schillerova-malacova
5.5.2020
Kategorie: Ekonomika

Jednatelé malých s.r.o. na odstřel? MPSV dělí zaměstnance na ty lepší a na ty horší

Sdílejte článek:

RADOMIL BÁBEK

Do Podnikatelských odborů nám v těchto dnech přichází stížnosti a prosby o ochranu od jednatelů malých s.r.o. Píší nám, že jsou jim zamítány žádosti na podporu zaměstnanců v programu Antivirus, protože jsou současně jednateli i zaměstnanci své společnosti.

Nejprve snad krátce něco o skvělém programu Antivirus, jinak taky zvaném kurzarbeit. V programu Antivirus mají dostat zaměstnanci uhrazenu část mzdy, aby se tím ulehčilo zaměstnavateli a on nemusel rušit pracovní místa.

Prvním problematickým místem programu je to, že malé firmy s jen několika zaměstnanci obtížně splní podmínky, které MPSV nastavilo. A když už se to malému podnikateli podaří a splní trochu nesmyslné podmínky, přijde druhý problém, že musí nejprve celé mzdy, a to včetně odvodů(!) vyplatit a teprve potom může dostat jejich částečnou úhradu. Třetí problém malých firem pak spočívá právě v tom, že mají uhradit asi polovinu mzdových nákladů ze svého.

Kde na to vzít, když nemají žádné, nebo jen minimální příjmy?! Chtělo by se říci, babo raď, ale patřičnější by bylo, Babiši, raď!

Stane se, že i malá firma všechna tři úskalí zvládne. Splní všechny podmínky, třeba si půjčí peníze na úhradu mezd, a dokonce má i takové obraty nebo rezervy, že může zaplatit jejich část ze svého. V tomto okamžiku často přichází na řadu problém čtvrtý.

Je mnoho podnikatelů, kteří jsou ve svých malých firmách jednateli a zároveň sami sobě zaměstnanci. Nikoho tím nepodvádějí a vše je zcela transparentní. K tomuto dvojjedinému stavu je přinutila politika vlády, kdy zaměstnanecký stav je vládou upřednostňován a zaměstnanci zvýhodňováni oproti jiným formám práce.

Mnoho let tito jednatelé/zaměstnanci plní své povinnosti vůči státu, platí všechny odvody a daně a jejich zaměstnavatel, tedy sami za sebe, pak platí další poplatky a daně. Dosud stát nic nenamítal a všechny peníze rád přijímal. Nestalo se, že by správa sociálního zabezpečení vrátila odvody z mezd, penzijní či zdravotní pojistné s tím, že je stát nechce a ani finanční správa nevracela zaměstnanci/jednateli odvedenou daň z příjmu. Nic takového, všechny penízky, které jednatel za sebe, jako za zaměstnance odvedl, si stát vždy klidně nechával.

Nyní, když by měl takové malé firmě stát pomoci a uhradit část mzdy zaměstnance, to MPSV odmítá. Proč? Jakou to má logiku? Na to selský rozum nestačí, na to musí nastoupit úřední šiml. Tady je oficiální odůvodnění, s kterým MPSV diskriminuje jedny zaměstnance vůči jiným zaměstnancům: „V souladu s výkladem MPSV … pro účely poskytování příspěvků aktivní politiky zaměstnanosti, tj. také příspěvku z programu Antivirus, nepřihlíží MPSV k pracovní smlouvě, která by byla podepsána stejnou osobou, jednatelem, na jedné straně jakožto zaměstnavatelem a na druhé straně jakožto zaměstnancem, a to z důvodu rozdílnosti zájmů obou stran. Pro účely zaměstnanosti se taková osoba nepovažuje za zaměstnance v pracovním poměru.”

Ano, čtete dobře, platí jako mourovatý, stát hospodaří s jeho penězi, ale „nepovažuje se za zaměstnance v pracovním poměru”.

Argumenty, které uvádí úředníci, nám připadají velmi chabé a důvody odmítnutí nedostatečné. V právním státě nelze přece diskriminovat některé občany jen proto, že si to socialisticky smýšlející politici nebo úředníci usmyslí. Pokud chce někdo tvrdit, že může být na zaměstnaneckém vztahu podepsaném jednou a toutéž osobou, něco nekorektního nebo nekalého, tak to musí prokázat. Presumpce neviny je stále jedním z hlavních principů našeho práva. My podnikatelé a živnostníci jsme si už sice zvykli, že jsme vládou a jejími úředníky vždy považováni za sprosté podezřelé, ale má to svoje hranice.

Pokud úředníci léta nenamítali nic proti tomu, aby zaměstnanec/jednatel platil všechny odvody a daně, a stát mu tyto peníze nevracel, pak je logické, že nyní musí stát plnit svou úlohu a dostát svým povinnostem.

Vyzýváme vládu, aby odstranila zjevnou nespravedlnost a podpořila jednatele malých s.r.o., kteří jsou zároveň zaměstnanci svých firem, a to stejně, jako ostatní zaměstnance.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 400,00 Kč
Vybráno 35.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 094 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)