít tu vakcínu a léky.

  • Jan Červenka, FB
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 721,00 Kč
Vybráno 36.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 635 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,07 out of 5)
Loading...
loading...
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.