VRBETICE2
8.5.2021
Kategorie: Společnost

Jedna vyšetřovací verze stačí!

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

DAVIDV roce 1975 jsem pracoval v Ústavu soudního lékařství ve Studničkově ulici v Praze jako pitevní laborant. Jednoho dne bylo přivezeno tělo muže, který byl nalezen ve slepém rameni Labe v hloubce asi dvou metrů, spodní částí těla zabořen hluboko v bahně. Měl k sobě provazem přivázanou těžkou traverzu. Ještě před počátkem pitvy se dostavili příslušník kriminální služby a jeho asistent. Přišli s jednou vyšetřovací verzí. Vlastně dvojjedinou. S sebou měli spis muže po němž bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Odcestoval před rokem z Košic údajně s úmyslem najít si práci v Čechách. A zřejmě spáchal sebevraždu.


Dvojjedinou vyšetřovací verzí tak mohla policie (tehdy zvaná Veřejná bezpečnost) sprovodit ze světa hned dva případy najednou a dočkat se velkého ocenění. Pitvy se ujal laborant Olda. K soudní pitvě jsou zemřelí přiváženi tak, jak byli nalezeni, včetně oblečení. Kriminalista pohlédl na uzel šňůry na zádech zesnulého a konstatoval, že si nalezený mohl přivázat k tělu traverzu sám. Započala pitva. Ponejprv vzal Olda v pitevně užívané pravítko a přiložil k nalezenému tělu: 172 cm. Nezvěstný Slovák ovšem měřil 182cm. Kriminalista poznamenal, že se mrtvola ve vodě zřejmě srazila. Bylo jasné, že se hned tak nevzdá. Diktoval asistentovi: „Oblečen do prošívané bundy černé barvy.“ Laborant Olda ustříhl kus bundy a vymáchal ho v umyvadle. Kriminalista diktoval: „Prošívané bundy červené barvy.“ Pod bundou se objevil svetr. Kriminalista diktoval: „Pod bundou svetr černé barvy.“ Olda vymáchal ústřižek ve vodě. Údaj byl opraven na zelenou barvu. Pod svetrem byl druhý svetr. Kriminalista trpělivě čekal na další vymáchání. Stejně tak s košilí. Laborant Olda sáhl do kapsy bundy umrlcovy. Policista diktoval: „V kapse několik drobných mincí.“ Kriminalistovi uniklo, že podle velikosti nejde o československou měnu.“ Oldovi to ale neuniklo, omyl je a pravil: „Kopějky.“

Zeptal jsem se kriminalisty, zda není překvapivé, že je mrtvý tak oblečen, zda je běžné, že se muži v sebevražedném úmyslu bojí nachlazení a uvazují si traverzy na zádech. Kriminalista mě ignoroval. Olda pokračoval v pitvě. V rozporu s lékařskou zprávou nezvěstného netrpěl nalezený žaludečními vředy. Kriminalista konstatoval, že se mohly zahojit. Přítomný soudní lékař poznamenal, že odchylný způsob hniloby zvaný adipocire neboli zmýdelnění ho podle jeho stupně a rozsahu vede k závěru, že tělo bylo ponořeno do bahna nejméně tři roky. Kriminalista se velmi zachmuřil. Následně došlo k porovnání záznamu slovenského stomatologa konstatujícího velmi defektní chrup se stavem chrupu umrlého, který byl úplný…

Jediná vyšetřovací verze se mohla potvrdit a tím mohly být zdárně vyšetřeny hned dva kriminální případy, kdyby do toho nestrkali svůj hnusný rypák soudní lékař a laborant Olda. Bývalo by stačilo hned na začátku konstatovat jasný závěr a jiné vyšetřovací verze nepřipustit. Z brigády na soudním jsem si vedle v pozdější praxi těžko uplatnitelných poznatků odnesl také zvláštní důvěru k vyšetřování orgánů činných v trestním řízení, k jejich objektivitě a náležité motivaci. „I takoví lidé jsou bohužel u Sboru“, řekl mi později známý z vojny, který se dal k VB. Popsal jsem mu totiž zážitek ze Záchytky, kde mi příslušník VB vnucoval, jak se ukázalo, podvržený test na alkohol, zatímco zadržený řidič mi řekl, že ho příslušník zastavil, aby ho zdvořile požádal o výpomoc ve výši 1000.- Kč, jinak s ním zatočí.

Kladu si otázku, jací lidé, jakým způsobem a do jaké hloubky asi vyšetřují politicky choulostivé případy na nichž je „vyšší zájem“.

Sám bych si nedovolil být šťoura a dezinformátor, ale i Novinky konstatovaly, že nájemce vrbětického skladu vojenského materiálu dal náhle den před výbuchem volno všem brigádníkům a fotoaparát hasičů zachytil před výbuchem sklad hořící na čtyřech místech… Atd. Nehledě na to, komu asi mohl výbuch prospět a koho mohla jediná vyšetřovací verze poškodit. Jak je zřejmé, stačí učinit jasný autoritativní závěr po sedmi letech tápání, důkazy označit jako tajné, důsledně pomíjet nehodící se zjištění, která se nepodařilo utajit, a nenechat to toho šťourat nějaké experty.

Navíc lze v pochybovačích odhalit zrádce a nepřátele a rozpoznat a ocenit spolehlivé přitakávače.

  • Ivan David, NR
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Otakar Ježek 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 622,48 Kč
Vybráno 44.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 036 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (37 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)