zena9
20.10.2018
Kategorie: Společnost

Je třeba, aby ženy chránila speciální mezinárodní úmluva?

Sdílejte článek:

HANA LIPOVSKÁ 

Souhlasíte, že je zcela nepřijatelné jakékoliv násilí na ženách a domácí násilí vůbec? Souhlasíte s přijetím Úmluvy Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí neboli Istanbulské úmluvy?

Na takto položené otázky pravděpodobně většina lidí odpoví jediným možným způsobem: ano, souhlasím. A právě z tohoto předpokladu Istanbulská úmluva vychází.Na počátku je vždy slovo — slovo, které nikdo rozumný a čestný nemůže relativizovat. Toto slovo se následně stane nálepkou pro řadu sousloví. Sousloví přerostou ve vodopády vět, jimž původní nálepka vtiskne pečeť oprávněnosti. 
.
Ani Istanbulská úmluva se proto netýká jen boje proti násilí na ženách. Je sestavena v „pokrokovém“ duchu, který ve všem hledá konflikt, střet a boj. V minulém století se podařilo přesvědčit zaměstnance, že existuje třídní boj mezi hamižným zaměstnavatelem a zneužívaným dělníkem. V tomto století jsme přesvědčováni, že existuje genderový boj mezi utiskovanou, slabou, podceňovanou ženou a násilnickým, nebezpečným, poživačným mužem.
.
Ve světě autorů Istanbulské úmluvy je základním stavem společnosti stav rozvratu. Stav, ve kterém stojí člověk proti člověku a muž proti ženě, stav, ve kterém je běžným řešením konfliktu násilí. Zároveň se v duchu úmluvy jedná o stav, který je možné — a nutné — zvrátit převýchovou, osvětou, změnou „postojů a smýšlení mužů a chlapců“. V ekonomii takový pohled dobře známe: tam, kde je spolupráce nutná k výrobě a růstu, hovoří socialisté všech stran plamenně o vykořisťování. Tam, kde je obchod nutný k blahobytu, mluví o nezbytnosti autarkie čili soběstačnosti.
.
Úmluva nám podsouvá jako základní stav zakořeněné nepřátelství. Přirozeným, základním stavem ve vztahu muže a ženy však není konflikt. Přirozený je vztah, ve kterém se muž a žena vzájemně potřebují, doplňují, kde spolu — a pouze spolu — také dávají nový život. Naše legislativa vychází z předpokladu, že násilí není přirozené; pokud se však vyskytne, musí být potrestáno. Istanbulská úmluva oproti tomu předpokládá, že latentní násilí je běžnou složkou mezilidských vztahů. Jako takové musí být neustále od samého počátku odhalováno a v samém zárodku ničeno. Zatímco někteří z nás věří, že člověk je ve své podstatě dobrý a pouze výjimečně sklouzne ke zlému, podle úmluvy je člověk v jádru mizera, který musí být neustále pevnou rukou k dobrému nucen.
.
Samotná Istanbulská úmluva budí zdání zcela neškodného (ale i zcela zbytečného) dokumentu. To podstatné nalezneme až v textu jejího anglického výkladu. Právě ten například řadí mezi „osoby, jež jsou více zranitelné“ nejen děti, těhotné ženy a staré lidi, ale také homosexuály, bisexuály a transgenderové osoby. Zatímco Istanbulská úmluva hovoří o genderové identitě bez jakékoliv další definice, důvodová zpráva výslovně říká, že gender nemusí být v souladu s pohlavím člověka, což podle autorů otevírá prostor pro vytvoření kategorií transgenderu, transsexuálů, transvestitů, crossdresserů a dalších skupin lidí, kteří nezapadají do společenské představy „muže“ či „ženy“. Právě v oficiálním výkladu úmluvy vidíme kořeny oprávněných obav o další pokusy redefinice rodiny, o nahrazení maminky, tatínka a dítěte jakýmsi chimérickým rodičem A a rodičem B.
.
Text také volá po vymýcení tradic založených na „stereotypním pojímání rolí žen a mužů“. Ekonomům známá statistická diskriminace založená na stereotypech šetří čas a energii. Když mladá maminka vystupuje s kočárkem z vlaku, je ryze stereotypním vnímáním světa, nabídne-li jí pomoc urostlý muž, a ne drobná dívenka. Dříve se tomu říkalo rytířské chování, dnes jsou rytíři hubeni v boji proti stereotypnímu pojímání rolí. Istanbulská úmluva požaduje rovné postavení žen a mužů. Ostatně i proto zřizuje expertní skupinu pro potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. Je více než příznačné, že deset z deseti členů expertní skupiny tvoří — ženy.
.
Je žena člověk? Moje velmi osobní celoživotní zkušenost mě vede k závěru, že ano. Pokud je tento snad poněkud staromódní předpoklad správný, vztahuje se i na ženy platná legislativa chránící lidská práva. Násilí na ženách je především násilím na člověku. Pokud Istanbulská úmluva neskrývá žádný vedlejší úmysl, pak je zcela zbytečná. Pokud však její pravý záměr odráží důvodová zpráva, pak je celý zdánlivý boj proti násilí na ženách jen velmi nebezpečnou zkratkou k další demontáži rodiny, k oslabení samotné podstaty člověčenství..

.

Autor: Hana Lipovská, Ekonomie selského rozumu

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2019: *****

Ladislav Matoušek 100,- Kč, Miroslav Hlousek 100,- Kč, Richard Kovaříček 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Milan Zelina 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Roman Vašíček 2000,- Kč, Pavel Šubrt 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 400,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiřina Gyárfásová 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Bohumil Loucký 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ludmila Karská 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Milan Tahovský 1001,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. František Žmolil 1000,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Petra Rohlíčková 400,- Kč, Pavel Šána 200,- Kč, Nezn. dárce 220,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Mužík 2000,- Kč, Jana Pejosová 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Petr Šantrůček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 19 254,00 Kč
Vybráno 55.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 33 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
33 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.