komunistksc
8.7.2021
Kategorie: Politika

Jurečka chce krátit důchody komunistům

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonMarián Jurečka chce krátit důchody všem, co podporovali komunistický režim před rokem 1989. Má se týkat všech, kteří aktivně pracovali pro režim. Na něco ale zapomněl.

Říká se, že slibem nezarmoutíš. Nicméně, některé sliby politiků stojí zato rozebrat podrobněji, neboť teprve hlubší analýza ukáže hloubku politického pokrytectví a pitomosti. Lidovci navrhují, aby byly kráceny důchody lidem, kteří pracovali pro minulý režim – členům bývalých vlád, exposlancům, členům nebo zaměstnancům ÚV KSČ, tajné policie StB, zpravodajské správy Generálního štábu ČSLA či zpravodajských jednotek Pohraniční stráže od 25. února 1948 do 9. prosince 1989.

Diskuse po článkem obsahuje několik zásadních reakcí. To nejčastější je poznámka „pozdě“, tou další je připomenutí toho, že lidovci a část kléru s komunisty kolaborovala v rámci Národní fronty. Jen menšina tvrdí – pozdě ale přece.

Vraťme se ale do doby před třiceti lety. Václav Havel jako nejvýznačnější představitel Občanského fóra a prezident Československé socialistické republiky (ano, ještě to byla formálně socialistická republika), prohlašoval, že „nejsme jako oni“. Bylo totiž před prvními polistopadovými volbami v červnu 1990 a ozývaly se radikální hlasy, které požadovaly zákaz komunistické strany. Podle předvolebních průzkumů měla KSČ před volbami podporu asi 5% populace a spekulovalo se dokonce i s tím, že komunisté nepřekonají uzávěru 5 % pro samostatně kandidující strany. Nakonec se ukázalo, že předvolební průzkumy sílu KSČ výrazně podcenily a komunisté získaly v Čechách asi 13 % hlasů. Volby vyhrálo přesvědčivě hnutí OF a Havel mohl s klidným svědomím prohlásit, že OF porazilo komunisty. To by při zákazu KSČ samozřejmě nebylo možné.

Mnoho diskusí se dodnes vede o tom, že „sametová revoluce“ byla až příliš sametová a potrestáno bylo pouze několik málo představitelů KSČ. Navíc, československé a později po rozpadu Československa i české soudy naprostou většinu případů spolupráce s komunistickými tajnými službami (StB) soudily ve prospěch těch, kteří žalovali stát, že jsou jako spolupracovníci StB vedeni neprávem. Podobný soud vyhrál dokonce i premiér Andrej Babiš než tento verdikt slovenský Nejvyšší soud zrušil a nařídil obnovu procesu.

Čím více let uplynulo od pádu komunismu, tím více se ale v politice uplatňuje princip, který Havel svým sloganem „nejsme jako oni“ kritizoval. Částečně je to jistě proto, že část politické scény stále straší komunisty i po třiceti letech, a to jak u nás, tak v jiných zemích. Slovensko už dokonce zákon snižující důchody bývalým komunistickým papalášům schválilo. A tam se i Marian Jurečka očividně inspiroval. Zapomněl ale, že s režimem tehdy táhli za jeden provaz tehdejší lidovci v Československé straně lidové a další politici v Československé straně socialistické. Proč by měli tehdejší přisluhovači režimu od lidovců a socialistů být z krácení důchodů vyjmuti?!

Datum 9.12.1989 je rovněž „inspirativní“. 10.12.1989 byla totiž jmenována vláda národního porozumění, v níž ale zasedalo 14 členů bývalé Národní fronty a 7 nestraníků navržených OF. Ve vládě národního porozumění bylo 10 členů Komunistické strany Československa (KSČ), 2 členové Československé strany socialistické (ČSS), 2 členové Československé strany lidové (ČSL) a 7 členů bez stranické příslušnosti. Fakticky ale členové za ČSS a ČSL přešli do spolupráce s ministry za OF, takže vláda už měla komunistickou menšinu. Znovu tak lze jen konstatovat, že Jurečkův návrh je jen návrat k politice „jsme jako oni“ a mstí se dnes na většinou velmi starých lidech, kteří kdysi ve vysokých funkcích pracovali pro komunistický režim.

Je zřejmé, že tento návrh parazituje i na problému financování důchodového účtu. Na důchody dnes jdou stovky miliard ze státního rozpočtu a Jurečkův návrh by nějaké desítky milionů ušetřil. Jak známo, vláda ČSSD a ANO zrušila tak zvaný druhý pilíř důchodového systému, který zavedla vláda Petra Nečase. Ten umožňoval všem zájemcům spořit si na důchod. Do systému se zapojilo ale jen asi sto tisíc osob a pak byla tato možnost zrušena. Od té doby se zase jenom o penzijní reformě mluví a mluví a nic zásadního se neděje.

Jurečka tak využívá dnešní situaci k tomu, aby jen opět demonstroval „tvrdý postoj“ ke komunistům, když to dnes jakoby nic nestojí a komunisté jsou na 5% preferencí. Ostatně, lidovci jsou dokonce pod pěti procenty a vezou se v koalici SPOLU, což jim zaručuje přežití na další čtyři roky. Zákon, který by snížil výpočet důchodu pro bývalé exponenty režimu KSČ, tedy bezesporu diskriminuje část populace, která kdysi komunistický režim držela u moci. Jistě by neobstál před Evropským soudním dvorem podobně, jako se EU staví kriticky k polskému zákonu, který dává polské vládě pravomoc zasahovat do soudního systému.

V současnosti však diskriminace občanů kvete na plné obrátky v rámci „boje s covidem“, neočkovaní musí podstupovat neustále testy a obecně je ztíženo cestování mezi státy na celém světě. Pomalu ale jistě se nám vrátil systém „bumážek“ na všechno. A když proti tomuto systému lidé protestují, těžkooděnci je „zpacifikují“.

Od pravice bych ale očekával naprosto jinou politiku, a to politiku obhajoby práva jednotlivce nejen na podnikání, ale na svobodu v nejširším slova smyslu včetně svobody pohybu. Protože ale koalice SPOLU upečená s cílem pomoci TOP 09 a KDU-ČSL překonat pětiprocentní závoru pro vstup do sněmovny takovou politiku nedělá a práva jednotlivce nehájí, dopadne tak, že opět bude mimo vládní lavice. Zdá se totiž, že si volič začíná uvědomovat, že případná vláda Pirátů se STAN a stranami koalice SPOLU by mohla být docela velkým malérem právě pro pravicově orientovaného voliče.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 244,- Kč
Vybráno 34.98%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 002 times, 4 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,38 out of 5)
Loading...
102 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)