sebevrazda
19.1.2021
Kategorie: Ekonomika

Je třeba říct DOST!

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

KULHAVÝPřestože momentálně den před možnými zásadními změnami, které mohou mnohé znamenat, a to jak ve směru pozitivním, tak i negativním, se naše mysl může zabývat děním v USA, mnozí vnímají především problémy typu – co dát dětem k jídlu, jak zaplatit elektřinu a kolik dní ještě dokážeme živořit? Opatření vlády proti vymyšlené pandemii totiž naprosto zdevastovala podnikatelské prostředí. Přestože se o tom nemluví, zapříčinila zvyšující se počet sebevražd, bankrotů a psychických problémů.

Již rok trvající omezení mají katastrofální dopad na nestátní sektor, i když i v něm už také dochází ke snižování platů a propouštění. Své o tom ví jak zaměstnanci České pošty, tak i v brzké době odešlí ti z Českých drah. To je však jen zrnko v moři. Soukromé společnosti propouští průběžně, a i u těch dosud dobře prosperujících jde o vysoké počty často nenahraditelných odborníků končících na dlažbě. Tato situace se paradoxně dotknula i bankovního sektoru, kde majitelé bank využili situace a zeštíhlili řady svých zaměstnanců. Zde však nejde o nic jiného než o udržení vysokých zisků odcházejících do zahraničí. Nezaměstnanost tak stoupá, a to samozřejmě vede k zadlužování se nejen státu, ale také prostého obyvatelstva.

Daleko větší dopady má však situace kolem covidu na soukromé podnikatelské subjekty. Řada našich podnikatelů začala z ničeho, neměla štěstí v restitucích a privatizacích. Prostě si vytknula cíl, sehnala první peníze vložené do svého záměru a pustila se za svým snem zůstat nezávislými na státu. Tito odvážní lidé vlastnící jak malé provozovny, tak i třeba velké továrny, nějak začali, pokračovali a momentálně plno z nich už i díky covidu skončilo. Je třeba si uvědomit následující. Provozováním jakékoliv živnosti jen tak nezbohatnete. Často musíte jít do velkých rizik. Takže si vezmete půjčku, pronajmete prostory, nakoupíte zboží, materiál. Nikdo Vám nezaručí, že jste se svým nápadem trefili do potřeb ostatních. Chcete li růst, následují další půjčky, nájmy, odvádíte státu daně, platíte za zaměstnance odvody a vyplácíte výplaty. Vše závisí na Vašich schopnostech, ochotě jít do rizika. Odměnou za to mohou být bezesné noci, stres, nedostatek spánku. A je jedno, provozujete li malinký krámek či zaměstnáváte 1000 lidí. Jistě, máte li štěstí, přijdou úspěchy a s nimi i vyšší životní úroveň. Dopřejete si lepší auto, bydlení, dovolenou. Ne proto, že jste bohatí, ale protože dokážete třeba splácet vyšší úvěry, hypotéku. Jste tak odměněni za vše to, co jste pro své podnikání obětovali. Nemáte našetřené desítky milionů, prostě pracujete, žijete a snažíte se svým dětem poskytovat solidní úroveň vzdělání, možnost sportovat.

Takto nějak lze v krátkosti popsat důvod toho, proč se podniká. Stát Vám až na výjimky v ničem nepomůže. Možná někteří šťastní dosáhnuli na dotace, čímž získali výhodu na takto pokřiveném trhu, ale každý nevlastníme Agrofert. Babiš své impérium dostal do situace, ve které když nevyjdou dotace z EU, zaplatí to stát. Kdo jiný takové možnosti má? Byl přijit koronavir a s ním obrovská krize, jejíž míru si dosud uvědomují právě ti propuštění a dále podnikatelé. Jistě jste si všimnuli, že nájmy bytů, provozoven, parkovacích ploch nám nikdo neodpustí. Aspoň většině ne. A je jedno, jsou li majiteli nemovitostí stát či soukromníci. Také energie se platí v plné výši a třeba vodu nám klidně zdraží dodavatelé i o plno procent. Nikdo se Vás neptá, máte li na to či nikoliv. Odsunutí placení nájmů je výsměchem, protože pokud ten koronavir někdy skončí, bude trvat dlouho, než se nadechnete. Dále musíte jíst, Vaše děti potřebují oblečení. Banky nejsou sociální ústav, ve skutečnosti jde o bezcitné predátory. Takže podnikáte li a vycházeli jste dosud z jednoduchých počtů má dáti dal, rázem Vám vypadnuly všechny příjmy a zůstaly všechny náklady. A v této situaci Maláčová zvedne minimální mzdu, to aby se stát napakoval na vyšších odvodech. Ten stát, který Vám vzal možnost mít jakékoliv příjmy.

Na závěr je třeba si připomenout ještě jednu věc. Řada úřadů funguje na 10%. Včetně finančních. Až na jednu výjimku. Tou jsou jejich kontrolní oddělení. Ta pokračují v devastaci podnikatelské sféry a s nebývalou arogancí přistupují k vymáhání daní a pokut, které si však upravují dle potřeb vycucnutého státu. Jejich jednání připomíná gestapo, nekonečná zvůle se projevuje arogancí a zároveň ignorací skutečnosti. Zákony ušité na míru těmto oddělením dělají i z poctivých podnikatelů balancujících na hraně přežití automaticky zločince. A nedej bože, abyste už v podnikání něco dokázali. Je jedno, že Vás covid vrátil na úplný začátek, i přesto budete za svůj předešlý úspěch pykat a je úplně jedno, co jste kde vybudoval. Státní úředník žijící mimo realitu a ve svých zaprděných představách závidějící Vám imaginární luxus, o kterém si myslí, že si ho nezasloužíte, přestože jste makali od rána do večera, udělá vše proto, aby Vám dokázal svou moc a zároveň si zasloužil pár stovek navíc ke své výplatě, když Vás dostane na kolena. Ne, stát tu není pro nás, jde proti nám. A právě nyní to můžeme vnímat mnohem více než kdykoliv jindy. Jak dlouho si to necháme ještě líbit?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Mirko Hampl 170,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 5 175,00 Kč
Vybráno 14.78%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 072 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,62 out of 5)
Loading...
politicon.cz
56 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.