17.7.2013
Kategorie: Politika

Je propuštění stíhaných trafikantů dobrá zpráva?

Sdílejte článek:

REDAKCE PP 17/06/2013

 

Nejvyšší soud rozhodl, že poslanec je v podstatě nadčlověk. Vše, co vykoná na půdě sněmovny je v rámci jeho mandátu chráněno imunitou a nemůže za to být stíhán orgány činnými v trestním řízení. Vyplývá z tohoto verdiktu vzkaz pro voliče, že zákonodárci vytváří zákony jen pro plebs mimo parlamentní zdi a oni sami jsou díky justiční mafii v pozici “vora v zákoně”, tedy zlodějů ze zákona, na které je právo krátké?

 

 

Neopomněl snad NS ve svém rozhodování pojem indemnita a jeho výklad?  Tato se vztahuje jen na “projevy učiněné v Poslanecké sněmovně nebo v jejich orgánech”. Tato imunita je velmi úzká (vztahuje se jen na určitý type trestných činů – spáchaných projevem ve Sněmovně), ale je absolutní – poslance nelze vydat a nelze ho stíhat ani po skončení mandátu (aby např. poslanci nemohli vydat nepohodlného opozičního poslance ke stíhání za názory). Tato druhá imunita se často nepoužívá a právě ta je zde ve hře. Nejvyšší soud ji ale vykládá velmi široce a aplikuje ji třeba i na korpuční nabídky. 

 

 

Michal Horáček k tomu na svém facebookovém profilu píše:  “Celej den pracuju, pak si pustím zprávy, zírám… připomíná mi to telenovelu… jednou mi tchyně říkala, že Esmeralda, slepá v 200 dílech, zčistajasna prokoukla…

Rozumím tomu správně, že jste-li poslancem, můžete cokoli, děláte-li to na půdě Sněmovny? Že ty prachy měl ten Rath popadnout v parlamentním bufetu, a bylo by to košer? 

To nevěděl? A nevěděl to ani Ištvan? Ani advokát Fuksy? Proč slepí prokoukávají nečekaněji než ta Esmeralda?

 

Má tedy pan Ištvan rezignovat?

 

Řekl bych, že měl určitý právní názor. Ten, že poslanecká imunita se vztahuje na “projevy” ve Sněmovně, což jsou nějaké řeči, a tím to končí. A nejenže ten právní názor měl on, ale také, a to bylo rozhodující, okresní soud v Ostravě – ten vazební stíhání posvětil.

 

Výrok Nejvyššího soudu tedy nedal za pravdu nejen Ištvanovi, ale také Okresnímu soudu – jeho právní názor byl jiný. Avšak zejména v zemi, kde je výklad práva zjevně tak neukotvený, se s velkou růzností právních názorů musí počítat, takže není dost dobře možné stíhat zastánce těch názorů, které nejvyšší instance posléze nepotvrdí.

Ale stíhání těch (ex)poslanců NENÍ tím, čím to celé začalo a o co mělo a má jít zejména. Tím hlavním, na čem prý stovky specialistů pracovaly rok a půl, mělo být rozkrytí kriminální činnosti různých na politické struktury navázaných šíbrů – činnosti, ohledně níž by valné různice v právním výkladu panovat neměly ani u nás. O tom je ale ticho po pěšině. Pro pana Ištvana a pana Šlachtu, a samozřejmě i pro všechny občany, začíná být zásadní, aby s výsledky, odpovídajícími spektakulární prezentaci akce a jejím nepochybně obrovským finančním i politickým nákladům, přišli. 

Nepříjdou-li a celé vyšetřování se ukáže jako nedostatečné, bude to obrovský problém: podryje to všechna další pátrání v dohledné budoucnosti a povzbudí “politické podnikatelství” měrou, kterou nelze ani domyslet. 
Pánové Ištvan a Šlachta rozehráli bezprecedentní hru. Začínám se ptát, jestli na ni opravdu mají intelekt a kompetenci.
Kéž by měli.”

 

Ano a to je podstata problému. Dozvěděli jsme se, že politický obchod je nepostižitelný a v budoucnu se tedy za něj může schovat jakékoliv korupční jednání poslance Parlamentu ČR. Tímto dostalo právo v naší vlastni další ránu do vazu. Z tohoto pohledu současný vývoj celého případu rozhodně dobrou zprávou není.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Daniel Kopecký 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Zbyněk Procházka 250,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč

Celkem za měsíc: 6 550,00 Kč
Vybráno 18.71%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 9 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 3,80 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.