TRUMPBIDEN2
30.9.2020
Kategorie: Politika

K debatě v Clevelandu

Sdílejte článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

lubomir-stejskal46696083_0Nastavil jsem si na mobilu budík na 2:55, připravil papír a tužku na poznámky, ke křeslu v obýváku přinesl PET láhev vody a deku, do televize zapojil sluchátka a kolem půlnoci šel spát.

Dopadlo to tak, že mě probudil až hlas ženy: „Proč ti tak brzy zvoní budík?“

„Jdu vedle na tu debatu.“ A šel zapnout CNN Prima News.

 

Poznámky jsem si dělat nemusel, téměř nebylo co si na ráno zapsat. Přitom debata začala velice slibně. Úvodní téma: Nejvyšší soud a jmenování Amy C. Barrettové namísto zemřelé Ruth B. Ginsburgové.

Trump řekl jasné slovo (nejprve volná interpretace): Byl jsem zvolen na čtyři, nikoli na tři roky. V rámci těchto čtyř let mám právo doplnit uvolněné místo na NS. Kdyby byli demokraté ve stejné situaci, udělali by totéž.

Citát k témuž:

I will tell you very simply we won the election, elections have consequences. We have the Senate and we have the White House and we have a phenomenal nominee respected by all. Řeknu vám to velmi jednoduše: Vyhráli jsme volby a volby mají své důsledky. Máme Senát, máme Bílý dům a máme všemi respektovanou fenomenální nominantku.

Pak už to bylo jenom horší.

Kdybych byl rozhodnutý americký volič, debata by na mě neměla žádný vliv. Kdybych byl voličem nerozhodnutým, výsledek by byl stejný: ani jeden politik by mě nepřesvědčil. Nejsem ovšem ani jedno, ani druhé, a tak mohu z dalekého středu Evropy napsat toto: Pokud si naši přátelé za Atlantikem myslí, že nastal čas, aby po Trumpovi dostala šanci „lepší Amerika“, tak výběr stávajícího protikandidáta je způsob, jak toho nedosáhnout.

Protože debata byla místy vedena ne zcela gentlemansky, použiji i já jednu cynickou nadsázku. Chtějí-li mít Američané poprvé v historii prezidentku, ať volí Bidena.

Jinak ale platí: holub zůstane tak jako tak na střeše a je tudíž lepší spokojit se s vrabcem v hrsti. Trump je realita. A navíc realista. V souvislosti s Bidenovou hrozbou, že opět podepíše pařížskou klimatickou dohodu, stávající prezident (v souvislosti s emisemi) řekl: „A co Čína, Rusko, Indie?“

Mnozí z nás to vidíme stejně: „Chci průzračnou vodu a vzduch, děláme to fenomenálně, ale nemohli jsme zničit náš průmysl.“ (DT v debatě.) Je to sice řečeno „trumpovsky“, ale v principu správně (až na tu zbytečnou samochválu).

Ano, Trump byl tím, kdo víc skákal svému soupeři do řeči. A Biden tím, kdo – ač působil klidněji (nevyvolával ale podezření, že je to spíše únavou?) – vnášel do debaty „zlá slůvka“.

Závěrem několik vzájemných komplimentů:

Biden k Trumpovi:

  • Nejhorší prezident, jakého kdy Amerika měla.
  • Lhář, kašpar.
  • Mohl byste zavřít zobák, člověče?

Trump k Bidenovi:

  • Na bývalém viceprezidentovi není nic chytrého.
  • Nikdy nepoužívejte slovo chytrý, když jste se mnou.

Opět se potvrdilo, že politická kultura jde od deseti k pěti. V Americe, u nás, všude. Chybí jí gentlemanství, nadhled, moudrost, inteligentní vtip. Věty, z nichž se stanou citáty, jež si budou lidé opakovat po desetiletí (když ne po staletí). Vygenerovala debata v Clevelandu něco takového?

Pak si ale musím poctivě odpovědět na jednu otázku. Má smysl, abych si příště nastavil budík na tak časnou hodinu? Neříkám ne, ale budu se hodně rozmýšlet.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč

Celkem za měsíc: 9 378,00 Kč
Vybráno 26.79%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 053 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
politicon.cz
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.