GUNPISTOLE2
3.4.2021
Kategorie: Politika

Joe Biden požaduje zpřísnění podmínek pro držení zbraní

Sdílejte článek:

DOMINIK KAČÍREK

Americký prezident Joe Biden požaduje zpřísnění podmínek pro držení zbraní a některé zbraně chce zcela zakázat. Biden nedávno vyzval Kongres, aby zavedl změny v podmínkách pro držení zbraní. Tento požadavek prezident vznesl poté, co během března v USA zemřelo 18 lidí při masové střelbě. 

 

Poslední takovýto incident se stal 22. března letošního roku v Coloradu, kdy během střelby zabil útočník deset lidí. Jen o šest dní dříve zemřelo při střelbě v Atlantě osm lidí. Ještě nebylo ani uzavřené vyšetřování po poslední střelbě a prezident Joe Biden se nechal slyšet, že bude trvat na zpřísnění podmínek pro legální držení zbraní.

Mimo zpřísnění podmínek pro držení zbraní chce Biden prosadit také úplný zákaz „útočných zbraní“. Specifikace, které zbraně do této skupiny patří, však není zcela jasná. Patrně se bude jednat o zbraně typu AK, AR a ostatní zbraně s vysokokapacitním zásobníkem.

Zákaz a omezování zbraní však nebude tak jednoduché, jelikož v druhém dodatku americké ústavy je přímo zakotveno právo na držení zbraně. Pro některé je tento dodatek svatý a tudíž nedotknutelný.

Foto: Zákaz a omezování zbraní však nebude tak jednoduché, jelikož v druhém dodatku americké ústavy je přímo zakotveno právo na držení zbraně. (ilustrační foto) | Shutterstock

Bidena tak čeká nelehký úkol, protože pro schválení kontroverzního zákona je potřeba nejméně 60 hlasů. Síly v Senátu jsou nyní rozděleny na 50 demokratů a 50 republikánů. Pro schválení zákona by tak museli dát svůj hlas i republikáni. Ti však sdělili, že na podobný návrh nehodlají přistoupit. Na straně republikánů stoji i NRA (Národní střelecká asociace), což je obdoba tuzemských asociací na ochranu práv majitelů zbraní, sdružení LEX či Liga Libe.

Joe Biden má s omezováním držení zbraní již osobní zkušenosti. Svůj první „úspěch“ v tomto odvětví zaznamenal v roce 1994, tehdy ještě jako senátor. V té době byl prezidentem USA Bill Clinton. Tehdy prošel zákon, který zakazoval držení tzv. „útočných zbraní“. Podle statistik tento zákon pomohl snížit (nikoliv však eliminovat) počet „masových střeleb“. Kriminalita, ani počty zastřelení se však nijak zásadně nesnížili. Zákon byl platný do roku 2004.

Další pokus o zákaz těchto zbraní byl v roce 2012. Opět se na něm podílel Joe Biden, tehdy v roli viceprezidenta. Hlavou státu v daném roce byl Barack Obama. Tehdy však zákon neprošel. Demokratický prezident Joe Biden je již od samého začátku známý tím, že bude trvat na omezování zbraní v USA. Jak moc se mu tento úkol povede, se ukáže až v průběhu času.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 133,00 Kč
Vybráno 46.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 324 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
55 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)