NEBE
3.4.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Jsi prach

Loading...
Sdílejte článek:

PAVEL VESELÝ

Při udělování popelce, který křesťané přijímají na začátku doby postní, se říká: „Pamatuj, že jsi prach a v prach se obrátíš“ (srov. Gen 3,19)  anebo Ježíšova pobídka: „Čiň pokání a věř evangeliu“ (srov. Mk 1,15). Jak důležité je slyšet a přijmout tyto výzvy právě v této naší době!  Jsme omezenými tvory, hříšníky, kteří ustavičně potřebují pokání a obrácení. Soudobý člověk, který deklaruje svou totální nezávislost na Bohu, se stává otrokem sebe samého a často se ocitá v neutěšené izolaci. Výzva k obrácení je proto pobídkou k návratu do náruče Boha, něžného a milosrdného Otce, k důvěrnému odevzdání se Mu. Slova, která řekl papež Benedikt XVI. do Vatikánského rozhlasu.

 
Pokání a pokora. Dvě slova, která jsou dnes tolikrát zmiňována, přesto bez jakéhokoli obsahu. Slova se říkají a voda teče. Jak často slyšíme slova o pokoře před jakýmikoli volbami. Vždyť to na voliče dobře působí. S pokorou přijímám svůj závazek lidem sloužit. Na druhé straně kolik voličů přijímá s pokorou a úctou výsledky voleb. Ať jejich výsledek dopadne i třeba jinak, než by si dotyčný přál.

Tu tam jsou slova o pokoře a úctě. Vítězové hlasitě oslavují svoji výhru a místo podání ruky poraženému jen ukazují svoji nadřazenost. Poražení jsou na tom zcela stejně, ale v jiném gardu. Když se v dalších volbách situace obrátí, situace je stejná, a tak se stává, že nikdo vlastně neví, kdo byl kdy vítěz a kdo poražený. Jak říká trefně L.N. Tolstoj ve Vojně a míru : Z nepřátel jsou přátelé, nesnaž se to pochopit.

Co však se mnohdy v dnešní společnosti ztrácí je úcta a pokora lidí k sobě navzájem. Mužů k ženám a dnes stále více žen k mužům. Je přece doba žen a některé dámy mají pocit, že musí přece ty méněcenné tvory ponížit a za své matky a babičky jim ukázat, že ony to přece dokázaly. Na druhé straně však ty samé brečí v koutech, že o ně žádný muž nezavadí, protože má obavu, co mu může provést. A tak se vlastně buduje nešťastná generace frustrovaných žen, které ve své frustraci mnohdy jako matky samoživitelky ve své frustraci a zmaru vychovávají další generaci mužů a žen stejně frustrovaných jako jsou ony samy.

Dávno je pryč doba, kdy bylo gentlemanství vyhledáváno a bylo normou. Dnes, aby se něčeho takového muž bál, protože kdo ví, jestli si po více než deseti letech žena nevzpomene, že se jí něco nelíbilo. Vzájemná úcta a pokora, která nemá nic společného s ponížením, se mezi muži a ženami začíná vytrácet. Vzájemné vazby mezi muži a ženami se rozpadají a dnes je poměrně módní žít v podivných svazcích s bývalými, současnými i předminulými partnery, kde se pohybuje různý počet dětí, které patří k různým rodičům. Manželství má být pro všechny, takže nejdřív je možné mít, ženu, pak muže a zase se k ženě vrátit. Takových kombinací je možných opravdu mnoho.

Svoboda je jasná. Je základním atributem společnosti. Každý si může se svým životem svobodně v mezích zákona naložit, jak uzná za vhodné. Volnost, která je bezbřehá a je modlou přehnaného liberalismu, však končí v momentě, když zasahuje do svobody někoho jiného. V té chvíli záleží na tom, kdo má větší klacek, aby tu svoji „svobodu“ uhájil i za cenu zničení protivníka. Situace, jak stvořená pro diktaturu a diktátora, který při zneužití slova pokora se obětuje za ostatní a v rámci svých cílů obětuje ostatní pro svůj vlastní prospěch. Dějiny i ty velmi blízké nám ukazují takových situací mnoho.

Prach si a v prach se obrátíš. Měj úctu k životu svému i ostatních. V záplavě pomoci různým skupinám se dnes velmi málo mluví o pomoci lidem po rakovině. Slyšel jsem i názor, který je však velmi rozšířený, že není znám člověk, který by se z rakoviny vyléčil. A přesto je takových hodně, a pokud nemají štěstí na své partnery, někdy se znovu nemoc vrátí. A pak mají pravdu ti, kteří říkají výše uvedené.
Pokora a vzájemná úcta v dnešní atomizované společnosti, kdy je především uznávaná síla jedince místo vzájemné spolupráce jedinců, je hodně na ústupu. V prach si a v prach se obrátíš, bychom měli mít na paměti i mimo dobu postní. I v době vrcholících volebních kampaní, ať již jsme křesťany nebo ateisty. Pokud si totiž tuto základní věc neuvědomíme a budeme ji jen skrývat za hesla o lepším cokoli, vždy to bude nakonec jen prázdná a nic neříkající fráze, kterých je náš svět plný. Ve vší pokoře a úctě.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč


Celkem za měsíc: 12 747,60 Kč
Vybráno 36.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 831 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,57 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.