ovce2
9.8.2019
Kategorie: Společnost

Jsou lidi opravdu jen ovce?

Loading...
Sdílejte článek:

MATTHIAS LUKL

Určitě jste se někdy setkali s tím, že někteří lidé přirovnávají jiné lidi k ovcím, čímž poukazují na jejich “stádní” chování. To znamená, že lidé následují trendy, dělají to, co je momentálně populární, podléhají tlakům okolí a přijímají většinové názory. Někdy také jen proto, že nemají rádi diskomfort, kterým musí projít, když se rozhodnou být v menšině, postavit se většinovému názoru a jít doslova proti proudu.

Postupně se z toho stalo takové klišé, kdy si do ovcí nadávají úplně všichni. Jedni s názorem A nazývají ovcemi ty s názorem B a vice versa. Takoví konspirační teoretici klidně označí za ovce všechny ty, kteří nevěří v ilumináty. Intelektuál nazve ovcí typického voliče Babiše a Okamury. Někteří Okamurovci zase označí za ovce všechny, kteří nevěří v postupnou islamizaci Evropy a tak dále.

To slovo trochu ztratilo svůj smysl.

Přesto ale věřím, že lze určité formy “stádního” chování lze pozorovat. Pojďme si to rozebrat trochu dopodrobna.

Pochopitelně je to přirozené, protože lidi jsou společenská zvířata, která mají evolučně zakořeněné, že v tlupě mají větší šanci přežít, než když jsou ostrakizováni a žijí někde v izolaci. Všichni se tak nějak ovlivňujeme.

Já sám dělám některé věci, protože je dělá mé okolí. Nedávno jsem se podíval na seriál Černobyl od HBO, jelikož se v mém okruhu stal populární a hodně se o něm mluvilo. Poněvadž se pohybuji mezi anarchisty, začal jsem se zajímat o kryptoměny, neboť jsem v mé sociální bublině populární. Je toho spoustu.

Z toho i plyne, že neexistuje něco jako jedno velké stádo, ale lidi tvoří spíše hromadu menších “stád”, a uvnitř těch stál se jednotliví členové ovlivňují. Lidi na vesnici, kteří se scházejí večer v hospodě, se vzájemně utvrzují, že ta dnešní mládež je nevychovaná a potřebovali by víc rákosek, a že za všechno můžou boháči a tak dále. Intelektuálové se zase vzájemně utvrzují, že EU je super, Zeman je kokot a tak podobně.

Jak říkám, je to přirozené.

Velkou nevýhodou takového ovlivňování může být to, že někdo přijme názor, který je v jeho sociální bublině normou, jen a právě proto, že je normou, aniž by se ním zabýval do větší hloubky. Jasně, žijeme ve světě, který je příliš komplexní na to, abychom mohli věnovat čas každé věci do hloubky. Na druhou stranu je fér přiznat, že na něco sice mám nějaký názor, ale je spíše povrchní, a popravdě o daném tématu nic moc nevím.

Dobrým příkladem je globální oteplování. Já osobně na něj nemám žádný názor, protože o něm nemám informace. Nikdy jsem o něm nic nečetl, nezajímal se o něj, ani jsem ho podrobně nestudoval. Má sociální bublina je spíše skeptická. I já jsem spíše skeptický a nevěřím moc takovým těm předpovědím, že do pěti let přijde totální zkáza (ostatně Al Gore předpovídal konec světa “za pár let” už patnáct let zpátky, takže nedivte se). Jsem tedy spíše skeptik, ale znalosti prostě nemám a za svůj názor bych penis do ohně nedal.

Z nějakého důvodu – a možná je za tím jistá hrdost a velké ego – lidé neradi přiznávají, že o něčem mají spíše povrchní informace a názor, který zastávají přebrali od kamarádů, aniž by se ním nějak do hloubky zajímali. Naopak, oni se za něj někdy bijí s naprostou sebejistotou a přesvědčením, že jsou na dané téma experti.

A přesně tady se ukrývá ono tajemné “stádní” chování.

Vidím třeba kolem sebe spoustu lidí, co naprosto bytostně nesnáší amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nedávno jsem byl na kurzu angličtiny a náš lektor – rodilý mluvčí z UK – zmínil desekrát, jak nemá rád Trumpa. Tuhle jsem si dopisoval s kamarádem z Kanady a on mi ostře dal najevo, že nesnáší Trumpa.

Já sám fanoušek Trumpa nejsem. Nicméně tenhle hate na jeho adresu těm lidem prostě nevěřím. Nevěřím, že ty emoce jsou skutečné – jsou naučené, okoukané… tedy stádní. Vidí kolem sebe spoustu lidí a mají spoustu kamarádů, kteří společně hejtují Trumpa, takže oni musí taky. Kdybyste po nich chtěli, aby podrobně svou nenávist popsali – tedy, proč ho nemají rádi a co je k tomu vlastně vede, nejspíše by nebyli schopni toho moc říct. Nejspíše by jen řekli, že je to prostě idiot a tečka.

Na druhou stranu znám člověka, který Trumpa taky nesnáší a neustále jej kritizuje. Jeho kritika je však věcná. Dovede rozpitvat konkrétní případy, kdy ho Trump naštval tím kterým a oním politickým rozhodnutím. On se zabývá americkou politikou do hloubky, takže má znalosti a ví, o čem mluví.

A ten rozdíl je prostě vidět mezi povrchním “nadávám na Trumpa, protože to ostatní dělají taky” a mezi “Trumpa nemám rád z konkrétních důvodů XYZ”.

A o tom to je. Já stádním lidem prostě nevěřím ty emoce.

Je rozdíl mezi skutečnou emocí a stádní emocí. Skutečná emoce je, když vaše pocity stojí na nějakém příběhu z vašeho života. Měli jste celé dětství extrémně špatné zkušenosti s učiteli a teď jako dospělí je nesnášíte? Tomu, že cítíte nějaký odpor k učitelům, se dá tomu porozumět, protože je to pochopitelné. Je to autentické. Pokousal vás v dětství pes, takže se jich v dospělosti bojíte a vyhýbáte se jim? Inu, nedivím se. Nutili vás rodiče chodit do hudebky a hrát na klavír, takže teď hraní na klavír nemůžete vystát? To dává smysl!

Pak ale přichází stádní emoce. To jsou právě ti, co se dovedou vztekat nad tím, jak je Trump zmrd.

V poslední době mi několik lidí zcela nezávisle na sobě řeklo, že nesnáší plasty. Ještě před rokem je to vůbec nesralo, ale najednou jsou z nich velcí bojovníci, kteří vášnivě dovedou mluvit o tom, jak je dneska všude samej plast a strašně je to sere. Tohle jsou ty emoce, kterým prostě nevěřím, že jsou skutečné.

Nemám nic proti tomu, aby se víc mluvilo o problémech s plasty, ale lidi, kterým doteď byly plasty ukradený, jsou najednou pořádně nasraní… to nejsou skutečné emoce. To prostě jen pochytili stádní emoce. Zkrátka je v poslední době populární o tom mluvit v televizi, psát v novinách, na internetu a tak dále. Jak říkám, nemám nic proti tomu, aby se tohle řešilo, ale ty emoce kolem jsou prostě naučené. Hodně lidí přesvědčilo sami sebe, jak bytostně nesnáší plasty, protože jim okolí ukázalo, že takhle se má na danou věc reagovat.

Podobně lidé reagují na Evropskou unii. Spoustu lidí dovede dramaticky mluvit o tom, jak bez EU by nastalo období temnoty. Jak Brexit totálně zničil Británii. Případný Czexit by byl naprostá katastrofa, která by nás vrátila znovu na stromy. Samej doomsaying a hodně emocí.

Kolik z nich ale dovede dopodrobna vysvětlit, proč by nás odchod z EU zničil? “Prostě by to byla katastrofa! Totálně by nás ovládl Putin! Izolovali bychom se od zbytku světa!” a spoustu dalších prázdných frází, ale argumenty nula nula nic. Proč? Protože stádní názor. Protože slyšeli v televizi a v rádiu, že bez EU bychom byli ztraceni. Četli to v novinách, četli to v Reflexu. Psali o tom na iDnes a na Novinky.cz, takže to bude pravda!

Takže co si z textu odnést? Buďte pokornější ke svým názorům a nebojte se přiznat, že některé věci nevíte, nebo jim nerozumíte, nebo o nich máte minimum informací. Stejně tak se ptejte, proč k něčemu cítíte tak silné emoce. Je za tím něco osobního, že vás věc X tak sere? Pokud ne, tak odkud to pramení? Není to jen naučené a okoukané? Není lepší se těch emocí vzdát a raději se zkusit na danou věc podívat ještě jednou s čistým rozumem?

Autor: Matthias Lukl

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Jiří Novák 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Nezn. dárce 0,01 BTC, Eduard Ezer 500,- Kč, ing. Ivan Svoboda 500,- Kč


Celkem za měsíc: 18 770,78 Kč
Vybráno 53.62%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 006 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
124 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.