vodik_1-602x350
2.8.2021
Kategorie: Ekonomika

Ještě více Zeleného pokrytectví v EU, tentokrát vodík

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Prodiskutujme smysl slova „Zelený“ ve stylu EU.

Hurá, více Zelené energie!

EU jásá nad novým vodíkovým projektem v německé rafinerii.

Tento závod postaví Shell spolu s ITM power a bude mít kapacitu vyrábět asi 1 300 tun vodíku ročně, což lze plně integrovat do rafinačních procesů jako odsíření konvenčních paliv. Bude to největší světový vodíkový elektrolyzér.

Hlavní poradce DG ENER u Evropské komise Tudor Contantinescu zdůraznil příspěvek zeleného vodíku pro cíle Evropské unie slovy: „Obnovitelná elektřina může podpořit dekarbonizaci nejen v energetickém sektoru, nýbrž i prostřednictvím integrace sektorů i v uhlíkově náročných průmyslech, jako jsou rafinerie. Zelený vodík je v tomto procesu klíčový, když přispěje k energetickým záměrům Unie, jak co se týče redukce emisí, tak co se týče zvýšení podílu obnovitelností.“

Zdesetinásobení vodíku, zdesetinásobení cen?

Euractive má o tomto podniku určité zajímavé podrobnosti, údajně je naplánováno do roku 2024 znásobit kapacitu desetkrát.

Tento 10 MW elektrolyzér, ač je zatím největší svého druhu v Evropě, je jen pilotním projektem pro větší ambice.

Bude-li tento pilotní projekt fungovat dobře, chce partnerství kolem Shellu přidat dalších 100 MW elektrolytické kapacity, kdy stavba by měla být hotova roku 2024. To by pak měl být největší elektrolyzér světa.

Ten pilotní projekt však z 50% závisí na financování od FCH JU, což znamená, že podnikatelský důvod pro takový desetkrát větší projekt bez financování z veřejných prostředků by bylo přinejmenším pochybný.

Jestli se tyto ambice naplní, bude tedy záviset na ceně uhlíku a na množství dalších dostupných peněz, které budou pocházet buď od EU, nebo od Německa.

V současnosti není jasné, zda se do toho zase vloží FCH JU a poskytne financování, jako do tohoto pilotního projektu, jelikož probíhá revize použitelnosti, řekl zdroj EURACTIV.

Evropské vodíkové Zelené mámení

Eurointelligence se podívala na podrobnosti a přišla na ještě pár dalších úsměvných detailů.

V Euractivu jsme si všimli divného popisu toho, jak to bude fungovat v článku sponzorovaném Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking, tj. veřejno-soukromého partnerství mezi EU a evropskou vodíkovou lobby. Podle tohoto článku bude nový závod vyrábět kolem 1300 tun zeleného vodíku ročně, pokud bude k dispozici dostatečné množství obnovitelné energie.

Pokud ne, použije se k výrobě vodíku jako alternativa zemní plyn. A aby to bylo legračnější, tak vodík vyrobený novým elektrolyzérem se použije k rafinaci ropy v Chemicals Park Rheinland, tj. v největší německé rafinerii.

Napadlo nás, že by bylo divné, kdyby Laschet protlačoval projekt obnovitelností, když to byl on, kdo vždy podporoval uhelné elektrárny a měl averzi ke všemu Zelenému. Teď by nás ale zajímalo, jestli Refhyne nakonec přeci jen zezelená.

Myslíme, že je dost možné, že vodíkový vývoj EU bude nakonec záviset na ruském plynu.

Ohromující Zelené pokrytectví EU

Když se nám to tak vykresluje, tak rekapitulujme mou předchozí zprávu – Ohromující Zelené pokrytectví EU, Trump byl o svých cílech alespoň upřímný.

Kdybyste v EU brali Zelené cíle vážně, museli byste reformovat Společnou zemědělskou politiku. Ale přesně na to se EU vykašlala, zrovna když k tomu měla loni příležitost. Místo toho se EU uchýlila ke lhaní.

Evropská komise investice klasifikovala v rozsahu 0%, 40% a 100% zeleného obsahu v energetice a zaokrouhlují čísla pro další ještě vyšší cíle. Takže z 1% se stane 40%, z 41% se stane 100%.

Až se ta prolhanost klimatické politiky EU zjeví v pravé podobě, tak to jejich centrum nejenže přijde o důvěru obětí ekonomické krize, nýbrž celé generace mladých voličů.

Je to stejné jako s tím kouřem a zrcadly: když se kouř rozplyne, tak jasně prohlédnete.

Příliš přísné?!

Ty výše uvedené výňatky jsou také díky Eurointelligence.

Zde je další ze zábavných hlášek: Rovněž uvedl, že „nedávná série směrnic v oběžnících vydaná roku 2019 byla považována řadou členských států a průmyslových lobbyistů příliš přísná.“

Ano opravdu. Je přeci úplně jasné, že je třeba ty uhlíkové cíle zaokrouhli z 1% na 49% a pak 50% a pak uhlíkovou stopu snížit o 120% nebo tak nějak.

EU se pokouší ukecat své obchodní partnery, že její uhlíková daň není žádná daň

Obrázek: VÍTEJTE NA ZÁPADĚ – VYBÍRÁME UHLÍKOVÉ DANĚ PRO BOHATÝ SVĚT – CBAM – ZDAŇME CHUDÉ

Nakonec se prosím zamyslete nad tím, že EU se pokouší přesvědčit své partnery, že její uhlíková daň není žádná daň.

Rekapitulace

Ten nový „Zelený“ vodíkový projekt potřebuje 50% dotací, nejspíš bude záviset na ruském zemním plynu a využívat se bude k rafinaci ropy.

A to nazýváme „Zeleným“.

Pokrytectví EU ohledně Zelené energie je nekonečné.

  • TYLER DURDEN
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 244,- Kč
Vybráno 34.98%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 220 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)