euro_black_hole
22.2.2020
Kategorie: Ekonomika

K blahobytu se neprodaníme

Sdílejte článek:

ROMAN MALACH

Roman-Malach-clanky-400x250Ekonomika Evropské unie není v dobré kondici. Zaostávání za zbytkem světa pokračuje a nelze očekávat, že by se něco změnilo. Důvodem jsou vysoké daně a regulace.

V těchto dnech se začínají objevovat zpřesněné odhady růstu jednotlivých ekonomik za rok 2019. Jedná se stále o odhady, na přesná čísla je zatím brzy, nicméně jde o odhady poměrně přesné a realita by se od nich neměla vůbec lišit.

Zastánci členství v Evropské unii používají mimo jiné i argument, že členství je přínosné z důvodu možného většího prosazení se na globálním trhu. Dále, že jednotné podmínky (čti další a další regulace) jsou rovněž přínosné, zjednodušují a zlepšují fungování ekonomiky. Také tvrdí, že bychom měli přijmout euro, protože by to mělo pro naši ekonomiku další přínosy.

Rád bych slyšel argumentaci eurooptimistů, týkající se skutečných výsledků ekonomiky. Globálně růst ekonomiky zpomaluje. To není zase až tak překvapivé, ekonomika se prostě pohybuje v cyklech. Co je ovšem podstatné, je srovnání růstu ekonomiky USA a Evropské unie. Když se prezidentské funkce ujímal Donald Trump, úhlavní nepřítel všech „liberálních demokratů“, byla média plná předpovědí, že zničí americkou ekonomiku. Reálný výsledek je ten, že v roce 2019 dle odhadů rostla tato ekonomika o 1,9 % meziročně. Hlavními důvody jsou přehledná situace na trhu, stabilní výše úrokových sazeb a snížení daňového zatížení. Tedy něco, z čeho špičkám Evropské unie naskakuje kopřivka. Ono se opravdu lépe podniká, když firmám zbývá více prostředků na investice a díky stabilnímu prostředí se výrazně ulehčuje investiční plánování. Navíc americkou ekonomiku výrazně táhne spotřeba domácností. Prostě lidé se mají dobře, výhled do budoucnosti jim nezatěžuje žádná velká nejistota, tak si mohou dovolit utrácet.

A nyní Evropská unie. Její ekonomika rostla o 1,4 % a ekonomika zemí eurozóny jen o 1,2 %. Tady je podle mě jasný důkaz, že euro opravdu není žádnou výhodou. A není to tak, že by eurem platily jen vyspělé země, které rostou z vyšší základny a tedy lze čekat růst pomalejší, proti zemím, které měly startovní čáru níže a měly by růst rychleji a ty bohatší dohánět. Eurem platí třeba na Slovensku, v Portugalsku nebo Řecku a to rozhodně nejsou v rámci EU bohaté země. To, že eurozóna roste pomaleji, je dlouhodobý trend. On přece jenom ten názor, dle zastánců eura dávno překonaný, že možnost ovlivňovat ekonomiku kursem měny je komparativní výhodou, bude stále platný.

Dlouhodobým trendem je také skutečnost, že Evropská unie prostě USA nedohání, naopak každým rokem zaostává čím dál více. A důvod? Ten je podle mě jasný. Zatímco USA sází na stabilitu a snižování daní, Evropská unie se rozhodla jít přesně opačným směrem. Neustále jsou zaváděny nové regulace, protože přece jen ty mohou přinést ten slibovaný blahobyt. Ne, opravdu nepřinesou, každá regulace je jen dalším klackem pod nohy jak podnikatelům, tak celé ekonomice. Stále se vymýšlí nové daně a je snaha přerozdělovat stále větší objem peněz, protože jen ti moudří vládci vědí, jak je správně použít. Ne, opravdu to nevědí. No a slovo „stabilita“ zní v současné Evropské unii jako hořký vtip. Místo snahy o stabilitu přichází Evropská komise s Novým zeleným údělem. O tom jsem se rozepisoval již dříve a nechci se opakovat, každopádně ten jakoukoliv stabilitu rozmetá na atomy. Ale podle jeho zastánců pak budeme žít lépe a budeme se mít lépe. Ne, opravdu nebudeme.

Evropská unie prostě po ekonomické stránce nefunguje. Ona tedy nefunguje ani v jiných aspektech, ale to není předmětem tohoto článku. Není náhodou, že z deseti nejhodnotnějších firem světa je jich osm amerických a dvě čínské. Nejlépe postavená evropská firma je na 13. místě, jedná se o Nestle. A počet evropských firem v první stovce dlouhodobě klesá.

Jistě je možno namítat, že růst ekonomiky není to hlavní, ale myslím, že nikdo z nás se nechce mít hůře. Pokud to opravdu nechceme, tak je nutné přestat podléhat zelenému šílenství, nepřijímat euro a ideálně odejít z Evropské unie co nejdříve. Aby se náš životní standard nesnižoval, potřebujeme stabilitu ekonomického prostředí a nízké daně, tedy přesně to co jsou pro lídry Evropské unie sprostá slova.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2020: *****

Václav Tykvart 200,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ivan Domkář ml. 300,- Kč, Vladimír Rozinek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jana Skřenková 150,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Otakar Kohoutek 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Hruška 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libuše Polášková 500,- Kč, Stanislava Ekartová 100,- Kč, Oldřich Lhoták 1000,- Kč, MUDr. Eva Niemcová 100,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jiří Hejhálek 2000,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miroslav Meder 650,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milan Sobotka 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Jan Sabo 1000,- Kč, Martin Dřímal 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Jiří Linhart 300,- Kč, Miroslav Splítek 200,- Kč, Mgr. Luděk Tesatčík 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 18 831,00 Kč
Vybráno 53.80%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 815 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.