jourovaeu
6.9.2019
Kategorie: Politika

Jourová: Pomsta za dvojí kvalitu?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonVěra Jourová podle médií dostala nabídku na novou pozici v Evropské komisi. Po ochraně spotřebitele by se měla věnovat ochraně právního státu.

Dlouhodobě jsem zastával a zastávám názor, že Věra Jourová není vhodnou kandidátkou na pozici v Evropské komisi. To, že byla opět nominována za Česko na tuto pozici, považuji za velký omyl. Andrej Babiš se sice Jourové zastává, nicméně z jeho strany je to další chyba v personální politice. Pokud s nominací Jourové souhlasí i Jan Hamáček, o to větší důvod ke skepsi.

Jourová se „proslavila“ svým bojem proti dvojí kvalitě potravin v EU. Popravdě, mnoho komentářů čtenářů pod tímto tématem svědčí o tom, že si skutečně hodně lidé myslí, že žijeme v „méněcenné“ části EU. Přesto si troufám s tímto poměrně rozšířeným stereotypem nesouhlasit. Tak zvaná „dvojí kvalita potravin“ byla odstartována bývalým ministrem zemědělství Marianem Jurečkou jako „neotřelé“ téma. Teze o tom, že „ve stejném obalu je různý obsah“ byla od samého počátku polopravdou. Velmi se zdůrazňovala „stejná grafika“, tj. obrázek, a jaksi se ignoroval fakt, že na obalu popsané složení odpovídalo tomu, co je uvnitř.

Tvrdilo se, že zákazník „kupuje očima“ a vůbec netuší, že kupuje pod stejným obrázkem „horší kvalitu“. Jistý „stejný obal“ tak například v Německu obsahoval vepřové maso a u nás kuřecí separát. Náš produkt byl tedy podle metodiky „dvojí kvality“ ošizen. Vše se jakoby zdárně vyvíjelo a „dvojí kvalitu potravin“ si nakonec vzal za svou agendu i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Pak se záležitost dostala do europarlamentu a tam údajně zapracovala potravinářská lobby a celý koncept „dvojí kvality“ v podstatě smetla ze stolu. Kéž by tak „rozhodně“ postupoval europarlament i v daleko důležitějších otázkách, jako například v záležitost ilegální migrace do EU. I sama Jourová neskrývala své zklamání z výsledku „akce“.

Návrh na novou pozici Jourové v nové Evropské komisi, která by měla být vedena Ursulou von der Leyenovou , je všechno jiné než „silné ekonomické téma“, pro které horoval Babiš. Jourová by měla mít na starost otázky „právního státu“. Je známou skutečností, že právě státy střední a východní Evropy bývají „na tapetě“ v europarlamentu a porušování zásad právního státu tu v Polsku, tu v Maďarsku, či v poslední době v Rumunsku, je faktem zaměření komise i europarlamentu. Jourová, jako zástupce státu z V4, by tak měla být tou osobou, která bude další státy V4 „usměrňovat“. Je to svým způsobem pokus rozdělit státy V4 a panovat nad nimi. Leyenová navíc podporuje tezi o tom, že dodržování zásad právního státu (resp. nedodržování zásad) by se mělo promítnout do dotační politiky EU. „Špatné“ státy by tak měly být dotačně znevýhodněny dokud „nenapraví“ své zákony podle přání EU. Pokud se nad návrhem Leyenové zamyslíme hlouběji, je to cílený záměr rozložit jednotnou politiku států V4 prostřednictvím české eurokomisařky.

Zatím jsem nezaregistroval žádnou reakci od Babiše na nabídnuté portfolio. Podle médií by dokonce tato pozice ani nemusela být spojena s pozicí místopředsedy komise, o kterou Česko také usilovalo. Vypadá to tedy zatím na docela slušnou blamáž.

A to už vůbec nezmiňuji efektivitu činnosti Evropské komise, která má komisaře vlastně úplně na všechno, stojí nás to velké peníze a výsledky jsou přinejmenším „rozpačité“. Tím prubířským kamenem politiky EU bude Brexit. Pokud EU bude dále protahovat odcházení Velké Británie, může se jí to krutě vymstít. V europarlamentu je totiž stále silná frakce Brexit Party, která žádný „klid na práci“ nepřipustí. Ve vlastním zájmu by proto EU neměla prodlužovat odchod Británie z EU, neboť prodloužení znamená nejen ztrátu času, ale další velkou ztrátu důvěry mezi námi „Evropany“. V této souvislosti se pak jeví nominace Jourové na pozici ochrany „právního státu“ jako docela slušný „vtip“ von der Leyenové.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Anonym 400,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 771,54 Kč
Vybráno 47.91%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 701 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.