jourovaeu
6.9.2019
Kategorie: Politika

Jourová: Pomsta za dvojí kvalitu?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonVěra Jourová podle médií dostala nabídku na novou pozici v Evropské komisi. Po ochraně spotřebitele by se měla věnovat ochraně právního státu.

Dlouhodobě jsem zastával a zastávám názor, že Věra Jourová není vhodnou kandidátkou na pozici v Evropské komisi. To, že byla opět nominována za Česko na tuto pozici, považuji za velký omyl. Andrej Babiš se sice Jourové zastává, nicméně z jeho strany je to další chyba v personální politice. Pokud s nominací Jourové souhlasí i Jan Hamáček, o to větší důvod ke skepsi.

Jourová se „proslavila“ svým bojem proti dvojí kvalitě potravin v EU. Popravdě, mnoho komentářů čtenářů pod tímto tématem svědčí o tom, že si skutečně hodně lidé myslí, že žijeme v „méněcenné“ části EU. Přesto si troufám s tímto poměrně rozšířeným stereotypem nesouhlasit. Tak zvaná „dvojí kvalita potravin“ byla odstartována bývalým ministrem zemědělství Marianem Jurečkou jako „neotřelé“ téma. Teze o tom, že „ve stejném obalu je různý obsah“ byla od samého počátku polopravdou. Velmi se zdůrazňovala „stejná grafika“, tj. obrázek, a jaksi se ignoroval fakt, že na obalu popsané složení odpovídalo tomu, co je uvnitř.

Tvrdilo se, že zákazník „kupuje očima“ a vůbec netuší, že kupuje pod stejným obrázkem „horší kvalitu“. Jistý „stejný obal“ tak například v Německu obsahoval vepřové maso a u nás kuřecí separát. Náš produkt byl tedy podle metodiky „dvojí kvality“ ošizen. Vše se jakoby zdárně vyvíjelo a „dvojí kvalitu potravin“ si nakonec vzal za svou agendu i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Pak se záležitost dostala do europarlamentu a tam údajně zapracovala potravinářská lobby a celý koncept „dvojí kvality“ v podstatě smetla ze stolu. Kéž by tak „rozhodně“ postupoval europarlament i v daleko důležitějších otázkách, jako například v záležitost ilegální migrace do EU. I sama Jourová neskrývala své zklamání z výsledku „akce“.

Návrh na novou pozici Jourové v nové Evropské komisi, která by měla být vedena Ursulou von der Leyenovou , je všechno jiné než „silné ekonomické téma“, pro které horoval Babiš. Jourová by měla mít na starost otázky „právního státu“. Je známou skutečností, že právě státy střední a východní Evropy bývají „na tapetě“ v europarlamentu a porušování zásad právního státu tu v Polsku, tu v Maďarsku, či v poslední době v Rumunsku, je faktem zaměření komise i europarlamentu. Jourová, jako zástupce státu z V4, by tak měla být tou osobou, která bude další státy V4 „usměrňovat“. Je to svým způsobem pokus rozdělit státy V4 a panovat nad nimi. Leyenová navíc podporuje tezi o tom, že dodržování zásad právního státu (resp. nedodržování zásad) by se mělo promítnout do dotační politiky EU. „Špatné“ státy by tak měly být dotačně znevýhodněny dokud „nenapraví“ své zákony podle přání EU. Pokud se nad návrhem Leyenové zamyslíme hlouběji, je to cílený záměr rozložit jednotnou politiku států V4 prostřednictvím české eurokomisařky.

Zatím jsem nezaregistroval žádnou reakci od Babiše na nabídnuté portfolio. Podle médií by dokonce tato pozice ani nemusela být spojena s pozicí místopředsedy komise, o kterou Česko také usilovalo. Vypadá to tedy zatím na docela slušnou blamáž.

A to už vůbec nezmiňuji efektivitu činnosti Evropské komise, která má komisaře vlastně úplně na všechno, stojí nás to velké peníze a výsledky jsou přinejmenším „rozpačité“. Tím prubířským kamenem politiky EU bude Brexit. Pokud EU bude dále protahovat odcházení Velké Británie, může se jí to krutě vymstít. V europarlamentu je totiž stále silná frakce Brexit Party, která žádný „klid na práci“ nepřipustí. Ve vlastním zájmu by proto EU neměla prodlužovat odchod Británie z EU, neboť prodloužení znamená nejen ztrátu času, ale další velkou ztrátu důvěry mezi námi „Evropany“. V této souvislosti se pak jeví nominace Jourové na pozici ochrany „právního státu“ jako docela slušný „vtip“ von der Leyenové.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2019: *****

Luděk Kurka 100,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Petr Chovanec 1000,- Kč, René David 900,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Miloslav Pecka 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 0.000421 BTC (99.84 CZK), Květa Sekyrová 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Lucijan Škorjanc 150,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Roman Doubravský 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 9 504,44 Kč
Vybráno 27.15%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 627 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.