politic
27.4.2018
Kategorie: Politika

Jen je nechte! Ať se bojí! Aspoň do samosprávy nepolezou

Sdílejte článek:

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

Každá nastupující diktatura začíná omezováním samosprávy. Proč? Protože sebevědomý a schopný starosta či starostka jsou pro stát nepohodlní více než mandelinka bramborová. 

Proč? Protože se nedají. 

Opřou se o zákony, o zastupitele, o své občany a demokratické instituty, jako je nezávislé soudnictví, a státe, máš smůlu. Znám to – mnohokrát jsem už proti státu po boku obcí a měst jako advokátka zvítězila. Nemohl nám náhle sebrat dotace (Sebranice a další), nemohl nám ke svému velkému údivu diktovat, za kolik bude město co prodávat (Dašice), a musel se například začít starat o své majetky, byť by byly veřejným prostranstvím (Pelhřimov). A tak dále. 

Takže stát prohrává dost často. A stát neprohrává rád. Naopak – rád by měl zase národní výbory, kterým bude jen poroučet, a tak se mu komunální osobnosti, co ho staví do latě, na nezávislých radnicích, nehodí do krámu. Už proto, že tyto osobnosti obcí a měst taky občas rostou, a chtějí “vejš”. A co tam s nimi, když umí? Osobně se domnívám, že státní instituce mají největší děs z toho, že ve sněmovně a v Senátu by náhle seděli samí schopní a chytří lidé zdola – z obcí a měst. Protože to by vypadalo sakra jinak.

Co tedy stát, mající diktátorské choutky, udělá? 

Musí být zdánlivě demokrat, takže volby zrušit až tak nemůže. Nemůže ani omezit samosprávu zákony, to by “řvala” Evropská unie. Nemůže zrušit volená zastupitelstva – i když i tato myšlenka již byla vyslovena. Tedy zdánlivě nemůže nic. Jenže stát, i když zdánlivě nemůže nic, si dovolí všechno. A nejhorší je, že my mu to ještě “žereme”. 

Začne tím, že vytvoří atmosféru, že všichni kradnú. A tak je nutno je hlídat. A vznikne řada buzeračních a formalisticky zoufalých právních předpisů, obsahem stavěných na lumpy (kterých je v samosprávě opravdu minimum), aby té většině slušných a pracovitých totálně otrávila život i práci. A aby to ti slušní vzdali. 

Zákon o zadávání veřejných zakázek, zákon o svobodném přístupu k informacím, a nejnovější hit, zákon o střetu zájmů, který svléká i starostu s poslední Horní Dolní donaha… zdánlivě mají vnést transparentost do veřejných sfér. Nevěřte tomu ani náhodou. V rozumné podobě by to tak bylo možné chápat, a ani já netvrdím, že samosprávu nemusíme hlídat. Ale v podobě, v jaké jmenované zákony jsou dnes, mají jediný cíl – otrávit všechny schopné a sebe si vážící lidi tak, že na řízení radnic raději zapomenou. A v jejich čele pak skončí intelektově (a často i charakterově) třetí, čtvrtá liga. A o to tady jde. Třetí čtvrtá liga nemůže státu čelit. Nemá na to. Odvahu, sebevědomí, inteligenci. 

A pokud tam zůstane někdo z první ligy, je možné jej vnímat téměř za sebevraha. Protože další oblastí, kterou má stát v rukou, a která je dnes zoufalá, je někdy až právně trapná kriminalizace zastupitelů...Za co? Budete se divit. Za výkon samosprávy. Tedy za vlastní samosprávnou úvahu. Protože to je to, co se dnes nepřipouští. Vlastní úvaha těch místních. 

A proč jsem tak rozezlena? Sněmovnou neprošel ani mírný, kompromisní návrh změny zákona o střetu zájmů. Toho zákona, který jsem spolu se senátorem Ivo Valentou a 42 senátory už poslala k Ústavnímu soudu. Abychom zachránili situaci. Sněmovna ale selhala. Takže nadále bude možné, aby se na majetky rodin radních Horní Dolní anonymně (!!!) kdokoli kdykoli podíval. Tak mne tak napadlo – podal už ponižující hlášení pan František Kinský, starosta Kostelce nad Orlicí, celým jménem Maria Franz Emanuel Johannes Silvester Alfons Graf Kinsky von Wchinitz und Tettau? 

Zkrátka děláme z lidí, kteří nechávají svůj osobní život bokem, aby řídili své obce a města, potencionální lumpy a podvodníky, jejich majetky vystavujeme očím kdejakého závistivého gaunera, který je přijde vykrást, buzerujeme je formalistickými požadavky zákonů, a samospráva hyne. A to je prostě hlavní cíl – nikdo mi to nevymluví. Aby zhynula zcela, a pak se řeklo – vidíte, vždyť to nikdo nechce dělat. 

Bodejť by chtěl. Vždyť si to představte – stanete se radním za pár stovek, a někdy ani to ne, a vše, co máte doma, včetně výše kont, bude k mání pro každého anonyma na internetu. Třeba i pro milenku vašehu muže, aby věděla, zda si jej má chtít odvést k oltáři. Uvádím tyto příklady proto, aby bylo vidět, jak je to zcestné. 

Absurdním projevem doby je pak fakt, že zákon o střetu zájmů, jak teď platí, je nejen protiústavní, protože zasahuje i nepovinné osoby (manžele, manželky), ale je v rozporu patrně i s tou slavnou GDPR. Další šíleností a byznysem z dílny EU. 

A sněmovna v této chvíli selže, a nepřijme ani to minimum normálního. Svatá prostoto… To tam opravdu nikdo nemyslí hlavou? A čím tedy? Takže se budeme snažit udělat něco na půdě Senátu. Pokud senátoři pomohou. Dávám to teď dohromady na platformě projektu AKADEMIE SAMOSPRÁV. A Senát zatím naštěstí ze všech institucí funguje nejlépe. Jestli ono to nebude tím, že díky většinové volbě je tam přece jen ta první liga. Tu, kterou chceme v samosprávě naopak zcela vymazat. 

Čím skončit? Asi jen člověčím – ach jo. Ale nesmíme se dát. Takže starostové a starostky vydržte, a pak se hlasitě společně ozvěme. Vždyť já vím, že vám pořád o ty obce a města jde. A to, co s vámi dělají…je prostě hnus, velebnosti. 

 

Autor: Jana Zwyrtek Hamplová

6075329-blog-jana-zwyrtek-hamplova

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 15 171,54 Kč
Vybráno 43.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 47 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,93 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.