stravenky
23.2.2020
Kategorie: Ekonomika

Jsou čeští pracující nesvéprávní?

Sdílejte článek:

VIKTOR PONDĚLÍK

Co to jenom nyní české ministerské pány napadlo? Oni snad vážně dospěli k názoru, že se mezi obyvateli České republiky nacházejí i svéprávní jedinci, kteří dokážou sami poznat, jestli a kdy mají hlad, a podle toho si i pořídit něco k snědku! Bez potřeby pomoci ze strany státu!

Ministerstvo financí tak dostalo překvapivě nápad, že by vlastně zaměstnanci firem nemuseli dostávat povinně jenom stravenky, aby se mohli v práci najíst. Že by namísto nich mohli od zaměstnavatelů dostávat paušál v hotovosti, za který by si mohli jídlo sami kupovat. A zaměstnavatelé by z peněz na takové stravování svých zaměstnanců nemuseli platit daně. Jistě, i nadále by tu stravenky byly, ale jen coby jedna z alternativ, z nichž by bylo možné volit.

Podle analýzy zpracované Institutem oceňování majetku VŠE v Praze by to ale prakticky znamenalo, že by se postupně ve všech firmách na stravenky zanevřelo. Zaměstnanci by raději chtěli peníze a pro zaměstnavatele by to bylo také výhodnější a jednodušší.

Jenže to se nelíbí odborovým předákům. Ti totiž chtějí stravenky pro zaměstnance zachovat a ne je nahradit hotovými penězi. S oficiálním zdůvodněním, že díky stravenkám financují stravující se zaměstnanci 22 % tržeb v restauracích, jídelnách a kantýnách. A kdyby zaměstnanci dostávali místo stravenek peníze, restaurace, bistra a podobné vyvařující podniky by přišly až o 35 miliard korun. Protože by se zaměstnanci, jichž je prý 3,3 milionu, často stravovali jinde a jinak.

A to odboráři nehodlají dopustit. A proto lobbují proti onomu stravenkovému paušálu, tedy proti finančním příspěvkům zaměstnancům na stravování namísto stravenek. Protože hodné odbory míní, že by trpělo zdraví zaměstnanců, kdyby dostávali peníze, které by mohli utrácet za něco jiného než za teplé jídlo.

Na což ministerstvo financí odpovídá, že lidé přece bez stravenek nepřestanou jíst a naopak ani stravenky nejsou jistotou, že budou utraceny za jídlo, protože se za ně dá někdy pořídit klidně i alkohol a cigarety.

Ale lidé jsou podle odborů zřejmě nesvéprávní. A bez stravenek by strádali a umírali hlady, protože by si za hotové peníze nekoupili nic k jídlu.

Nebo že by snad někomu šlo o to, udržet hezky po socialisticku nad vodou i hospody a kantýny, které se jinak než parazitováním na ostatních v podobě stravenek neuživí? Nebo že by šlo o těch asi šest procent hodnoty stravenek, které se dnes odvádějí stravenkovým firmám? Pochopitelně na úkor zaměstnavatelů a jejich zaměstnanců samotných?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 14 705,00 Kč
Vybráno 42.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 744 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.