5.5.2013
Kategorie: Multikulturní soužití

Jsem rasista?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

DUŠAN MAKOVSKÝ 05/05/2013

Je to nějakých čtrnáct dní, co můj devítiletý syn přišel z venku v slzách, že ho zmlátila partička pěti starších dětí a že prý mu nadávali do “bílých sviní”. Dnes se mi dostal do ruky naskenovaný článek z jakýchsi novin ( sken najdete zde ) o napadeni malého děcka staršími romskými dětmi. 

 
Tyto události mě donutily se zamyslet nad tím, jestli jsem rasista ve chvíli, kdy si myslím, že už dozrál čas na to skončit s falešným humanismem, rozhazováním sociálních dávek těm, kteří stejně nebudou nikdy pořádně pracovat a neustálým omlouváním excesů romského etnika. Definice slova “rasista” je poměrně přesná: Ideologie, vycházející z přesvědčení o výjimečném postavení a hodnotě vlastní rasy a méněcennosti ras ostatních. Já osobně nemám pocit že bych se cítil nějak nadřazený černochovi, kterého potkám v metru, či vietnamskému stánkaři u kterého občas nakupuji zeleninu. Vzato tedy doslova, nejsem rasista. Snad kdyby někdo přesně zadefinoval novotvar “selektivní rasismus”. Ale ani v ten moment bych si jako rasista, byť vybíravý nepřipadal. 
.
Je snad rasismus chtít aby se někdo choval slušně, pracoval, odváděl daně, nekradl a respektoval zákon a zásady slušného soužití? Je rasismus když mi vadí neustálé zneužívání sociálního systému? Mám si snad ve vlastní rodné zemi připadat jako mimozemšťan ve chvíli, kdy poslouchám řeči o tom, že “oni” jsou oběť nás, kteří je nechápeme a že vlastně “jejich” chování je obrana proti “naší” nesnášenlivosti? V čem jsou nesnášenliví můj syn a čtyřletá holčina z linkovaného článku? Co bylo tak “rasistického” na snaze strážníků uklidnit pouliční mejdan? Jsem rasista, když si ve chvíli, kdy se vedle mě v metru postaví dvě, tři jasně identifikovatelné příslušnice “romské menšiny” vrazím ruku do kapsy a držím se peněženky jako klíště? Jsem rasista když v tomto případě dávám bacha jestli tyto dámy neskenují kapsy někoho poblíž?
.
Obávám se, že v současnosti se celá společnost blíží k bodu, ze kterého už nebude návratu a za kterým už opravdu na povrch vyleze nenávist jedněch k druhým. Kupříkladu já za tou hranicí již čtrnáct dní jsem. A to bez ohledu na to že jsem se léta uklidňoval tím, že znám pár cikánů (označení “rom” do jednoho odmítali), se kterými jsem se potkával (a občas popíjel) v době, kdy jsem pracoval u dopravních podniků a kteří patřili mezi “fachmany”. 
.
Tak dlouho se “jejich” chování omlouvalo bez jakékoliv snahy cokolivpro změnu udělat, že klesá počet umírněných a naopak vzrůstá počet těch, kteří berou každé další prohlášení “humanistů” o tom jak “jsme zlí a nesnášenliví” jako pořádnou facku, která by se měla vrátit. 
.
A i přesto si myslím že nejsem rasista. Narozdíl od těch, kteří svůj život omlouvají tím, že jsou oběťmi naší nesnášenlivosti…¨
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vít Fortelka 2019,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Jan Slaba 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč

Celkem za měsíc: 5 519,00 Kč
Vybráno 15.76%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

PRAVÝ PROSTOR BYL OPĚT ZABLOKOVÁN NA FACEBOOKU. VELMI TÍMTO PROSÍME O SDÍLENÍ NAŠICH ČLÁNKŮ, NEBOŤ SAMI TO NYNÍ NEMŮŽEME UDĚLAT. DĚKUJEME
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
3 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.