battle_of_britain-1001552
21.2.2017
Kategorie: Historie

Josef Koukal, dost často zapomínaný pilot a hrdina par excellence

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

IDA FÜRSTOVÁ

Narodil v Jenišovicích 6. 5. 1912, pocházel z devíti dětí. Přes velmi silný odpor otce nastoupil do Školy leteckého dorostu a následně do stíhací školy v Chebu. Tu vedl František Novák, přezdívaný Král vzduchu, několikanásobný vítěz v letecké akrobacii.

Od roku 1935 Josef Koukal pracoval jako zkušební pilot u firmy Beneš a Mráz v Chocni. Jako zkušební pilot létal na 55 typech letadel a zalétal 12 prototypů letadel. Již v té době velmi dobře hovořil francouzsky, německy, anglicky a polsky. 

Po okupaci prošel Polskem, dále do Rumunska, Istanbulu a přes Sýrii do Francie. Následně po porážce Francie do Anglie, kde se v Duxfordu formovala 310. československá stíhací squadrona.

Zapojil se do Battle of Britain už v srpnu 1940 a 3. září 1940 sestřelil dvoumotorový těžký stíhací letoun Messerschmitt Bf 110.

K osudovému letu došlo 7.9.1940, kdy byl jeho letoun Hawker Huricane V. zasažen omylem protiletadlovým granátem. Letadlo začalo hořet a Josef Koukal se nemohl dostat ven. Až poté, co vybuchly nádrže, byl vymrštěn z vraku. Ohořelou rukou se mu podařilo zatáhnout za padák a celou dobu, kterou se snášel na pole Wrightových, hořel.

Díky tomu se začala v Británii rozvíjet jak léčba popálenin, tak plastická chirurgie. Tu si vzal na starost doktor Archibald McIndoe v nemocnici East Grinstead nedaleko Londýna. Na popálených pilotech se prakticky učil a zkoušel všechny možné i nemožné postupy, metody a léčby. Tak vznikl Klub pokusných morčat, tedy The Guinea Pig Club, jehož členem se Josef Koukal nedobrovolně stal.

Nebudu tady popisovat hrůzy a útrapy, které Josef Koukal prožil. Ze vzpomínek uvedu jen jeden zážitek, kdy cestoval vlakem a v kupé sedící holčička se rozplakala strachem se slovy bubák.

Co se odehrávalo po roce 1948, byla rovněž tragédie. S manželkou a dvěma syny žili v jednom pokoji za bídných podmínek. Aby si trochu přivydělal, spravoval tajně malé motorky. Rukama, které mu do smrti zůstaly zkřivené žárem z hořícího letounu. Tak mizerný důchod dostal.

Jeho spolubojovníci, kteří na tom nebyli o moc lépe, se snažili pomoci. Byl natolik hrdý, že vždy odmítl.

Josef Koukal byl vynikající pilot a především vynikající a statečný člověk. Ráda bych tímto vzdala Josefu Koukalovi čest a zároveň připomněla všem, kteří zpochybňují účast československých jednotek ve druhé světové válce, že jsme bojovali na všech frontách statečně a se ctí.

Josef Koukal zemřel před třiceti sedmi lety, 23.2.1980. Čest jeho památce.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Robert Kulíšek 250,- Kč, Petr Luňák 600,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč, Karel Pelichovský 400,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč

Celkem za měsíc: 4 350,00 Kč
Vybráno 12.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.