CESKO2
15.9.2021
Kategorie: Ekonomika

Je to jen dočasné?

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Máme tu školní rok, naše běžné režimy se vrátily do starých kolejí, lidi se vrátili z dovolené a já měl konečně možnost pokecat s kolegy, kde byli a co viděli. 

 

Vlastně se všichni shodli, že nejlépe je teď v Praze. Skoro žádní turisti z ciziny, v hotelích se recepční zase naučili mluvit česky, na Staromáku si člověk dá Plzeň za padesát, šedesát korun, restaurace mají vždycky volná místa, na Pražském hradě není hlava na hlavě, ceny jsou vlastně docela lidové.  K ubytování se běžně dávají vouchery na vstupenky. Inu takhle to je – byli tam zaměření na zahraniční klientelu, tu českou přezírali, nebyla pro ně důležitá. 

Naproti tomu, nedaleko od Vidlákova je jedna úplná totální díra – Vémyslice. Podívejte se na mapu. Je mimo jakékoliv hlavní trasy. Pěstuje se tam sice víno, ale žádný pojem to není. Nedaleko je Moravský Krumlov, kde je teď zase vystavená Muchova Slovanská Epopej, ale ty Vémyslice jsou prostě zastrčené stranou. Mají vlastně jen jednu výhodu – místní patriot pan Ryšavý má svojí stavební firmu a aby si jeho rodina měla s čím hrát a zároveň mu nelezla do jeho oboru, postavil tam hotel. Pak sportovní halu, pak krytý bazén a nějak mu dělá dobře, že svoje těžce vydělané peníze z oprav silnic může utápět v naprosto prodělečném provozu v obci o sedmi stech obyvatelích. Vidlákov je čtyřikrát větší… 

A ejhle… hotel je od jara beznadějně vyprodaný a to dokonce tak, že si tam ani nedojdete na večeři. Všechny stoly jsou rezervované, sportovní hala je obsazená, bazén taky. Patriotický prodělečný provoz je letos v černých číslech a tamní personál je vyšťaven nikoliv přemrštěnými požadavky šéfa, ale nekonečným proudem zákazníků. Už tam mají vyšší ceny než na tom Staromáku… a furt tam někdo leze. 

A takhle je to všude, kde už před pandemií byli zaměření na české turisty. Fakt se letos do ciziny jezdilo podstatně méně a tak se Češi rozeběhli po českých možnostech. Já osobně jsem byl ve zlínské ZOO Lešná. Přijeli jsme tam pět minut po otevíračce ve všední den a nemohli jsme na parkovišti najít místo. 

Když jsem byl s rodinou v západních čechách navštívit tátu a mámu, tak jsme si chtěli půjčit lodičky a vyrazit na Ohři. Letos dost pršelo, řeka měla velmi solidní průtok. Bez šance. Kdo se nerezervoval čtrnáct dní dopředu, ten měl prostě smůlu. Šli jsme tedy alespoň pěšky na Svatošské skály – všechny kempy narvané. Dokonce i ta restaurace tam u skal, která má příšernou pověst, kde na jídlo čekáte hodinu, je předražené, ale zato mizerné, i tam bylo plno. 

Na fejsbůku jsem ve skupině “bazar gastro zařízení”. Prostě koukám, co se prodává a co by se mi mohlo hodit do zabijačkové kuchyně. Sháním třeba velkou gastro lednici se závěsem na vyvěšení masa. Letošní inzeráty byly k uzoufání nudné – veškerá nabídka z Prahy, veškerá poptávka z dědin a malých měst. 

Já vím, že bych se na ekonomiku měl koukat jako na celek, ale když si to trochu rozdělím, tak se dá říci, že letos docela dost českých miliard nebylo utraceno v Chorvatsku, ale bylo utraceno doma. Bylo to utraceno v lecjaké díře, jen ne v Praze a Českém Krumlově. Třicet let totiž tamní podnikatelé pracovali na tom, aby obírali Rusy, Číňany a Němce. Třicet let stavěli svoje byznysplány na nich. Inu proč ne, bylo z nich hodně peněz. A pak přišel jeden Vystrčil, jedny Vrbětice, jeden Kulhánek a jeden kovídek… a šlus. 

Víte co je zajímavé – tohle přece vždycky byla doména ODS. Ti přece vždycky plamenně hovořili o nezbytnosti stabilního podnikatelského prostředí. Ti se byli za to, aby podnikatelé měli umetenou cestičku. A tentokrát ticho. Nikdo ani nemuknul. Třicetileté plány se zhroutily během jedné zimy, tisíce podnikatelů na to doplatilo a zjistili, že nemají žádné tribuny. Že se jich nikdo nezastává, ba naopak na jejich mizérii má minimálně jeden důležitý ODSák značný podíl. Ahoj Vystrčile! Já si myslím, že se to ve volbách projeví. Možná ne celorepublikově, ale v Práglu nám modroptáci oslabí. 

Naproti tomu ti vesničtí hoteliéři, ti žili v podstatě ze zbytků. Z levných Čechů, kteří neměli ani na to Chorvatsko. A teď najednou jedou jako nikdy, protože není konkurence, není výběr, do zahraničí se nejezdí a na Prahu si Češi odvykli…

Vzhledem k tomu, jak u nás zatýkají Rusy na základě ukrajinských zatykačů, troufám si tvrdit, že za chvíli sem pro jistotu žádný bohatý ruský turista nepojede. Když mu v hotelu dají podepsat pamflet, že nesouhlasí s okupací Krymu a pak se teprve může ubytovat, když vlastně neví, kdy bude využit pro hybridní válku, tož pojede jinam. Hrady a katedrály jsou i v Rakousku. 

Číňané se zřejmě také rozhodli, že nejlepší taktika na Českou republiku bude taktika zapomenutí.  Škodovka tam už doškodovkovala, ale nemusíme mít o tamní čínské dělníky strach, hned jak se ty haly uvolní, on si to vezme pod palec nějaký čínský výrobce a pojede se dál. Jen dividendy půjdou do Pekingu a ne do Boleslavi. Tamní turistické průvodce Česko vymazaly z map… na světě je přece tolik jiných hezkých míst. 

Je to dočasné? A nebo se naší politické reprezentaci ve jménu americké řiti podařilo něco dlouhodobého? Podařilo se jim vyblokovat největší a nejbohatší turistické zřídlo na světě?  A jediní, kdo se proti ozvali, jsou ti národovečtí xenofobové a fašisté. Všichni ti pokrokoví borci to berou jako samozřejmost.  Petr Hampl to už také někde psal – všichni ti top manažeři počítají, jak z dělníka vydřít maximum. Jeho čas je rozpočítaný na vteřiny, hlídaný umělou inteligencí a existují obrovská oddělení, která se zabývají tím, jak chudáka proletáře namotivovat, aby dělal lépe a radostněji. A pak přijde nějaký ten Zastrčil a bum… miliardy jsou v řiti a nikoho to nebere. Žádní manažeři kvůli tomu nevzniknou, žádná příručka to nezachytí, žádný manuál to neřeší, vlastně se to ani nestane volebním tématem. Kromě eklhaft Okamury to téma nikdo nezvedne. 

Možná v tom je vidět ten konec dnešní éry… Pražáci byli vždycky nejpokrokovější. Měli přece v Praze nejnižší nezaměstnanost, nejvíce firem, meli tam všechno nej, u všeho byli první.  To samé byla Mladá Boleslav. A teď? Rozkopané město, tunel Blanka k ničemu, primátor je debil první kategorie, ale nikdo nechce na jeho místo, globální firmy začínají outsorcovat nikoliv dělníky, ale administrativní pracovníky,  turisti nejsou, Češi nejezdí, ceny nemovitostí jsou mimo jakoukoliv realitu…  a zbytek republiky začíná volit stále odlišněji. 

Je to dočasné? Je to jen anomálie vyvolaná neobvyklou kombinací arogantního a ambiciózního šéfa senátu, imbecilního primátora a nečekané pandemie? Nebo to tak už zůstane? 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 244,- Kč
Vybráno 34.98%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 085 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (32 votes, average: 3,81 out of 5)
Loading...
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)