11.11.2014
Kategorie: Společnost

Jsem doživotním vězněm svého dluhu …

Sdílejte článek:

ZDENĚK STRAKA 11|11|2014

První dluh mi věnoval můj oblíbený český miliardář Petr Kellner prostřednictvím úvěrové společnosti Home Credit, kterou vlastní. Je mi sympatický, má mou důvěru a není tunelář. Tento danajský dar jsem s povděkem přijal a dnes je mým důvěrným a doživotním ,,přítelem“. Přátel mnoho nemám a ti, co mi zbyli, mi snad moje přirovnání odpustí. Vstávám s ním i uléhám, chodí všude se mnou a je neustále nafoukaný, nabubřelý, je to prostě nabob.

 

 

Není již podstatné, jestli jsem si ho musel brát, jestli jsem ho mohl splácet, nebo jestli ho někdy umořím. Je prostě tady. Ze čtyřiceti tisíc narostl o 1200% a pořád nemá dost. Nutí mě žít na okraji společnosti. Bydlel jsem s ním v autě, v nočních tramvajích i v azylovém domě. Byl jsem na ulici. Když jsem si našel stálou práci, na třetí výplatu si již můj ,,přítel“ sedl a ukrojil si svůj díl. Nezbylo mi na jídlo a tak jsem si našel ještě brigádu. Žiji singl a dokud budu mít svého ,,přítele“, nehodlám na této situaci nic měnit. Nechci se o něj dělit. Je jenom můj.

 

Stálá práce, chcete-li ji dělat poctivě a naplno, nesnese vedle sebe vedlejší přivýdělky. Obzvlášť, pokud má být tento stav dlouhodobý, nebo trvalý. Vyčerpává a likviduje. A tak mám v současnosti tři brigády. Pracuji šest dní v týdnu, z toho jednou čtyřiadvacet hodin. Jedna brigáda je určena pro mé milované syny, druhá pro mou milovanou paní domácí a třetí pro můj milovaný žaludek. Nikdy jsem nebyl a nejsem příjemcem hmotné nouze, nebo příspěvku na bydlení. Nepobírám žádné dávky. Nejsem parazit, který bude svou rodnou zemi a jejího státního ,,přítele“ zatěžovat.

 

DLUH

 

 

Naopak. Na vlastní úkor a k vlastní škodě státu přispívám. Platím alimenty, a tak mě nemusí živit na vlastní náklady v žádném zařízení výchovného typu. Pro stát je to úspora 1,000,-Kč denně. 30,000,-Kč měsíčně. Když k tomu připočítám sociální dávky, na které bych měl nárok, ušetřím státu ročně téměř půl milionu. Pochlubil jsem se svému ,,příteli“. Na chvíli mu klesla čelist, ale skutečně jen na chvíli.  Začal se bránit a ujišťoval mě, že s ním budu milionář a že je přece nesmysl se ho zbavovat. Že přece nemůžu po vládě a po úctyhodných poslancích chtít, aby hledali řešení. Aby třeba určili maximální procento ze mzdy, které může jít na úhradu závazků, aby zaměstnanci nezbyla jenom minimální mzda, aby neztratil motivaci. Že přeci není možné zakázat reklamu na půjčky nebo na jakékoli jiné finanční produkty, že není možné stanovit maximální limit nárůstu dluhu, že přeci…

 

Přestávám ho poslouchat. Dávám si ruce za hlavu a sním. Jsem milionář. Jsem na riviéře a slyším mořský příboj, alku, která mi letí nad hlavou. Hřejí mě sluneční paprsky a popíjím cuba libre. Z dálky slyším pištivý smích delfína. Co na tom, že jsem milionář se znamínkem mínus. Zvoní budík.

 

Beru svého ,,přítele“ za ruku a odcházíme. Za hodinu mi začíná brigáda. Mám na tváři lehký úsměv, který mi vadne v momentě, kdy se mi před očima mihne placka revizora MHD. A je tu další dluh. U MHD už je ani nepočítám. Ztrácím za ty roky přehled. Můj ,,přítel“ má spoustu bratříčků. Tak strašně rád bych žil jinak, líp. Nevím, jestli mi to někdy můj stát umožní.

 

ZDROJ: Zdeněk Straka

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 40 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 2,70 out of 5)
Loading...