schillerovababis
6.3.2020
Kategorie: Ekonomika

Je tak snadné svalit vše na koronavirus!

Sdílejte článek:

MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ

article_photoJe tomu zhruba rok, co jsem vyjádřila, jemně řečeno, nesouhlasný údiv nad tím, že český stát toho času provozoval nejhorší hospodaření od roku 2012.

Podivovala jsem se, jak je možné, že ekonomika stále obstojně roste, přitom ale stát hospodaří hůř a hůř.

Kroutila jsem hlavou nad tím, že navzdory relativní ekonomické pohodě a rekordní zaměstnanosti, která nenutí stát starat se o armádu nezaměstnaných, má větší a větší problémy s penězi svěřenými od daňových poplatníků vyjít. Nu – loni bylo ještě dobře.

 

Máme za sebou zatím jen první dva měsíce roku 2020 a už je jasné, že se znovu není čím chlubit. Pro srovnání:

Loňský rozpočet byl na celý rok 2019 chválen se schodkem 40 miliard korun. V únoru 2019 jeho schodek už činil 19,9 miliard.

Pro letošek je rozpočet schválen taktéž se schodkem 40 miliard korun. A na konci února 2020 jeho schodek už činí 27,4 miliard. Zjevně se tak vyvíjí hůř než loni.

Takhle srovnatelně slabé výsledky rozpočet naposledy dosahoval v roce 2012. Jenomže tou dobou už česká ekonomika měla vážné problémy. Letos ještě stále roste, byť už výrazně pomalejším tempem než loni. Jenomže zpomalování ekonomiky bylo jasně patrné už od samého počátku loňského roku. Dalo se s ním počítat. Rozpočet bylo možno nastavit tak, aby prozíravě počítal se zhoršením situace. To omluva není.

Celkem logicky jsme tak vysoký schodek za první dva měsíce roku vysekli proto, že výdaje jsou vyšší než příjmy, to dá rozum. Co už ale tak patrné na první pohled není: Problém hospodaření státu není ani tak v tom, že by měl k dispozici málo peněz, rozumějme, že by málo zkasíroval daňové poplatníky. Problém je v tom, že naopak příliš utrácí. Čísla to dokládají jasně:

Zatímco za první dva měsíce roku 2019 stát získal příjmy ve výši (zaokrouhleno) 217 miliard, letos to bylo 229 miliard korun. Neboli stát dokázal do státní kasy vybrat peněz víc. Víc se vybralo téměř u všech hlavních příjmů státu. Tedy i na daních. (Potud vše logické a bezproblémové. Pokud tedy nepovažujeme za „problém“ samo o sobě právě to, že stát vybírá stále víc, tedy se stále zvětšuje.)

Zato když se podíváme na výdaje, už to přestává být taková hitparáda. Loni za první dva měsíce roku stát dokázal spotřebovat 237 miliard, letos za stejné období už (zaokrouhleno) 257 miliard korun! A kde je konkrétně ta největší černá díra?

Pokud hádáte, že je to ona mediálně vděčná položka „neziskovky“, tentokrát senzace nebude. Výdaje na ně tentokrát naopak klesly o 0,77 miliardy. Tedy ne že by to byl propad jako hrom, pořád na ně šlo úctyhodných téměř 14 miliard korun, ale fakt je, že předešlý rostoucí trend se alespoň otočil.

Ve skutečnosti tím největším žroutem peněz byla kapitola sociální dávky a v nich pak obzvláště důchody. Cožpak důchody – fajn, politici se rádi zavděčí svým případným voličům navýšením důchodů a dá se to nějak pochopit. Ale proč rostou kupříkladu sociální dávky určené na podporu v nezaměstnanosti, když nezaměstnanost byla u nás rekordně nízká?! Čím méně nezaměstnaných je, tím méně by do této oblasti logicky mělo být vyplaceno – a nevychází to, ani když vezmeme v úvahu inflaci. A tak bychom mohli pokračovat i u dalších položek.

Když to všechno tak nějak přeložíme do srozumitelného jazyka: Daně pořád spontánně rostou prostě díky tomu, že také celá ekonomika stále ještě roste – ačkoliv už druhým rokem po sobě svůj růst notně brzdí a brzdit bude dál. Zato výdaje rostou ne proto, že by byly nezbytně nutné, ale prostě proto, že se jimi plýtvá.

A teď to nejlepší. V posledních dnech se všechny možné domácí i zahraniční instituce předhánějí v tom, kdo víc sníží odhad růstu světové i české ekonomiky v důsledku koronaviru. A ejhle, bude tu super berlička. Najednou je tak snadné říct: „Cožpak jsme s nějakou epidemií mohli počítat? Cožpak jsme věštci, abychom věděli, že máme rozpočet připravit na takové problémy? To ne my, kdo špatně hospodaří, to virus!“

Jenomže vtip je v tom, že pravda to nebude. Úředníci se se svým odhadem mýlí chronicky. Už loni růst české ekonomiky nadhodnocovali. Opatrný hospodář se chová přesně opačně: Raději počítá i s nečekaným. Pro letošek byl rozpočet připraven na základě předpokladu, že česká ekonomika poroste o 2 %. Už loni bylo racionálně uvažujícímu ekonomovi zřejmé, že to je nerealistické. Tak hlavně, že teď bude snadné najít výmluvu, proč jsme všichni zadlužení ještě víc.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 13 377,- Kč
Vybráno 38.22%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 535 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,65 out of 5)
Loading...
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)