Elor-azaria-1
21.11.2017
Kategorie: Společnost

K neudělení prezidentské milosti

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

Pátého ledna 2017 jsem psal o případu izraelského vojáka Elora Azarii, který zastřelil již zpacifikovaného teroristu. Ten se krátce předtím pokusil zavraždit jiného příslušníka Obranného vojska Izraele (IDF).

Případ vyvolal v Izraeli celonárodní diskusi – a rozdělil společnost včetně nejvyšších pater politiky. Soudit Elora, nebo vyznamenat? A když soudit, jak vysoký trest udělit? A když odsoudit, udělit prezidentskou milost?

Osobně jsem se tehdy vyslovil, s ohledem na okolnosti případu, pro udělení milosti. Napsal jsem:

  • Na jedné straně Izrael jako právní stát, na druhé straně Izrael v první linii války s islámským terorismem. Když jsem o této nešťastné záležitosti přemýšlel a probíral ji z obou těchto úhlů pohledu, vzpomněl jsem si na klíčovou větu jednoho dobře známého filmu Jiřího Krejčíka; filmu, který jistě není třeba představovat. Ta věta zní: Z hlediska vyššího principu mravního, vražda na tyranu není zločinem. Vezmeme-li do úvahy všechny okolnosti kauzy Azaria, na koho vystřelil a v jaké situaci, pak si dovolím parafrázovat:Z hlediska vyššího principu mravního by seržantu Eloru Azariovi, který zastřelil teroristu, měla být udělena milost.

Elor Azaria byl odsouzen do vězení na 18 měsíců, o čtyři měsíce mu byl trest snížen rozhodnutím náčelníka generálního štábu generálporučíka Eisenkota. Před dvěma týdny požádal ministr obrany Lieberman izraelského prezidenta o udělení milosti a v neděli 19/11 ji Reuven Rivlin zamítl.

Zde si dovolím přičinit dvě poznámky.

/1 Zkusme si představit, že by v Íránu židovský terorista zaútočil na příslušníka armády, byl při tom zraněn a ležícího na zemi by ho následně jiný íránský voják zastřelil. Byl by střelec odsouzen do vězení, anebo oslavován jako hrdina?

/2 Prezident Rivlin v dopise, v němž udělení milosti zamítl, položil důraz na hodnoty IDF, které je nutné ctít. Ty jsou vyjádřeny v kodexu Spirit of the IDFa jeho součástí je i princip „Čistota zbraní“. V něm jde o to, že vojáci mohou použít zbraň toliko pro splnění příslušné mise dané rozkazem a výhradně v požadovaném rozsahu. Dále: vojáci budou zachovávat lidskost i v boji, nepoužijí výzbroj a vojenskou sílu, aby ublížili neozbrojeným členům (nepřátelské) armády nebo válečným zajatcům a udělají vše, aby bylo zabráněno poškození jejich života, těla, cti a majetku.

Právě tento princip odsouzený voják porušil, a proto dle prezidenta není milosti hoden. Neboť respekt k Duchu IDF, úcta k hodnotám jsou základem morální síly izraelské armády a pomáhají Izraeli v zápase o právo na bezpečnost, národní domovinu a v budování odolné společnosti. Prezident Rivlin soudí, že další ulehčení trestu by poškodilo morální pevnost IDF a Státu Izrael.

Postavil tedy hodnoty nad vyšší princip mravní. Dal tím impuls k další ostré debatě i k útokům proti své osobě, na sociálních sítích i dosti nechutných (viz obr.).

Ať už ale smýšlíme o vojákově vině a trestu jakkoli, jisté je jedno: Izrael je demokratický a právní stát, a tak i případ zastřelení aktivního teroristy, v daném okamžiku ovšem zpacifikovaného, je řešen v souladu s právem. Ano, Azaria je vinen. O tom není pochyb. Přesto si myslím, že vzhledem k tomu, že zbavil Izrael nebezpečného teroristu, zasloužil by si milost. Pokud ovšem prezident usoudil, že nikoli, mělo by nás to vést k vážnému zamyšlení nad jeho důvody. Pro přátele Izraele jsou totiž inspirující.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Michal Fleiser 500,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 3 150,00 Kč
Vybráno 9.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
99 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.