obrana
7.3.2021
Kategorie: Společnost

Je potřeba posílit práva na ochranu svého života, majetku a obydlí?

Sdílejte článek:

LUKÁŠ HABICH

article_photoObrana proti útoku je přirozená reakce člověka, která již byla několikrát různě právně upravována. Nedávno byl opětovně podán návrh na legislativní změnu. Je současná právní úprava nutné obrany dostatečná?

Podle trestního zákoníku není trestně odpovědný ten, kdo odvrací bezprostředně hrozící nebo trvající útok člověka na zájem chráněný zákonem (život, zdraví, svoboda, majetek atd.). Taková obrana však nesmí být zcela zjevně nepřiměřená (například proti úderu fackou použít střelnou zbraň).

Současný návrh na změnu zákonných podmínek nutné obrany

V posledních letech byla opakovaně navržena změna v oblasti posílení práv obránce proti útočníkovi, který neoprávněně vnikne do obydlí (násilím, pohrůžkou násilí nebo lstí). Při odvracení útoku by, dle zmíněného návrhu, bylo možné použít fyzickou sílu i zbraň. Nesmíme však útočníkovi způsobit smrt. V zásadě jde o princip „můj dům, můj hrad“.

Jedná se tedy o rozšíření podmínek možného použití zbraně proti útočníkovi, který porušuje domovní svobodu. Existují však odpůrci tohoto návrhu, kteří mají obavy z možného zneužití.

Možnost použít zbraň k obraně svého obydlí existuje i na Slovensku (viz známý mediální případ).

Druhá navrhovaná změna (obdobný návrh podán již v roce 2006) se týká zbavení trestnosti obránce při vybočení z mezí nutné obrany jednaje v silném rozrušení způsobeném útokem, zejména v důsledku zmatku, strachu a leknutí. Někteří právníci se však obávají slabin v rámci dokazování změněného stavu vědomí. Trestní zákoník však už tyto afektivní stavy obsahuje a to v souvislosti s trestným činem zabití.

Jsou ještě jiné možnosti zesílení ochrany práv občanů?

V souvislosti s uvedenými návrhy změn, zejména s přihlédnutím k možnostem ochrany společenských zájmů v jiných státech, si dovolím zmínit francouzský trestní zákoník, který nejen, že chrání obránce při odvracení útoku na jeho obydlí, ale také umožňuje využít tzv. princip sebeobrany při násilně prováděném rabování. Zesílená ochrana práv občanů by mohla být v ČR aplikována v rámci oprávnění použití zbraně při mimořádných událostech, kdy dochází k vyhlášení krizového stavu. Použít zbraň by tak bylo možné k ochraně proti násilnému vniknutí nejen do obydlí, ale i do jiných prostor a na pozemek.

Jsou legální automatická obranná zařízení?

U tohoto způsobu obrany snižuje riziko postihu za protiprávní jednání zejména otázka přiměřenosti a prokazatelné upozornění na obranné zařízení (např. pozor elektrický proud). Zapotřebí je však dodržení podmínek nutné obrany. Bohužel může při použití obranných zařízení docházet ke zranění třetích osob (např. lékař, policista, poštovní doručovatel apod.). Při posouzení trestní odpovědnosti je zapotřebí přistupovat příklad od příkladu, pokud je však překročena nutná obrana, zpravidla bývá osoba postižena z nedbalostního trestného činu. Důležité je však zmínit, že zákon o zbraních střelivu zakazuje použití střelných nástrahových zařízení a obránce je tak zpravidla obviněn z nedovoleného ozbrojování. Dle mého názoru lze v současné době tuto ochranu dosáhnout moderními mechanickými a elektronickými prostředky, které žádné zranění nikomu nezpůsobí.

Jedním z nejdiskutovanějších případů v ČR byl případ samostřílu z roku 2004, určeného k ochraně seniorovy chaty.

Jak je v současné době posuzováno, pokud podmínky nutné obrany proti útoku překročíme?

Vybočit ze zákonných podmínek nutné obrany lze tehdy, pokud je obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu či intenzitě útoku, pokud samotný útok ještě bezprostředně nehrozí, nebo již byl ukončen.

V případě vybočení z podmínek nutné obrany (například, když obránce použije nepřiměřený obranný prostředek) může být trestný čin posuzován jako polehčující okolnost. Pokud však obránce odvrací útok v důsledku zmatku, strachu a leknutí, je například na Slovensku toto jednání posuzováno jako nutná obrana.

Velmi zajímavým případem je nutná obrana mladé ženy proti ozbrojenému útočníkovi ve Středních Čechách. Případ je zajímavý zejména v posouzení doby trvání útoku. Obránkyně útočníka povalila na záda, zaklekla a nožem, který mu následně sebrala, způsobila 13 bodnořezných ran do oblasti krku. Soud její jednání posoudil jako nutnou obranu a žena tak za usmrcení muže nebyla potrestána.

Uvedené navržené legislativní změny nejsou určeny k rozvolnění principů nutné obrany, ale spíše upřesňují postavení obránce, zejména mu zjednodušují proces rozhodování v případě odvracení útoku. Stejně tak to může v určitých případech odradit samotného útočníka.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 657 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
37 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)