7.4.2014
Kategorie: Společnost

K čemu je dobrý stát?

Sdílejte článek:

OD: JAN TOKÁR 07|04|2014

Možná je lepší položit jinou otázku. Jaké činnosti musí provádět libovolná skupina lidí, aby její členové dokázali nenásilně koexistovat? Ať jsem se zabýval jakoukoli dobou nebo místem, vždycky jsem nacházel tři činnosti, které muselo takové společenství vykonávat.

 

 

1. Lidé vždy museli mít nějaký mechanismus, způsob, zdroj kterým určovali všeobecně platná pravidla soužití. Je vcelku jedno, zda to byl prastarý posvátný text, příkaz největšího hromotluka v tlupě, nebo výsledek hlasování gentlemany v budově při Temži. Některé mechanismy se osvědčily více, některé méně a úplně stejně to je i s pravidly. Vždy však platilo, že ve Společenství může existovat pouze jedna autorita určující pravidla. Má to svou logiku. Pokud by existovaly takové autority dvě, hrozilo by, že o jedné věci vydají dvě různá pravidla a dojde k rozporu. Teoreticky je možná existence několika autorit určujících pravidla pro různé oblasti života. Příkladem by mohl být souběh světského a církevního práva. Život je však pestrý a jednotlivé jeho části se překrývají. Tak i koexistence světského a církevního práva nakonec vedla k řadě sporů. Na potvrzení této skutečnosti si stačí vyhledat heslo “investituru”.

 

2. Ať byla pravidla stanovená jakékoliv, vždy docházelo ke sporům. Pokud má lidská společnost existovat, musí mít nějaký způsob nenásilného řešení sporů. Arbitr sporů navíc musí být znám dříve, než ke sporu dojde. Je totiž dost dobře možné, že sporné strany nejsou schopny se dohodnout ani na jménu arbitra. Plus může docházet k situacím, kdy jedna strana vidí spor a druhá jej ignoruje. Například si někdo postaví dům na vašem pozemku a dále vás ignoruje. To znamená, že musí existovat subjekt, vůči kterému se lze dovolávat porušení pravidel. Instituce, která řeší spory a stížnosti na porušení pravidel se obvykle nazývá soud. Existence soudů se v různé podobě vyskytuje po celou známou historii lidstva.

 

3. Pravidla i rozhodnutí ve sporech jsou fajn až do chvíle, kdy někdo řekne “Kašlu vám na to, udělám co chci já.” Tehdy vstupuje do života násilí. Rád si podívám příběh o tom, jak se farmáři spojili a vyhnali špatného Billa s jeho bandou, realita je ale někde jinde. Žádní farmáři nedokáží porazit skupinu lidí, které je dostatečně početná, vyzbrojená a vycvičená. Zkuste si představit jak organizujete sousedy, aby odolaly stovce pěšáků, deseti tankům a dvěma bitevním letadlům. Na to, abyste takovou moc překonali, musíte zorganizovat armádu.

 

Začal jsem požadavkem nenásilnou koexistenci a skončil jsem budováním armády. Je to logické, protože násilí lze zabránit pouze násilím nebo jeho hrozbou. V tom je skryta i odpověď z názvu tohoto článku. Stát je dobrý na to, aby zabránil násilnému jednání. K tomu musí určovat obecně platná pravidla, řešit spory a vynucovat dodržování pravidel.

 

 

Pokud by stát, jako nejsilnější subjekt na daném území zůstal pouze při tom, že slouží k zabránění násilí, bylo by to slušné uspořádání. Otázka zní jak zabránit tomu aby někdo, kdo je nejsilnější, nezačal svou moc používat i na jiné cíle.

 

Zdá se, že zabránit zneužívání moci je nemožné. Tedy zatím se to nikde nikomu na dost dlouhou dobu nepodařilo. A tak jsou lidské dějiny, dějinami získávání, využívání, zneužívání, degenerace a zániku moci.

 

 

ZDROJ: menejstatu.sk

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 14 705,00 Kč
Vybráno 42.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 108 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.