BANKOVKOVI
14.5.2018
Kategorie: Společnost

Je možné vést konstruktivní dialog s Českou televizí?

Sdílejte článek:

URZA

Alena Müllerová z České televize odpověděla na můj otevřený dopis; v něm jsem kritizoval zcela konkrétní nepravdy odvysílané v dílu „Daně“ pořadu „Bankovkovi“ a vznesl návrh na možné řešení situace. Ačkoliv jsem nevěděl, jakou reakci mohu od ČT očekávat, musím uznat, že mě trochu překvapila. Dozvěděl jsem se totiž celou řadu věcí; bohužel mezi nimi však není ani jediná odpověď na žádnou z mých výhrad.

Tisková mluvčí ČT Karolína Blinková nejprve prohlásila, že ČT na dopis reagovat nebude, protože je směřován Radě České televize, nikoliv České televizi. Po mém vyjasnění, že dopis je určen i ČT, jelikož to plyne z oslovení, a navíc jsem ho poslal na adresu ČT, mi dala obratem vědět, že v tom případě určitě odpoví. Odpověď skutečně přišla od výkonného ředitele ČT :D Petra Kolihy; poděkoval mi za dopis s tím, že jej předá dramaturgii. Po nějakém čase napsala dramaturgyně Alena Müllerová text, který si můžeme přečíst na webu ČT.

V prvním odstavci paní Müllerová chválí kritizovaný pořad. V druhém pak představuje, kdo jsem a co jsem ČT napsal. Následuje sedm odstavců o tom, že se k mé kritice přidal i Luboš Zálom, jehož označuje za ideologicky kovaného politika, který „ještě militantněji“ rozebírá ČT na svém blogu. Následně se zaobírá argumenty pana Záloma ohledně zestátnění či privatizace ČT; a tím text končí.

Přestože Alena Müllerová ve svém textu zcela ignoruje prakticky všechny mé výtky a argumenty, jsou přeci jen dvě věci, kterých se dotkla a které bych rád uvedl na pravou míru už proto, že podobně na dopis reagovala řada lidí:

Zaprvé jsem v dopise rozhodně nežádal Českou televizi, aby pokaždé, když odvysílá většinový názor, doplňovala i veškerou polemiku a menšinové pohledy na věc. Něco takového by samozřejmě mohl chtít každý a ČT pochopitelně nemůže vyhovět všem požadavkům; tohle naprosto chápu a respektuji. Já však nekritizuji, že byl odvysílán jiný názor; vytýkám pořadu konkrétní faktické nepravdy, které v něm zazněly. Kdyby se jednalo pouze o většinový pohled na fakta, jeho odvysílání bych akceptoval. Problém však tkví v tom, že v pořadu zazněly prokazatelně nepravdivé a fakticky nesprávné informace, což dokládám ve svém dopise. Proto mi přijde žádost o zjednání nápravy zcela na místě.

Zadruhé se jedná o zdůrazňování faktu, že kritizuji pořad pro děti. V případě zpravodajských a publicistických pořadů prý diskuse o vyváženosti a nezávislosti České televize paní Müllerovou nepřekvapují; a řadu jiných zjevně také ne. Já osobně však vidím situaci z přesně opačného úhlu pohledu: Nevyváženost v pořadu pro dospělé považuji za mnohem menší problém, jelikož dospělí už mají své názory na svět často do značné míry zformované; zato děti, které si své postoje teprve budují, jsou nepravdivými informacemi a mystifikacemi (byť odvysílanými v dobré víře) daleko zranitelnější. Zatímco dospělý se na zpravodajský či publicistický pořad může snadno dívat kriticky, dítě sledující „pohádku“ se skrytým poselstvím, jež bez vědomé analýzy přijme za své, má tuto možnost do značné míry omezenou. Na vyváženost a nezávislost ČT by se tedy dle mého názoru měl být v dětských pořadech kladen daleko větší důraz než kdekoliv jinde.

Je mi upřímně líto, že ČT na můj pokus vést otevřenou a kultivovanou diskusi, kterou jsem zahájil věcným a slušným dopisem, reaguje tím, že vybere blog někoho, kdo s mou kritikou souhlasí (ač já s tím, co dotyčný napsal, souhlasím jen částečně), a hodí nás do jednoho pytle. Paradoxní na tom je mimo jiné to, že pana Záloma jsem v minulosti opakovaně kritizoval právě za konfrontační formu jeho vystupování. Když tedy paní Müllerová píše, že Luboš Zálom rozebírá ČT „ještě militantněji“ než já, znamená to, že i já tak činím „militantně“? Nenapadá mě nic, co by v mém dopisu mohlo takto vyznít; a kdyby přeci jen ano, omlouvám se, nebylo to cílem.

Tímto tedy žádám Českou televizi, aby se vyjádřila ke konkrétním výhradám k dílu „Daně“ seriálu „Bankovkovi“ obsaženým v mém otevřeném dopisu. Nevolám po nápravě proto, že se mi nelíbí způsob, jakým ČT prezentovala fakta; volám po prostoru pro odlišný pohled na věc proto, že ČT odvysílala prokazatelně nepravdivé informace, kterými mystifikovala dětské diváky. Věřím, že se tak nestalo záměrně; přesto k tomu došlo. Mým cílem není napadat ČT či dramaturgy, nechci být „militantní“; rád bych na toto téma vedl slušný a konstruktivní dialog, abychom situaci vyjasnili a k něčemu se dobrali. Je to možné?

Autor: Urza

urza

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 85 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,17 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.