zakonparagraf
18.10.2018
Kategorie: Společnost

Jsou v České republice za mřížemi nevinní lidé?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

Jsou v České republice za mřížemi nevinní lidé? Samozřejmě. Nejnovějším důkazem je případ muže křivě obviněného z domácího násilí. Ve vazbě pobýval tři čtvrtě roku.

Skandální kauza, která ilustruje fungování našeho policejně-justičního systému. Důkaz, že když se dostanete do jeho soukolí, můžete prožít trauma, z něhož se do smrti nevzpamatujete. A že byste se finančně zahojili? Zapomeňte – nejsme v Americe.

O děsivém příběhu informovaly Novinky.cz ve středu 17. října („Muž strávil tři čtvrtě roku ve vazbě kvůli křivému obvinění z týrání”). Telegraficky: žena muže obvinila z domácího násilí, státní moc ho uvrhla do vazby; z ní byl po tři čtvrtě roce propuštěn, když žena přiznala, že si vše vymyslela. Prý ze žárlivosti. Ona sama pak „vyfasovala“ podmínku.

Šokující je závěr článku na Novinkách:

  • Muž by nyní mohl mít nárok na odškodnění za dobu strávenou ve vazbě. Podle státního zastupitelství by se satisfakce neměl domáhat po státu, ale po ženě, která jej do problémů přivedla.

Mám jinou představu o fungování právního státu. Muž MUSÍ být odškodněn, neboť byl připraven o svobodu (státem, nikoli svou družkou). A odškodnit ho musí STÁT – ten ať pak vymáhá peníze na oné družce. Nebo snad státní zástupce odkázal Věru Jourovou kromě jiných na ty, kdo na Nově natočili reportáž, která posloužila policii k tomu, aby ji obvinila a státní moc ji následně zavřela do žaláře?

Jak je tedy možné, že se používá tak odlišné posuzování dvou případů, které mají jedno společné? Útok na osobní svobodu nevinných lidí. Pachatel: stát.

Je to hrůzostrašný příběh: oč rychleji státní moc nevinného člověk dostane pod zámek, o to liknavěji a neochotněji přistupuje k reálné nápravě svého přehmatu. 

Závěr je zřejmý. Demokratická státní moc, která má být garantem našich práv a svobod, nedokáže zabránit tomu, aby v jejích žalářích neúpěli nevinní lidé. Stávat by se to nemělo, ale praxe, jak vidíme, je jiná. Když už se to ale stane, čeká nás další deziluze: státní moc se tváří, jako by se jí to netýkalo.

Hrubým způsobem znásilní vaši svobodu – a pak to odbude větičkou: to si vyřiďte s těmi, kteří vás křivě obvinili. Co mi s tím máme společného?

Šokují obraz vztahu státní moc versus nevinný občan.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 1 900,00 Kč
Vybráno 5.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.