Jeden den nádražního trafikanta

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,65 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

OD: KAREL JEMELKA 17|06|2014

Článek je popisem jednoho hezkého pátku, pátku volebního, pátku 23. května 2014. Pátku, kdy život šel jen tak. Tak jak uměl. Čtenářům nezvyklým syrovému popisu života a omdlévajícím při čtení “sprostých slov” doporučuji přestat číst. 

 

 

Než jsem vystřídal paní v trafice šel do banky s tržbou. Coural jsem se zpátky. Na Kramářce mě došel evidentně bezdomovec. V mém věku. “Kámo, neměl bys desetikačku, potřebuju na tři rohlíky.” Žadonil. “Mám, kámo, pojď se mnou, tady kousek je bufáč, koupím Ti tři rohlíky a k nim třeba držkovku”. Odvětil jsem. “Seru Ti čuráku na držkovku, já chci desetikačku”. A měl ji. Sedla. Sopel mu vyletěl na přední okno zaparkované Fabie. Neprotestoval, nestěžoval si.

 

Výše uvedené mě naučil táta.

 

Co mě naučili politikové?

 

Uvažovat, komu můžeš dát facku a komu ne. Dát totiž cigánovi výchovnou (třeba za bílou píču), bych si rozmyslel. Není totiž korektní fackovat někoho, kdo je chráněn. Kdo je chráněn tak, že cokoli co uděláte (kromě okamžitého útěku) je ve Váš neprospěch. Jedna facka může znamenat “ublížení na zdraví s rasovým podtextem, pokus o vraždu s tímtéž podtextem. Případně jich přiletí 67-68 a jdou s Vámi na “férovku”. A obrátí mě i s boudou okýnkem k dlažbě.

 

10,30 Zavřu, jdu na autobusák pro kávu z automatu. Hlasitě se modlím. Modlím se ne proto, abych nebyl přepaden. Modlím se, aby mi automat vyplivnul kelímek, který teče málo.

 

Oni totiž kelímci z automatu tečou. Tečou všichni. Rozdíl je pouze v tom, tečou li moc nebo jen trošku. Onen zasranej kapitalista, vyrábějící kelímky totiž šetří na lepidle a kelímek teče dnem. Špatně přilepeným dnem.

 

A potom si nesete kelímek, a ona drahá, lepkavá pochutina kape z kelímku. Kape na vaše nohavice. A ony kalhoty potom vypadají, jako byste čůrali proti větru. Samej rezavej flíček. Nedejbože vrazit kelímek v autě do onoho důlku pro kávu určeného. U automatu jsou deklíky pro použití v autě. Deklík zabrání, aby se ona pochutina nevylila, strouhnete li zatáčku rychleji. Tekoucí dno vám však spolehlivě vyplní onen, pro kávu určený důlek. A máte kávy plný důlek a okolí onoho důlku. Blbě se to čistí.

 

Kdysi jsem postavil kelímek nad kasu. Tekl. Děkuji Klausovi za to, že špinavé peníze nevadí.

 

10,40 Přišly čtyři. Čtyři cigánské děti. Seřadily se jako schůdky před okýnkem. “Pane, máte cigarety”? “Mám, ale neprodám, máte peníze”? Mluvčím byl asi jedenáctiletý kluk. “Máme”, řekl onen mluvčí a ukázal na nejvyšší, asi třináctiletý schůdek. Hezká cigánská holka. “Vzala mámě stovku z peněženky”. “A proč nám neprodáte cigarety, když máme peníze a umíme kouřit?” “Nemůžu vám prodat cigarety, protože vám není osmnáct roků”. “Ale jí už bude čtrnáct” ukázal zas mluvčí na nejvyšší schůdek. “No jo, děcka, když vám prodám cigarety, tak mě policajti zavřou”. Minuta ticha. Do široka otevřená mandlová kukadla. “Ale pane, my nechceme, aby vás policajti zavřeli. Policajti jsou zlí, tátu a strejdu nám zase zavřeli”. Dostali žvejkačku zadarmo. Odpochodovali zase podle velikosti.

 

Inteligence onoho jedenáctiletého mluvčího mě překvapila. Ale překvapilo mě, že v tuto dobu není ve škole. Inu, někde nám něco selhává. Nevím, zůstane li i nadále inteligentní, půjde li do školy?

 

10,50 Vysvětluji zákazníkovi, že cigarety jsou drahé proto, že stát chce z každé jednotlivé prodané cigarety 2,25 koruny daně. Tedy, na desítce cigaret je to 22,50 na dvacítce je to 45 kaček rovných. Nechápe trouba, že mu nemohu prodat krabičku za více ani méně, než je uvedeno na Státním kolku. Jo, oni kapitalističtí trafikanti se na něm, poctivém dělníkovi v důchodu pakují. Koupil kromě cigaret i Haló Noviny.

 

Krucinál, nějak mi nejde do hlavy, že jedenáctiletý cigánský děcko může být chytřejší, než ideologiemi opráskaný přerostlý levičák. Vzdělaný Haló novinami.

 

Nebo se jen přišel ideologicky pohádat?

 

 

11,00 Zaznamenána nepřítomnost obvyklých bezdomovců.

 

11,10 Přišel Franta. Franta z ubytovny na Provozním oddíle. Mluví, jako by byl někde od Hodonína. “Čéče, puč mi dvacku. Do pondělka”. Hledím na něho, samej flek. “Běž ode mě dál, ať to od Tebe něco nechytnu, dyť Ty máš na starý kolena asi neštovice, nebo nějaký jinačí osépky, běž k dochtorovi”. ” Kurňa, potřebuju dvacku na lepačku. Na ubytovně máme štěnice, ty fleky jsou od štěnic. Čéče, už tři dni nespím a mačkám ty štěnice. Kdybys viděl duchnu a prostěradlo, To vypadá, jak kdybych se tam každó noc válel s nejakó prvničkó”. Franta dostal dvacku.

 

11,20 Doběhla tradiční zákaznice. Důchodkyně o jedné francouzské holi. Kupovala Blesk a Petry. Už měsíc kupuje jen Blesk, Petry ne, přestala prý kouřit. “Honem Petry a zapalovač”. Zaplatila a zapálila si. Po pár šlucích povídá: “Sedím na lavce, tam u toho pečiva. Berlu opřenou na jedné straně, tašku na druhé straně. Na tašce loket. Přijela stopětka. Tak stoupnu, upravím si sukni, sáhnu po berle, sahám po tašce, taška fprdeli. Rozhlídnu se, s taškou mi odchází mladej blonďák. Doběhla jsem ho, čapla tašku za ucho a mácla ho berlou po palici. Prý nevěděl, že taška je moje. Blbec zlodějskej”. “No vidíte, jaká jste Amazonka, tašku ubráníte. A kouřit? Asi nepřestanete, že”? “No po dnešku, panáčku, určitě ne. Tmavo je tu, že budu muset chodit s baterkou i za bílýho dne a on mě okrade bílej”.

 

A tak my si tady žijeme. Dosud žijeme. Tak nějak všemu navzdory.

 

ZDROJ: Karel Jemelka

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2018: *****

Rudolf Roedling 1000,- Kč, Jan Klíma 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ladislav Adamec 500,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Jakub Malinovský 111,11 Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Miroslav Meder 300,- Kč

Celkem za měsíc: 4 611,11 Kč
Vybráno 13.17%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.