6YCoZxMH_o
24.9.2021
Kategorie: Kultura a tipy

Jste ve světě svařování noví? Seznamte se s nejrozšířenějšími metodami svařování

Sdílejte článek:

Svařování je poměrně široký obor, jehož ovládnutí trvá roky, zato jeho základy se může naučit každý. Jestli vás (alespoň teoreticky) láká svářečka v ruce a ochranná helma na hlavě, měli byste se v první řadě seznámit s různými typy sváření. Jak totiž uvidíte, není sváření jako sváření a pod tímto názvem se skrývá celá řada odlišných metod. Pojďme se na některé z nich podívat.

MIG/MAG

Tato metoda ručního svařování patří mezi vůbec nejrozšířenější. Využívá drátové elektrody navinuté na cívce či bubnu, která se automaticky odvíjí předurčenou rychlostí podavačem drátu a je vedena do hořáku. Ten je zakončen trubicí s kontaktní špičkou.

MIG/MAG svařování využívá stejnosměrného proudu. Ke svaření dochází díky elektrickému oblouku, který vzniká mezi drátovou elektrodou a svařencem. Energie oblouku taví materiál v takzvané tavné lázni, v níž se drát i svařenec spájí v jediný spoj.

Aby při tomto procesu nedocházelo k oxidaci, je tavná lázeň zároveň chráněna proudem inertního (MIG) či aktivního plynu (MAG), proudícího z hubice u hořáku.

6YCoZxMH_o

MMA

Pod touto zkratkou se neskrývají smíšená bojová umění, nýbrž takzvaný Manual Metal Arc, česky též svařování obalenou elektrodou. Jde o nejstarší a dodnes populární svařovací metodu.

Využívá se při ní kovová elektroda s různými obaly, při jejímž kontaktu se základním materiálem opět vzniká elektrický oblouk. Elektroda se jeho působením odtavuje, její kov je ukládán do svarové lázně, čímž se vytváří žádaný spoj. Obalový materiál elektrody přitom slouží k vytvoření ochranné strusky, která tuhne na povrchu svaru a chrání tím jeho kov. Strusku je pak dobré po vychladnutí odstranit.

MMA svařování může využít střídavého i stejnosměrného proudu.

TIG

Jde o precizní svařovací metodu, při níž se využívá wolframové elektrody, která se netaví. Místo ní se v oblasti spoje taví oddělená tyčka či drát, někdy není zapotřebí ani jich a stačí pouze natavit okraje svařence. Svařovaná oblast je během procesu tavení obvykle chráněna plynem (zpravidla jde o argon), ačkoliv u některých spojů toho není zapotřebí.

Metoda TIG si vyžaduje zvláštní TIG hořák, do nějž se elektroda upne. Hořák také obsahuje hubici pro přívod ochranného plynu.

Svařování metodou TIG se dále dělí na svařování TIG DC, tedy s pomocí stejnosměrného zdroje, a na svařování TIG AC s využitím střídavého zdroje.

TIG DC metoda se využívá při svařování uhlíkové či nerez oceli, TIG AC pak pro svařování hliníku či hořčíku.

Někdy se v souvislosti s touto metodou můžete setkat také se zkratkou WIG. Nebojte se, jde o jedno a totéž. Zkratkou WIG, kde W znamená wolfram, se označuje tento typ sváření především v německy mluvících zemích. U nás se, navzdory geografické blízkosti, ujala spíše zkratka TIG

FCAW

Flux Cored Arc Welding – tato metoda patří mezi novější svařovací technik.

Drát, (elektroda), je naplněn tavidlem, které plní ochrannou funkci svarové lázně podobně, jako to u jiných typů svařování dělá plyn, respektive ochranný plyn zde vzniká při rozkladu náplně trubičkového drátu. Dalším z produktů této reakce je také struska, která plní také ochrannou funkci podobně jako u sváření MMA.

Jinak se tato technika v zásadě velice podobá svařování MIG/MAG, zpravidla ale dokáže vyprodukovat kvalitnější svar.

Tolik tedy k základnímu výčtu metod svařování. Snad máte nyní v tomto směru o trochu více jasno!

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 369 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...