NEBE
3.4.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Jsi prach

Sdílejte článek:

PAVEL VESELÝ

Při udělování popelce, který křesťané přijímají na začátku doby postní, se říká: „Pamatuj, že jsi prach a v prach se obrátíš“ (srov. Gen 3,19)  anebo Ježíšova pobídka: „Čiň pokání a věř evangeliu“ (srov. Mk 1,15). Jak důležité je slyšet a přijmout tyto výzvy právě v této naší době!  Jsme omezenými tvory, hříšníky, kteří ustavičně potřebují pokání a obrácení. Soudobý člověk, který deklaruje svou totální nezávislost na Bohu, se stává otrokem sebe samého a často se ocitá v neutěšené izolaci. Výzva k obrácení je proto pobídkou k návratu do náruče Boha, něžného a milosrdného Otce, k důvěrnému odevzdání se Mu. Slova, která řekl papež Benedikt XVI. do Vatikánského rozhlasu.

 
Pokání a pokora. Dvě slova, která jsou dnes tolikrát zmiňována, přesto bez jakéhokoli obsahu. Slova se říkají a voda teče. Jak často slyšíme slova o pokoře před jakýmikoli volbami. Vždyť to na voliče dobře působí. S pokorou přijímám svůj závazek lidem sloužit. Na druhé straně kolik voličů přijímá s pokorou a úctou výsledky voleb. Ať jejich výsledek dopadne i třeba jinak, než by si dotyčný přál.

Tu tam jsou slova o pokoře a úctě. Vítězové hlasitě oslavují svoji výhru a místo podání ruky poraženému jen ukazují svoji nadřazenost. Poražení jsou na tom zcela stejně, ale v jiném gardu. Když se v dalších volbách situace obrátí, situace je stejná, a tak se stává, že nikdo vlastně neví, kdo byl kdy vítěz a kdo poražený. Jak říká trefně L.N. Tolstoj ve Vojně a míru : Z nepřátel jsou přátelé, nesnaž se to pochopit.

Co však se mnohdy v dnešní společnosti ztrácí je úcta a pokora lidí k sobě navzájem. Mužů k ženám a dnes stále více žen k mužům. Je přece doba žen a některé dámy mají pocit, že musí přece ty méněcenné tvory ponížit a za své matky a babičky jim ukázat, že ony to přece dokázaly. Na druhé straně však ty samé brečí v koutech, že o ně žádný muž nezavadí, protože má obavu, co mu může provést. A tak se vlastně buduje nešťastná generace frustrovaných žen, které ve své frustraci mnohdy jako matky samoživitelky ve své frustraci a zmaru vychovávají další generaci mužů a žen stejně frustrovaných jako jsou ony samy.

Dávno je pryč doba, kdy bylo gentlemanství vyhledáváno a bylo normou. Dnes, aby se něčeho takového muž bál, protože kdo ví, jestli si po více než deseti letech žena nevzpomene, že se jí něco nelíbilo. Vzájemná úcta a pokora, která nemá nic společného s ponížením, se mezi muži a ženami začíná vytrácet. Vzájemné vazby mezi muži a ženami se rozpadají a dnes je poměrně módní žít v podivných svazcích s bývalými, současnými i předminulými partnery, kde se pohybuje různý počet dětí, které patří k různým rodičům. Manželství má být pro všechny, takže nejdřív je možné mít, ženu, pak muže a zase se k ženě vrátit. Takových kombinací je možných opravdu mnoho.

Svoboda je jasná. Je základním atributem společnosti. Každý si může se svým životem svobodně v mezích zákona naložit, jak uzná za vhodné. Volnost, která je bezbřehá a je modlou přehnaného liberalismu, však končí v momentě, když zasahuje do svobody někoho jiného. V té chvíli záleží na tom, kdo má větší klacek, aby tu svoji „svobodu“ uhájil i za cenu zničení protivníka. Situace, jak stvořená pro diktaturu a diktátora, který při zneužití slova pokora se obětuje za ostatní a v rámci svých cílů obětuje ostatní pro svůj vlastní prospěch. Dějiny i ty velmi blízké nám ukazují takových situací mnoho.

Prach si a v prach se obrátíš. Měj úctu k životu svému i ostatních. V záplavě pomoci různým skupinám se dnes velmi málo mluví o pomoci lidem po rakovině. Slyšel jsem i názor, který je však velmi rozšířený, že není znám člověk, který by se z rakoviny vyléčil. A přesto je takových hodně, a pokud nemají štěstí na své partnery, někdy se znovu nemoc vrátí. A pak mají pravdu ti, kteří říkají výše uvedené.
Pokora a vzájemná úcta v dnešní atomizované společnosti, kdy je především uznávaná síla jedince místo vzájemné spolupráce jedinců, je hodně na ústupu. V prach si a v prach se obrátíš, bychom měli mít na paměti i mimo dobu postní. I v době vrcholících volebních kampaní, ať již jsme křesťany nebo ateisty. Pokud si totiž tuto základní věc neuvědomíme a budeme ji jen skrývat za hesla o lepším cokoli, vždy to bude nakonec jen prázdná a nic neříkající fráze, kterých je náš svět plný. Ve vší pokoře a úctě.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 932 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,57 out of 5)
Loading...
politicon.cz
19 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.