JARO
4.3.2021
Kategorie: Společnost

Jindy v tuto dobu

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

KULHAVÝV současné těžké době běží náš život naprosto jiným tempem a způsobem, než tomu bývalo kdykoliv jindy. Blíží se konec zimy, byť rosničky pro nás na víkend připravují ještě nálož mrazu a místy sněhu. Gretě to oteplování nějak nevychází, naopak se ukazuje, že za mnoha úkazy spojovanými s globálním oteplováním stojí normální lumpové. Například devastující požáry v Kalifornii jsou často prostí žháři patřící k ekologickým aktivistům a vytvářející pocit, že oheň vzniká v přírodě svévolně.

Letošní zima ani u nás rozhodně nebyla teplá. Hory pokryla solidní bílá pokrývka a za normální situace by byly plné lidí. Probíhají prázdniny a pensiony a hotely by přetékaly zájemci o lyžování. Což platí jak pro naše zimní střediska, tak i pro ta zahraniční. V těch však češtinu letos téměř neuslyšíte. Prázdniny probíhají za relativního nezájmu veřejnosti, což způsobuje i to, že některým studentům a žákům trvají už rok. Cestovní ruch utichnul a bude zajímavé sledovat, jakým směrem se kdy pohne. Každopádně se moc fotek z krásných Alp, veselého Špindlu či exotiky v podobě ležení na pláži k nám nedostane. Takže je vcelku jasné, jak na tom jsou ekonomicky poskytovatelé ubytování, vlekaři, stánkaři a restauratéři, také letecké společnosti, ale například i výrobci lyžařského vybavení, plavek či dalšího sortimentu patřícího do segmentu sport a zábava.

Uzavírání doma však nepomáhá ani v dalších oblastech. Například sport trpí absencí diváků. Jistě, některé stadiony zely prázdnotou i v dobách minulých, takže tam změna nemusí být vnímána tak razantně, nicméně prázdné pokladny klubů, a je jedno, jde li o fotbal, hokej či třeba basketbal, způsobují mnohé problémy, které se týkají více sfér. Například začleňování mladých hráčů do dospělých týmů. Existuje totiž tzv. výchovné, které musí vyplatit tým nabízející 1.profesionální smlouvu hráči jeho předešlým klubům, ve kterých dotyčný mladík hrál. A to nejde o žádný mrzký peníz, ale částka je poměrně vysoká. Přitom je naprosto ignorováno, kolik do nadějného potomka investovali rodiče, handluje se mezi kluby a u fotbalistů na to dohlíží svaz. Takže v této době řada mladých kluků skončí, protože kluby nemají na tyto aktivity peníze, nenabídnou ani nízkou profismlouvu a přiznejme si, že bez peněz žít nejde. Když to shrneme, amatéři trénovat už skoro rok téměř nesmí, což se týká všech mládežnických kategorií, tedy i U19 a dokonce třetiligových dospělých, noví profíci nejsou a celá generace sportovců může de facto skončit. Za vzor jsme vzali fotbal, ale podobná situace je i v jiných disciplínách.

Každoročně se v tuto dobu připravoval proslulý Ženevský autosalón. Loni už to nevyšlo. Automobilky postupně tyto megavýstavy opouštěly i před tím, protože jejich nákladnost je značná a většina výrobců si uvědomuje dopad nesmyslných nařízení Evropské komise, která mění automobilový průmysl. Momentálně jsme rádi za každou novinku vracející se ke kořenům, tedy za auto s pořádným agregátem, zvukem a s image drsňáka. Uhlazené elektromobily připomínající při jízdě šepot květin a většinu svého života připoutané kabelem k nabíječce mohou nadchnout snad jen sběratele čtyřlístků. Jenže Ženeva letos opět nikoho nepřivítá, tedy ani milovníky posledních mohykánů ochotných investovat do proslulé přehlídky moderních vozidel. Bohužel nám je zapovězeno navštěvovat i populární Nordschleife, kde sice vyložených novinek moc nepotkáme, zato těch drsných strojů s řvoucím motorem ano a jejich majitelů s vášní v srdci také. Motoristy čeká smutná doba, která už začala.

Všimněte si, jak málo lidí se pohybuje venku. Takže když sedíte doma, zajímá Vás vůbec, co se bude letos nosit? Zvláště, když jsou obchody zavřené a máte plné skříně? Asi nikoliv. Módní průmysl tak přišel o jednu až dvě sezóny a firma Blažek rozhodně není zdaleka jediná, která vyhlásila bankrot, insolvenci či se prostě dostala do potíží. Takže pokud jste každoročně řešili, co na sebe, letos Vám stačí teplá bunda a džíny, když jdete ven se psem, doma se neobejdete bez tepláků a montérek. Žádné zajímavé zimní modely, jarní šatičky či další novinky shánět asi nebudete. Za prvé není kde a za druhé není proč. Ono s tím poklopem na obličeji žádnou parádu neuděláte, a i když ho odmítáte nosit, protože vycházíte z logiky a přiloženého manuálu, který říká, že ho máte používat maximálně do prašného prostředí, stejně nemáte kde svou krásnou tvář ukazovat. A se zbytkem těla je to to samé, jste zavřeni doma. A tam prostě poslední model o Diora prostě nepotřebujete.

Náš život se tak smrsknul na relativně úzký prostor, který máme. Co bylo před pár roky běžné, neexistuje. Bez čeho jsme si život nedokázali představit, to je pryč. Něco půjde restartovat, jiné nikoliv. Přišla doba, ve které stále častěji budeme vzpomínat na tu minulou. Ne nostalgicky. Prostě buď budeme naštvaní nebo nám bude smutno z toho, že kdysi se žilo, zatím co teď se pouze přežívá. A navíc ne každému se to podaří. A svou neochotou udělat něco pro změnu si fakt moc nepomůžeme.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 266 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
politicon.cz
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)