politic
27.4.2018
Kategorie: Politika

Jen je nechte! Ať se bojí! Aspoň do samosprávy nepolezou

Sdílejte článek:

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

Každá nastupující diktatura začíná omezováním samosprávy. Proč? Protože sebevědomý a schopný starosta či starostka jsou pro stát nepohodlní více než mandelinka bramborová. 

Proč? Protože se nedají. 

Opřou se o zákony, o zastupitele, o své občany a demokratické instituty, jako je nezávislé soudnictví, a státe, máš smůlu. Znám to – mnohokrát jsem už proti státu po boku obcí a měst jako advokátka zvítězila. Nemohl nám náhle sebrat dotace (Sebranice a další), nemohl nám ke svému velkému údivu diktovat, za kolik bude město co prodávat (Dašice), a musel se například začít starat o své majetky, byť by byly veřejným prostranstvím (Pelhřimov). A tak dále. 

Takže stát prohrává dost často. A stát neprohrává rád. Naopak – rád by měl zase národní výbory, kterým bude jen poroučet, a tak se mu komunální osobnosti, co ho staví do latě, na nezávislých radnicích, nehodí do krámu. Už proto, že tyto osobnosti obcí a měst taky občas rostou, a chtějí “vejš”. A co tam s nimi, když umí? Osobně se domnívám, že státní instituce mají největší děs z toho, že ve sněmovně a v Senátu by náhle seděli samí schopní a chytří lidé zdola – z obcí a měst. Protože to by vypadalo sakra jinak.

Co tedy stát, mající diktátorské choutky, udělá? 

Musí být zdánlivě demokrat, takže volby zrušit až tak nemůže. Nemůže ani omezit samosprávu zákony, to by “řvala” Evropská unie. Nemůže zrušit volená zastupitelstva – i když i tato myšlenka již byla vyslovena. Tedy zdánlivě nemůže nic. Jenže stát, i když zdánlivě nemůže nic, si dovolí všechno. A nejhorší je, že my mu to ještě “žereme”. 

Začne tím, že vytvoří atmosféru, že všichni kradnú. A tak je nutno je hlídat. A vznikne řada buzeračních a formalisticky zoufalých právních předpisů, obsahem stavěných na lumpy (kterých je v samosprávě opravdu minimum), aby té většině slušných a pracovitých totálně otrávila život i práci. A aby to ti slušní vzdali. 

Zákon o zadávání veřejných zakázek, zákon o svobodném přístupu k informacím, a nejnovější hit, zákon o střetu zájmů, který svléká i starostu s poslední Horní Dolní donaha… zdánlivě mají vnést transparentost do veřejných sfér. Nevěřte tomu ani náhodou. V rozumné podobě by to tak bylo možné chápat, a ani já netvrdím, že samosprávu nemusíme hlídat. Ale v podobě, v jaké jmenované zákony jsou dnes, mají jediný cíl – otrávit všechny schopné a sebe si vážící lidi tak, že na řízení radnic raději zapomenou. A v jejich čele pak skončí intelektově (a často i charakterově) třetí, čtvrtá liga. A o to tady jde. Třetí čtvrtá liga nemůže státu čelit. Nemá na to. Odvahu, sebevědomí, inteligenci. 

A pokud tam zůstane někdo z první ligy, je možné jej vnímat téměř za sebevraha. Protože další oblastí, kterou má stát v rukou, a která je dnes zoufalá, je někdy až právně trapná kriminalizace zastupitelů...Za co? Budete se divit. Za výkon samosprávy. Tedy za vlastní samosprávnou úvahu. Protože to je to, co se dnes nepřipouští. Vlastní úvaha těch místních. 

A proč jsem tak rozezlena? Sněmovnou neprošel ani mírný, kompromisní návrh změny zákona o střetu zájmů. Toho zákona, který jsem spolu se senátorem Ivo Valentou a 42 senátory už poslala k Ústavnímu soudu. Abychom zachránili situaci. Sněmovna ale selhala. Takže nadále bude možné, aby se na majetky rodin radních Horní Dolní anonymně (!!!) kdokoli kdykoli podíval. Tak mne tak napadlo – podal už ponižující hlášení pan František Kinský, starosta Kostelce nad Orlicí, celým jménem Maria Franz Emanuel Johannes Silvester Alfons Graf Kinsky von Wchinitz und Tettau? 

Zkrátka děláme z lidí, kteří nechávají svůj osobní život bokem, aby řídili své obce a města, potencionální lumpy a podvodníky, jejich majetky vystavujeme očím kdejakého závistivého gaunera, který je přijde vykrást, buzerujeme je formalistickými požadavky zákonů, a samospráva hyne. A to je prostě hlavní cíl – nikdo mi to nevymluví. Aby zhynula zcela, a pak se řeklo – vidíte, vždyť to nikdo nechce dělat. 

Bodejť by chtěl. Vždyť si to představte – stanete se radním za pár stovek, a někdy ani to ne, a vše, co máte doma, včetně výše kont, bude k mání pro každého anonyma na internetu. Třeba i pro milenku vašehu muže, aby věděla, zda si jej má chtít odvést k oltáři. Uvádím tyto příklady proto, aby bylo vidět, jak je to zcestné. 

Absurdním projevem doby je pak fakt, že zákon o střetu zájmů, jak teď platí, je nejen protiústavní, protože zasahuje i nepovinné osoby (manžele, manželky), ale je v rozporu patrně i s tou slavnou GDPR. Další šíleností a byznysem z dílny EU. 

A sněmovna v této chvíli selže, a nepřijme ani to minimum normálního. Svatá prostoto… To tam opravdu nikdo nemyslí hlavou? A čím tedy? Takže se budeme snažit udělat něco na půdě Senátu. Pokud senátoři pomohou. Dávám to teď dohromady na platformě projektu AKADEMIE SAMOSPRÁV. A Senát zatím naštěstí ze všech institucí funguje nejlépe. Jestli ono to nebude tím, že díky většinové volbě je tam přece jen ta první liga. Tu, kterou chceme v samosprávě naopak zcela vymazat. 

Čím skončit? Asi jen člověčím – ach jo. Ale nesmíme se dát. Takže starostové a starostky vydržte, a pak se hlasitě společně ozvěme. Vždyť já vím, že vám pořád o ty obce a města jde. A to, co s vámi dělají…je prostě hnus, velebnosti. 

 

Autor: Jana Zwyrtek Hamplová

6075329-blog-jana-zwyrtek-hamplova

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 606,00 Kč
Vybráno 27.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 21 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,93 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.