why-is-there-a-israel-palestine
7.5.2019
Kategorie: Společnost

Je příměří řešením?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

lubomir-stejskal46696083_0Víkendová raketová agrese vedená proti Izraeli z Pásma Gazy byla dočasně přerušena příměřím. Máme se radovat? Radují se obyvatelé těch oblastí židovského státu, které jsou cílem útoků? Zdaleka ne všichni.

V pondělí (6/5) večer přinesl izraelský server Ynetnews článek s titulkem „Israelis living near Gaza border angry about ceasefire“ – Izraelci žijící u hranic Gazy jsou kvůli příměří naštvaní. Proč? Protože zastavením palby se nic neřeší.

A tito lidé, kteří žijí už léta pod hrozbou útoku teroristů, jejich raket a minometných střel, v situaci, kdy se kdykoliv může ozvat poplachová siréna a oni se budou muset bleskurychle přemístit do krytu, volají po definitivním řešení. Příměří je sotva může uspokojit.

Jak říká 69letý elektrikář v důchodu Chaim Cohen žijící v Ašdodu (25 km od Pásma Gazy): „Za měsíc, za dva týdny, za půldruhého měsíce to všechno vypukne nanovo. Ničeho jsme nedosáhli. Myslím si, že Izrael na ně musí udeřit tvrdě, velice tvrdě, aby se z toho poučili.

Podobně to vidí i další. Ofer Liberman z kibucu Nir-am ležícího u severních hranic Pásma Gazy říká, že chce takovou vládu, která zajistí, že Hamas bude mít strach vystřelovat na ně rakety.

Ve stejném duchu hovoří i Nissim Dadon z města Sderot, které je ještě víc “na ráně”. V obdobně laděném článku na posrtále Times of Israel (“In rocket-scarred south, quiet returns but anger simmers”) říká (volně přeloženo), že s teroristy jedná Izrael v rukavičkách, jako s kojenci. A dodává: “Musíme to tam důkladně a bez milosti tvrdou rukou vyčistit a jednou provždy s touto situací skoncovat.”

Pociťují zklamání a šok z příměří, mají dojem, že byli opuštěni. Mnozí jsou přesvědčeni, že vláda souhlasila s příměřím proto, aby se zbavila raketových náletů během následujících dvou svátků, Dne vzpomínek (na padlé vojáky) a Dne nezávislosti (letos připadají na 8. a 9. května), jakož i během konání soutěže Eurovision Song Contest, kterou bude hostit Tel Aviv ve dnech 14., 16. a 18. května. (Říkají: Agendu určuje Eurovize, ne my.)

Obávají se, právem, že raketové peklo začne dříve nebo později znovu. Lze se jim divit?

Má tato situace vůbec nějaké řešení? V těchto dnech si připomínáme konec druhé světové války v Evropě. A tato válka recept nabízí. Recept, na který se mnozí z mocných této planety bojí jen pomyslet. Je to totální likvidace teroristických skupin v Pásmu Gazy – Hamasu, Islámského džihádu a případných dalších. Že je k tomu zapotřebí Pásmo vojensky obsadit? Jistěže: také nacistické Německo bylo nutné vojensky obsadit (chcete-li: dobýt), aby mohl být zlikvidován jeho ďábelský totalitní systém. Kdyby se Spojenci zastavili na hranicích „Třetí říše“, kolapsu nacismu by dosaženo nebylo. Vítězství Spojenců by bylo vítězstvím polovičatým, nebezpečí recidivy zla by trvalo. Stejně to dopadne, pokud v Pásmu Gazy budou existovat a vládnout teroristé. Bez vymýcení teroristů nelze vymýtit zlo jimi páchané. Tak jako bez vymýcení nacismu nebylo by možné vymýtit zlo jím páchané.

DODATEK

Patřím k těm, kdo v roce 2005 sympatizovali s plánem izraelské vlády Ariela Šarona jednostranně se stáhnout z Pásma Gazy. Byl jsem přesvědčen, že je to jeden z kompromisů, který by mohl mít smysl – za předpokladu, že se Arabové v Pásmu budou chovat normálně -, nicméně který není aplikovatelný na Západní břeh. Tento můj předpoklad se stoprocentně naplnil. Pásmo Gazy je od izraelského stažení zcela v arabských rukou. Na jeho území se nenachází žádný izraelský voják ani civilista. Pro palestinské Araby byl tento krok jeruzalémské vlády šancí ukázat světu, o co jim skutečně jde. Toho, kdo má oči otevřené přesvědčili mírou vrchovatou: nejde jim o mír s židovským státem, ale o jeho likvidaci.

Bylo tedy stažení z Pásma chybou? Nemyslím. Byla to zkušenost. A ta je tím nejpádnějším argumentem pro politický názor, že fatální chybou by naopak bylo stažení Izraele ze Západní břehu. Nikdo rozumný a prozíravý nemůže věřit tomu, že kdyby byl celý Západní břeh pod úplnou kontrolou palestinských Arabů, že by se nestal stejným zdrojem raketové agrese vůči Izraeli, jakým je dnes Pásmo Gazy. Nutit Izrael, aby se vrátil k hranicím z června 1967, což část svobodného světa vehementně činí, je čiré bláznovství.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 9 828,00 Kč
Vybráno 28.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 692 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,06 out of 5)
Loading...
politicon.cz
62 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.